Apple Animoji Özelliği Yüzünden Davalık Oluyor!

Apple Animoji özelliği, Apple'ı mahkemeye taşımış olacak. İşte Apple'ın Amoji özelliği yüzünden dava edilmesi ile ilgili detaylar!

Apple Animoji Özelliği

Apple’ın geçtiğimiz ay iPhone X modeli ile birlikte duyurduğu Animoji özelliği, Apple için yeni bir dava konusu oldu. Apple tarafından iPhone X modelinde sunulan ve şimdiye kadar akıllı telefonlarda yer almış en iyi yüz tanıma teknolojisi olarak aktarılan Face ID sisteminden yararlanarak emojilere hareket kazandırma özelliğinin, aslında daha önce App Store’da uygulama olarak sunulduğu ortaya çıktı.

Bu uygulamanın ortaya çıkmasını sağlayan durum ise, uygulama yapımcılarının Apple’a dava açması oldu. Edinilen bilgilere göre Apple, şu an Animoji isimlendirmesi sebebi ile çıkar yol bulma sürecine giriyor.

Apple Animoji Özelliği

Apple’a Animoji yüzünden dava açıldı!

Olayı daha net açıklamak gerekirse daha önce Enrique Bonansea ve Japon menşeli “emonster k.k” şirketi, Animoji isimli bir uygulamayı iSO platformu için yayınlamış. Bir süredir App Store kapsamında yer alan uygulama, öyle görünüyor ki Apple tarafından dikkatleri çekmemiş. Zira isim haklarını elinde bulundurduğu iddiası ile uygulama geliştiricileri, California’da Apple’a dava açmış durumda.

Elde edilen bilgilere göre isim haklarını elinde tutan geliştiriciler, bu hakkı satmanın da iyi bir fikir olmadığını düşünüyor. Durumun böyle olması da olası bir satın alma sürecinin önünü kapatabilir.

Anlaşılan o ki daha iPhone X modelinin satışları dahi başlamamışken Apple, Animoji özelliği için bir süre uğraşmak durumunda kalabilir.

Paylaş
Eren Ertem
1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır. Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.