iPhone üretimi Wistron

Yeni gelen bilgilere göre Apple, iPhone üretim süreci için Wistron ile masaya oturabilir. Sektördeki yorumlara göre Apple için büyük bir risk olarak değerlendirilen bu anlaşma ile birlikte üretim ortağı sayısı, Foxconn ve Pegatron ile birlikte 3’e yükselmiş olacak.

Bu geçişin kullanıcı deneyimi noktasındaki durumu ise daha söylentileri başlamış durumdayken bile tartışmalara konu olmaya başladı.

Apple, iPhone üretimi için Foxconn ve Pegatron ile beraber Wistron’la da çalışabilir!

Bilindiği gibi Apple, uzun bir süredir iPhone, iPad, MacBook ve Mac modellerine ek olarak aksesuar üretimlerinde de Foxconn ve Pegatron gibi üreticiler ile ortaklık sürdürüyor. Şimdiler de ise yeni bir iddia ile birlikte Wistron ismi de gündeme geldi.

Elde edilen yeni bilgilere göre Wistron ile yapılacak olası bir anlaşma ile birlikte, 2018 iPhone modellerinin kısmi üretimi, Wistron’un üretim ağına bölüştürülebilir. Şu an için neden böyle bir adım atılacağı konusunda ise net bir bilgi yokken, çeşitli tartışmalar ve iddialar da gündeme geldi.

Öncelikle belirtmek gerekirse uzun bir süredir Foxconn ile yapılan üretimdeki ortaklık ile birlikte, kullanıcı deneyimini en üst düzeyde tutmak için gerekli olan detaylar, belirli bir kalıba ulaştırılmış durumda. Böyle olması da yeni ürünlerin üretimlerinde, kullanıcıların herhangi bir şekilde kaliteden ödün verildiği izlenimine kapılmadığı gerçeğine vesile oluyor.

iPhone üretimi Wistron

Bununla birlikte her yeni yılda da değişen bileşen tercihleri, üretimdeki ortaklığın uzun süredir devam etmesi ile birlikte komplike sorunlara neden olmuyor. Wistron ile olası bir ortaklık ile birlikte bu konuda çeşitli sorunlar oluşabileceği dile getiriliyor.

Yapılan tartışmalara göre Wistron firması, diğer iki üretici kadar deneyim ve yüksek adet kapasitesine erişebilecek düzeyde değil. Durumun böyle olmasından dolayıdır ki Foxconn’un bu süreçte ismi geçen firmaya yardımda bulunabileceği dahi olasılık dahilinde görülüyor.

Apple neden böyle bir ekstra anlaşma gereği duyuyor?

Bu konudaki en büyük öne çıkan neden ise, OLED ekranlı modellere geçilmesi gibi görünüyor. Bilindiği gibi iPhone X modeli ile birlikte OLED ekran kullanımına geçiş yapıldı ve Face ID gibi teknolojiler de üretimdeki zorlu seviyeler arasında yer alıyor.

2018 iPhone modellerinde ise 2 OLED ekranlı ve 1 de LCD ekranlı modelin dedikoduları mevcut olduğunda, anlaşılan o ki sevkiyatlarda herhangi bir sorun yaşanmaması için üçüncü bir ortağa ihtiyaç duyulması ihtiyacı meydana gelmiş.

Şu an için Wistron’un hangi modeli veyahut modelleri üretmek için işbirliği kuracağı konusunda detaylar mevcut değil. Dahası bu konuda her iki taraftan da resmi bir duyuru da yapılmadı. Anlaşılan o ki ilk modellerin tanıtılması ile birlikte, böyle bir yeni ortaklığın yaşanıp yaşanmadığı da netleşmiş olacak.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here