Apple, Çin’e 1 Milyar Dolar Yatırım Yaptı!

Apple, Çin'e 1 Milyar Dolar Yatırım

Taksi uygulaması Uber ile ilgili tartışmalar devam ederken, aynı zamanda müşteriler tarafından da belli bölgelerde sevilerek kullanılıyor. Son olarak ise Apple, Uber benzeri bir hizmet sunan Çinli Didi Chuxing firmasına, tam 1 milyar Dolar değerinde yatırım yaptı!

Ayrıca Bakınız

Western Dijital, SanDisk’i Resmen Satın Aldı!

Apple’dan Çin’e 1 milyar Dolar yatırım!

Açıklanan bilgilere göre Didi Chuxing firmasının hizmeti, internet üzerinden taksi servisi sunma prensibine dayanıyor. Apple da Didi Chuxing firmasına, 1 milyar Dolar değerinde yatırım yaptı. Aktarılanlara göre Didi Chuxing, Apple’dan aldığı bu yatırım ile tarihinin en yüklü yatırımını almış oldu.

Apple, Çin'e 1 Milyar Dolar Yatırım

Detaylarda aktarılanlar, aslında geçtiğimiz dönemlerde Didi Chuxing firmasının, Apple’ın yatırımı kadar kayıp yaşadığı yönünde. Konu ile ilgili birçok tartışma konusuda, yatırım sonrası su yüzüne çıkmaya başladı. Bu tartışma konuları arasında da, Apple’ın neden zarar etmiş bir firmaya bu denli yüksek bir yatırım yaptığı yönünde.

Bu tartışmalarla paralel olarak Apple CEO’su Tim Cook, Didi Chuxing yatırımı ile ilgili bilgiler paylaştı. Açıklama yapan Tim Cook, söz konusu bu Didi Chuxing yatırımı ile Apple’ın, Çin pazarı ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olabileceğini belirtti.

Bilindiği gibi Apple, Çin Hükümeti tarafından birçok defa farklı konularda sınırlamalara maruz kalıyor. Özellikle iPhone satışlarında sıkıntı yaşamamak için elinden geleni yapmaya çalışan Apple, öyle görünüyor ki bu Çin yatırımı sonucunda, Çin pazarı üzerinde etkili olmayı planlıyor.

 

>> Apple’ın Çinli firma Didi Chuxing tarafına yaptığı 1 milyar Dolar değerindeki yatırım ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here