Apple A9 İşlemcilerin %30’luk Kısmını TSMC Üretebilir

İçinde bulunduğumuz Nisan ayının başlarında gelen haberler, Apple ın yeni nesi iPhone lar için kullanacağı A9 işlemcilerin üretimini Samsung un üstleneceği yönündeydi. Şimdi ise KGI analistlerinden Ming-Chi Kuo, Apple ın yeni nesil iPhone lar için kullanacağı A9 işlemcilerin %30 luk kısmının Tayvanlı yarı iletken sağlayıcısı TSMC firması tarafından üretileceği yönünde açıklamalarda bulundu.
Apple A9 İşlemcilerin 30 luk Kısmını TSMC Üretebilir - habertekno -

Şu an Samsung, kendi Exynos işlemcileri için 14 nm üretim teknolojisini kullanmakta. Ancak TSMC için söylentiler şu an 16 nm üretim sürecinde olduğu yönünde. Durumun böyle olması da suları bulandırıyor. Zira TSMC firmasının 16nm üretim süreci, Apple ın beklentilerini karşılayamamakta.

Aslında A9 üretim süreci ile ilgili çok fazla bilgi kirliliği bulunmakta. Öyle ki Aralık 2014 ayında gelen haberler, Samsung un A9 işlemcilerin üretimine başladığı yönündeydi. Aynı ay içerisinde yine TSMC nin Apple ın yeni iPhone modeli için kullanacağı A9 işlemcilerin büyük sağlayıcısı olacağı yönünde gelen haberlerde akıllarda soru işaretleri meydana getirmişti. Şimdi ise Ming-Chi Kuo isminin notları farklı bir yüzdelik kısımdan bahsediyor.

Anlaşılan o ki gelen haberler şu an sadece karışıklık meydana getirmekte. Durumun böyle olmasının asıl sebebi de Apple gibi büyük satış miktarları yakalayabilen bir firma için materyal desteği sağlamak isteyen büyük firmaların istekli olması şeklinde değerlendirilebilir.

Paylaş
Eren Ertem

1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır.

Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.