Apple, Çin’de Siri’nin Patent Sorununu Aşmayı Başardı!

Teknolojik ürünlerin dünyanın her noktasına yayılması, özellikle patent konusunda çeşitli ülkeler sınırları içinde sorunlar meydana getirebiliyor. Bu sorunlarla sık sık karşılaşan Apple, dünyanın en büyük akıllı cihaz pazarlarından olan Çin’ de, uzun süredir akıllı asistan Siri’ nin kullanımıyla ilgili patent sorunları yaşamaktaydı. Son gelen bilgiye göre Apple, Çin’ de devam ettirdiği yasal süreci kazanmayı başardı.

Apple, Çin’ de Siri’ nin Patent Sorununu Aşmayı Başardı! - habertekno- habertekno.com - teknoloji haberleri

Çin sınırları içerisinde hizmet veren Zhizhen Network Technology şirketinin hâlihazırda kullanıcılarına sunduğu ‘Xiao i Robot‘ isimli akıllı asistanının sahip olduğu patentler, Siri ile çelişmekte olduu iddia edildiği için uzun süredir Apple ve Zhizhen Network arasında hukuki bir savaş devam etmekteydi. Sesli kontrol noktasında çeliştiği iddia edilen Siri, artık Çin’ de Apple kullanıcıları tarafından rahatça kullanılabilecek. Zira devam eden mahkeme sonuçları, Siri’ yi patent konusunda temize çıkardı.

Farklı ülke sınırları içerisinde hizmet veren teknoloji şirketleri, ithal ürünlerin özellikleriyle kimi zaman bu tarz olaylarla gündeme geliyor. Ayrıca Apple, yine birçok farklı ülkede patent sorunları ile uğraşmaya da devam ediyor.

Paylaş
Eren Ertem

1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır.

Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.