Apple, Çin’deki iPhone Satışlarındaki Liderliğini Oppo R9’a Kaptırdı!

Apple, dünyanın en büyük pazarlarından Çin'deki iPhone satışlarındaki liderliğini, Oppo markasının Oppo R9 modeline kaptırdı!

iphone 7 çin

Dünyanın en büyük akıllı telefon pazarlarından olan Çin’deki Apple liderliği, kısa bir süre önce Oppo markasına devretmiş oldu. Çin’deki Apple’ın iPhone satış liderliği, nitekim Oppo R9 modeli ile el değiştirmiş oldu.

Apple’ın Çin’deki liderliğini kaybetti!Apple Store Çin

2012 yılından bu yana Çin pazarındaki en çok satılan akıllı telefon modeli olan iPhone, en sonuna bu liderliğini kaybetti. Counterpoint Research tarafından yapılan araştırma sonucuna göre göre yeni lider R9 modeli ile birlikte Oppo markası oldu.

Oppo R9
Oppo R9

2016 yılında Çin’de 12 milyon iPhone satışı gerçekleştirildi!

Açıklanan bilgilere göre geçtiğimiz sene Apple, 12 milyon adet iPhone 6s modeli satışı gerçekleştirerek, Çin’deki akıllı telefon pazarının sadece yüzde 2’lik bölümünü kapsadı. Öte yandan Oppo R9 modeli ise 17 milyon adetlik satış gerçekleştirerek, yine Çin’in akıllı telefon pazarının yüzde 4’lük bölümünü kapsamış oldu.

Son olarak belirtmek gerekirse Çinli Oppo markası, akıllı telefon sevkiyatlarında yüzde 106 artış yaşarken, Apple ise yüzde 21 düşüş yaşadı. Dolayısıyla yaklaşık 5 yıl sonra Apple, ilk defa Çin’deki liderliğini elinden kaptırmış oldu.

Paylaş
Eren Ertem

1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır.

Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.