apple para

Apple’ın kasasındaki nakit miktarın 250 milyar dolar seviyesini geride bırakması ve dünyanın ilk 1 trilyon dolar değerindeki şirket olma yolunda emin adımlarla ilerlemesi ile ilgili gelişmeler bir yana dursun, AR-GE tarafına yapılan harcamalar da çok ciddi seviyelere ulaşmış durumda.

Apple, 2017’de AR-GE için 12 milyar dolar harcadı!

Firmaların 2017 yılının son çeyrek finansal bilgilerinin ortaya çıkmaya başlaması ile beraber, Apple tarafında çok dikkat çeken gelişmeler de yaşandı. Elde edilen bilgilere göre Apple, 2017 yılında AR-GE yani araştırma ve geliştirme çalışmaları için toplamda 12 milyar dolar seviyesini geride bırakan bir harcama yaptı.

apple

Başta iPhone olmak üzere iPad, Mac, Apple Watch ve Apple Car ile ilgili yürütülen çalışmalarla beraber watchOS, iOS ve macOS olmak üzere yazılım tarafındaki gelişim süreçleri, 2017 yılında Apple’a 12 milyar dolar bütçe anlamına gelmiş gibi görünüyor. Yeni teknolojilerin üretilmesi, yeni firmaların satın alınması ve diğer tüm geliştirmeler, söz konusu bu harcama içerisinde yer alıyor. Kısa bir süre önce belen Apple’ın kablosuz şarj şirketi satın aldığı haberi bilgisi de bu detaylara örnek olarak gösterilebilir.

Anlaşılan o ki teknoloji devi Apple, AR-GE konusunda keseyi hiçbir suretle kısma yönünde bir yaklaşım getirmiyor. Durumun böyle olması da bir süre sonra Apple’ın ilk trilyon dolar değerindeki şirket olmasını sağlayacak gibi görünüyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here