Apple AirDrop Nedir, Ne İşe Yarar? AirDrop Kullanım Rehberi!

AirDrop Nedir

AirDrop, Apple tarafından iOS ve macOS işletim sistemleri arasında kablosuz dosya transferi işlemi için hazırlanan bir dosya transfer sistemidir. Apple AirDrop iPhone, iPad ve Mac modelleri arasında kullanılabilir. AirDrop, daha önce de ifade edildiği gibi Apple cihazları arasında kolay, hızlı ve güvenli bir şekilde kablosuz olarak dosya transferi yapılabilmesi için hazırlanmış olan bir kablosuz dosya transfer sistemidir.

Apple AirDrop

Dosya türü fark etmeden tüm dosyalar, kablosuz olarak Apple cihazları arasında transfer edilebilir. Daha çok iPhone’dan bilgisayara fotoğraf aktarma işlemi için tercih edilen bir yöntem olarak bilinmektedir.

Her ne kadar Apple tarafından bu aktarma işlemi için iCloud kullanıma sunulmuş olsa da upload yani internetten yükleme sürelerinden kurtulmak için AirDrop’un kullanımı daha yaygındır. Zira Apple tarafından sunulan bu sistem ile iPhone da Bluetooth ile fotoğraf gönderme işlemi gerçekleştirilmektedir. Örneğin iPhone’da yer alan fotoğraf ya da video, herhangi başka bir iOS işletim sistemli Apple ürününe veya macOS işletim sistemli MacBook, iMac, MacBook Pro ve Mac Pro modellerine transfer edilebilir. Söz konusu bu transfer kablosuz olarak gerçekleştirilir ve herhangi bir güvenlik sorunu yaşanmaması için Apple tarafından önlem alınarak sunulur.

Destekleyen cihazlar!

AirDrop her ne kadar tüm Apple ürünleri için kullanılabilir olarak sunuluyor olsa da ne yazık ki bazı gereksinimlerden dolayı tüm cihazlarda mevcut değil. Belirli bir tarihten önce duyurulan iPhone, iPad ve Mac modellerinde, ne yazık ki AirDrop özelliğini kullanmak mümkün değil. Bu sebepten dolayı herhangi bir şekilde AirDrop indirme işlemi yapılması mümkün değildir.

Destekleyen AirDrop iPhone modelleri

 • iPhone 5 ve sonrasında çıkan tüm iPhone modelleri

Destekleyen AirDrop iPad modelleri

 • iPad 4. nesil ve sonrasında çıkan tüm iPad modelleri
 • iPad mini ve sonrasında çıkan tüm iPad mini modelleri
 • iPad Air ve sonrası
 • iPad Pro ve sonrası

Destekleyen AirDrop Mac modelleri

 • MacBook
 • MacBook Air
 • MacBook Pro
 • Mac Pro
 • iMac
 • iMac Pro

iOS tarafında iOS 7 ve sonrası işletim sistemi sürümünü taşıyan tüm iPhone, iPad ve iPod ürünleri bu dosya aktarım sistemine destek vermektedir. Mac tarafında ise Mac OS X Lion ve sonrası işletim sistemini taşıyan tüm cihazlar desteklenmektedir.

Apple AirDrop

AirDrop nasıl kullanılır?

“AirDrop nedir ve bilinmesi gerekenler nelerdir?” sorusu için söz konusu olan tüm cevapları aktardıktan sonra, “AirDrop nasıl kullanılır?” sorusunun cevaplarına geçiş yapmak doğru olacaktır. Bu süreçte Airdrop kapatma ve AirDrop açma gibi adımlar da yer alıyor olacak.

Öncelikle belirtmek gerekirse Apple’ın sunduğu bu dosya transfer hizmeti, oldukça pratik ve güvenli bir yöntem olarak ifade edilmektedir. Fotoğraf, video ve müzik dosyalarının boyutu ne kadar yüksek olursa olsun iPhone, iPad ve Mac modelleri içerisinde aktarma işlemi kolaylıkla yapılabilir. Ancak bu noktada bir ek paragraf açmak gerekirse, AirDrop bilgisayardan dosya aktarma işlemi için Windows veya Linux işletim sistemleri geçerli değildir. Yani AirDrop Windows aktarma veya AirDrop Android aktarma işlemleri, ne yazık ki gerçekleştirilememektedir.

Sadece iOS ve macOS mobil ve masaüstü işletim sistemleri arasında bu dosya transfer sistemi kullanılabilir.

AirDrop kullanma resimli anlatım tarafına geçiş yapacak olursak, iPhone’dan Mac’e fotoğraf aktarmak istendiğini düşünelim. Bunun için öncelikle iPhone AirDrop açma ve Mac AirDrop açma işlemini gerçekleştirmek gerekmektedir. iPhone AirDrop açma işlemi hem dosya aktarım sırasında hem de dosya aktarım öncesinde yapılabilir. Aynı işlem iPad Airdrop açma için de geçerlidir. Zira her iki mobil üründe de iOS mobil işletim sistemi bulunmaktadır.

Ayarlar > Genel > AirDrop bölümünde şu üç seçenek bulunmaktadır:

 • Alma Kapalı
 • Sadece Kişiler
 • Herkes

“Alma Kapalı” bölümü, tahmin edilebileceği üzere AirDrop kapatma anlamına gelmektedir. “Sadece Kişiler” bölümü ise, AirDrop’un sadece iPhone’daki kişiler için dosya transferi yapabilmesine imkan sunmaktadır. Bu seçenek seçildiği durumlarda, eğer iPhone’da veya iPad’de kayıtlı olmayan bir kişi varsa, AirDrop görmüyor olacaktır.

