iphone 7 çin

Dünyanın en büyük akıllı telefon pazarlarından olan Çin’deki Apple liderliği, kısa bir süre önce Oppo markasına devretmiş oldu. Çin’deki Apple’ın iPhone satış liderliği, nitekim Oppo R9 modeli ile el değiştirmiş oldu.

Apple’ın Çin’deki liderliğini kaybetti!Apple Store Çin

2012 yılından bu yana Çin pazarındaki en çok satılan akıllı telefon modeli olan iPhone, en sonuna bu liderliğini kaybetti. Counterpoint Research tarafından yapılan araştırma sonucuna göre göre yeni lider R9 modeli ile birlikte Oppo markası oldu.

Oppo R9
Oppo R9

2016 yılında Çin’de 12 milyon iPhone satışı gerçekleştirildi!

Açıklanan bilgilere göre geçtiğimiz sene Apple, 12 milyon adet iPhone 6s modeli satışı gerçekleştirerek, Çin’deki akıllı telefon pazarının sadece yüzde 2’lik bölümünü kapsadı. Öte yandan Oppo R9 modeli ise 17 milyon adetlik satış gerçekleştirerek, yine Çin’in akıllı telefon pazarının yüzde 4’lük bölümünü kapsamış oldu.

Son olarak belirtmek gerekirse Çinli Oppo markası, akıllı telefon sevkiyatlarında yüzde 106 artış yaşarken, Apple ise yüzde 21 düşüş yaşadı. Dolayısıyla yaklaşık 5 yıl sonra Apple, ilk defa Çin’deki liderliğini elinden kaptırmış oldu.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here