Apple 2018 iPhone Fiyatlarına Neden Zam Yaptı?

Apple 2018 iPhone Fiyatları şok etti

Apple, kısa bir süre önce başta iPhone fiyatları olmak üzere Türkiye’de resmi olarak satılan tüm ürünlerine zam yaptı. Yapılan bu zam ile birlikte birçok kullanıcı da bu durumu oldukça şaşırtıcı buldu. Zira yapılan zamlar sonrasında fiyatlar, ciddi manada artış gösterdi.

Her ne kadar aslında sektör içerisinde böyle bir fiyat değişikliği bekleniyor olsa da birçok kullanıcı için neden böyle bir hamle yapıldığı meraklandırıcı bir gelişme oldu.

2018 iPhone fiyatları neden arttı?

Öncelikle belirtmek gerekirse Apple’ın yaptığı zamlar sonrasındaki tüm ürünlerinin güncel fiyatlarını, bu haberimizden öğrenebilirsiniz. Söz konusu haberimizde yenilenen fiyatlarla ilgili tam listeleri bulabilirsiniz. Şimdi ise neden böyle bir adım atıldığı konusuna geri dönüş yapılabilir.

Apple Türkiye tarafından atılan bu adım, tamamıyla yükselen dolar ve avro kurları ile açıklanabiliyor. Zira Avrupa ve Amerika bölgesinde, güncel fiyatlar üzerinde herhangi bir değişim olmadı. 2018’in başından bu yana artış gösteren hem dolar hem de euro, ithal edilen ürünleri doğrudan etkiliyor. Elbette ki başka akıllı telefon modelleri olmak üzere tüm teknolojik ürünleri de dolaylı olarak etkilenmiş oluyor.

Şimdiye kadar neden beklenildiği sorusuna ise iki şekilde cevap vermek mümkün. İlk olarak sektördeki beklentilerin, seçimlerin sonrasına bırakılacağı şeklinde belirdiğini ifade edelim. Seçim süreçlerinde ciddi bir fiyat artışı yaparak kullanıcıların negatif etkisini üstüne çekmek istemeği tahmin edilen Apple Türkiye’nin, bir süre daha stoklarındaki ürünleri aynı fiyattan kullanıcılarına ulaştırmaya devam etmiş olabildiği dile getiriliyor. Bununla beraber yeni iPhone 2018 modelleri öncesinde de kur seviyesinin hangi yönde ivmesini sürdüreceği de izlenmiş olabilir.

İkinci sebep olarak ise stok durumları cevabını vermek mümkün. Öncelikli olarak daha önceki kur seviyelerinden ithal edilen ürünlerin stoklarının erimesini beklemiş olabilecek Apple, daha sonrasında stoklarını tazeleme sürecinde, beklendiği gibi yeni kurlar doğrultusunda fiyatlarını artırmış oldu.

Apple iPhone X

En dikkat çekici fiyat farklılığı ise hiç şüphe yok ki iPhone X ve iPhone 8 ailesi üzerinde oldu. Zira iPhone X 256GB versiyonu 8,599 TL seviyesine yükselirken; iPhone 8 256GB fiyatı 6,299 TL ve iPhone 8 Plus 256GB fiyatı 6,999 TL seviyesine çıkmış oldu. Bu noktada 256 GB versiyonlarına dikkat çekilmesinin temel sebebi ise, bundan sonra dolar ve avro tarafında bir düşüş yaşanmaz ise, yeni modellerin de katlanarak fiyatlarının artacağı gerçeğinin kendini göstermesidir.

Kullanıcılar daha uzun süre mevcut veyahut yeni alacakları modelleri korumak isteyeceği için, daha yüksek dahili depolama alanlarına sahip modelleri tercih etme eğilimi gösterecektir.

Özetlemek gerekirse Apple’ın fiyatlarına neden zam yaptığını konusuna, doğrudan doğruya dolar kurunun yükselişi ile cevap vermek mümkün oluyor. Bununla birlikte vergisiz fiyatların yükselmesi ile birlikte, vergi oranları bu bazda alınmaya başlandı. Bu da fiyatlar üzerinden alınan vergi oranlarını daha fazla tutar oluşturacak şekle çevirmiş gibi görünüyor. Böylece verginin de etkisi, baz fiyat artışından dolayı yükselmiş oldu.

Diğer telefon üreticilerinden de zam haberleri gelebilir!

Bu konunun Apple özelinde bir gelişme olmadığının da altını çizmek gerekiyor. Daha önce de açıklandığı üzere kur artışı, tüm teknolojik ürünleri etkileyen bir gelişme oluyor. Bundan dolayı diğer firmaların da mevcut stok durumlarına göre ilerleyen dönemlerde fiyatlarına zam yapması, işten bile olmayacaktır.

Bilhassa da yeni duyurulacak Samsung modellerinde, benzer bir şekilde şaşırtıcı artışlar kendini gösterebilir. Elbette ki tüm bu senaryolar, kurlardaki artışın devam edip etmeyeceği ile ilgili olacaktır. Bu konuda yaşanacak yeni gelişmeleri de haberlerimizde aktarmaya devam edeceğiz.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here