“Herkes” bölümü ise, yine tahmin edilebileceği üzere telefonda kayıtlı olan bir kişi olsun veyahut olmasın, tüm iOS ve macOS cihazlarına dosya transferi sağlanması için kullanılır

AirDropBu seçenek aktif olduğunda, AirDrop görmüyor gibi bir şikayet söz konusu olmayacaktır. Ek olarak iOS 11 AirDrop açma işlemi, aşağıdan yukarı doğru çekilerek açılan Denetim Merkezi bölümünden de yapılabilir.

Bunun için iPad ve iPhone ayarlarından, Denetim Merkezi kapsamına AirDrop kısayol ikonunu eklemek gerekmektedir. Böylece “AirDrop nasıl açılır iOS 11” sorusu da yanıtlanmış olacaktır. AirDrop Bluetooth dosya aktarma sistemi olduğu için, Bluetooth açmak da gerekmektedir. Eğer kapalı ise, AirDrop açık olması için Bluetooth da otomatik olarak açık hale getirilecektir.

Elbette ki aynı işlem, dosya transferi yapılacak olan iOS ve macOS işletim sistemli cihazda da yapılmalıdır. macOS AirDrop açma işlemi ise Finder > AirDrop bölümündedir. Bluetooth açıldıktan sonra AirDrop seçenekleri, tıpkı iOS seçenekleri gibi ayarlanabilir.

AirDrop açma işlemi “Herkes” veya “Sadece Kişiler” olarak ayarlandıktan sonra, aktarma işlemine geçiş yapılabilir.

Daha sonrasında ise iPhone’dan Fotoğraflar bölümüne geçiş yapılmalıdır. Gönderilmek istenen fotoğraf veya videonun üstüne tıkladıktan sonra, sol alt bölümde yer alan ikona tıklanmalıdır.

Bu ikonda video veya fotoğraf altında, “AirDrop” bölümü yer almaktadır. Eğer daha önce ayarlardan açılmadıysa, gönderme öncesinde buradan da üstüne tıklanarak açılabilir. Yani “AirDrop nerede?” diye merak ediyorsanız, iki farklı yerde olduğunu söylemekte fayda var.

AirDrop Nedir

AirDrop’un açılması ile beraber, ikon mavi bir hale gelecektir ve o bölümde, açık olan diğer AirDrop iOS ve macOS cihazları görüntüleniyor olacaktır. Gönderilmek istenen cihazın üstüne basılması ile beraber, karşı tarafın kabul etmesi ile beraber kablosuz fotoğraf veya video aktarma işlemi doyanın büyüklüğüne göre kısa bir süre içerisinde tamamlanacaktır.

AirDrop

Eğer gönderilen cihaz iPhone veya iPad ise, aktarılan fotoğraf veya video, karşı taraftaki cihazın Fotoğraflar bölümüne otomatik olarak eklenecektir. Eğer gönderilen cihaz MacBook, MacBook Pro, MacBook Air, Mac Pro, iMac veya iMac Pro ise, aktarılan dosyalar macOS’taki “İndirilenler” bölümünde yer alacaktır.

airdrop nedir

Bu sistem ile iPhone’dan müzik gönderme mümkün değildir. Zira Apple cihazlarında müzikler resmi yoldan galeride görüntülenmediği için, AirDrop ile müzik gönderme işlemi de normal yollardan gerçekleştirilememektedir. macOS’tan iOS tarafına veya farklı bir Mac modeline gönderim yapmak için, gönderilmek istenen dosyaya sağ tıklanarak Paylaş > AirDrop seçeneği ile gönderim yapılabilir.

airdrop mac

Dolayısıyla AirDrop müzik gönderme için kullanılacak pratik bir yöntem olmaktan çok daha ötede yer alır.

Sık sorulan sorular!

Son olarak bu konu ile ilgili sık sık gelen sorulara da yanıt vermek gerekirse, şöyle bir liste meydana getirilebilir:

 • AirDrop çalışmıyor, AirDrop neden çalışmaz?: Bu durumda Bluetooth ve Wi-Fi bağlantı seçeneklerinin açık olduğundan emin olmak ve hem gönderen hem de alıcı olan cihazın AirDrop ayarları, “Herkes” olarak değiştirilmelidir.
 • AirDrop internet yer mi, AirDrop internet kotamı bitirir mi?: Her ne kadar Apple’ın bu iOS ve macOS arasında kablosuz dosya aktarma sistemi Bluetooth ve Wi-Fi ihtiyacı duysa da herhangi bir şekilde internet yemez yani internet kullanmaz. Bu sistem sadece aradaki bağlantıyı kurmak amacı ile kablosuz bağlantı teknolojilerini kullanır. İnternet üzerinden herhangi bir upload ve download yani yükleme ve indirme işlemi gerçekleştirmez.

Apple tarafından uzun süredir kullanımda tutulan ve hem ofis içi hem de bireysel kullanıcılar için en pratik fotoğraf, video ve dosya aktarım sistemi, Apple’ın yazılım tarafındaki önemli özellikleri arasında yer alıyor. İnternet kullanmadan kablosuz olarak dosya aktarma işlemi için bu yöntem, Apple kullanıcılar tarafından sıklıkla kullanılıyor.

3 Yorum

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here