Apple’da İşler, Beklendiği Gibi Gitmiyor!

Uzun bir süre sonra ilk defa, üst düzey Apple çalışanlarının tazminatında düşüş yaşandı. Sebebi ise Apple'ın planlarının tutmaması! İşte detaylar!

Tim Cook

Tim Cook’un Apple’ın CEO koltuğuna oturmasından bu yana Apple, ilk kez şirketin 2016’nın yıllık satış hedefini kaçırmasına tanıklık etti. Dolayısıyla da Apple CEO’su Tim Cook, yine ilk kez olmak üzere ücret indirimi yapacak.

Apple, 2016 mali yılı için 215,6 milyar dolarlık satış gerçekleştireceğine dair rapor hazırlanmıştı. Lakin, yeni yayınlanan finansal sonuçlara göre şirketin 223,6 milyar dolar’lık hedefi, yüzde 3.7’lık bir oran ile ilk kez beklentilerin altında kadı.

2016 yılındaki iPhone satışları için planlanan 60,3 milyar dolar’lık beklenti de az bir oranda da olsa 60 milyar dolar seviyesinde kaldı. Oluşan bu olumsuz durum da, Apple’ın üst düzey yöneticilerinin, önceki yılların aksine daha az ödeme almaları ile sonuçlanıyor.

Apple CEO’su Tim Cook, 2015’te yılında 10,3 milyon dolar ödeme almıştı. 2016 yılında ise Tim Cook, toplam tazminat olarak 8,75 milyon dolar almış oldu. Apple’ın mali sorumlusu Luca Maestri’nin de bu yıl aldığı tazminat, yüzde 10 düştü ve 22,8 milyon dolar seviyesinde kaldı.

Apple’ın gelirlerinde neden düşüş yaşanıyor?

Temelinde dev bir yazılım ve bilgisayar şirketi olsa da Apple’ın toplam gelirlerinin yüzde 63’lük bölümü, akıllı telefon modeli iPhone satışlarından oluşuyor.

iphone 2g ve iphone 7 plus

Ancak Apple, bu yıl ilk kez iPhone satışlarındaki düşüşe tanıklık etti. Bu durumun sebebi olarak da başta Çin olmak üzere akıllı telefon pazarlarındaki doygunluk seviyesi gösteriliyor. Çin pazarında Apple, 2016 yılında ciddi anlamda zorluk çekmişti. Bununla beraber, dünyanın en büyük akıllı telefon pazarından biri olan Hindistan’da da, kullanıcıların en çok rağbet gösterdiği modeller, Android işletim sistemi taşıyan modellerden oluşuyor. Dünyanın birçok ülkesindeki akıllı telefon pazarını Apple domine etse de, Çin pazarındaki ağır rekabet ve Hindistan’daki ilgi toplayamama sebepleri, nitekim Apple’ın 2016 yılını beklentilerin altında geçirmesi ile sonuçlandı.

Son olarak belirtmek gerekirse, 2017 yılında Apple, iPhone 8 başta olmak üzere diğer ürünlerindeki yeniliklerle, dünya genelindeki mevcut kullanıcıları yeni ürünlere geçirmeye çalışacakken, yeni kullanıcı kazanımı konusunda da ciddi uğraşlar sergileyecek.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here