Apple Animoji Özelliği

Apple’ın geçtiğimiz ay iPhone X modeli ile birlikte duyurduğu Animoji özelliği, Apple için yeni bir dava konusu oldu. Apple tarafından iPhone X modelinde sunulan ve şimdiye kadar akıllı telefonlarda yer almış en iyi yüz tanıma teknolojisi olarak aktarılan Face ID sisteminden yararlanarak emojilere hareket kazandırma özelliğinin, aslında daha önce App Store’da uygulama olarak sunulduğu ortaya çıktı.

Bu uygulamanın ortaya çıkmasını sağlayan durum ise, uygulama yapımcılarının Apple’a dava açması oldu. Edinilen bilgilere göre Apple, şu an Animoji isimlendirmesi sebebi ile çıkar yol bulma sürecine giriyor.

Apple Animoji Özelliği

Apple’a Animoji yüzünden dava açıldı!

Olayı daha net açıklamak gerekirse daha önce Enrique Bonansea ve Japon menşeli “emonster k.k” şirketi, Animoji isimli bir uygulamayı iSO platformu için yayınlamış. Bir süredir App Store kapsamında yer alan uygulama, öyle görünüyor ki Apple tarafından dikkatleri çekmemiş. Zira isim haklarını elinde bulundurduğu iddiası ile uygulama geliştiricileri, California’da Apple’a dava açmış durumda.

Elde edilen bilgilere göre isim haklarını elinde tutan geliştiriciler, bu hakkı satmanın da iyi bir fikir olmadığını düşünüyor. Durumun böyle olması da olası bir satın alma sürecinin önünü kapatabilir.

Anlaşılan o ki daha iPhone X modelinin satışları dahi başlamamışken Apple, Animoji özelliği için bir süre uğraşmak durumunda kalabilir.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here