Apple, 2017’de 12 Milyar Dolar Harcadı!

Apple'ın elde ettiği gelirler kadar AR-GE için harcadığı paralar da gündeme geldi. AR-GE harcamaları ise çok ciddi seviyelere çıkmış durumda!

apple para

Apple’ın kasasındaki nakit miktarın 250 milyar dolar seviyesini geride bırakması ve dünyanın ilk 1 trilyon dolar değerindeki şirket olma yolunda emin adımlarla ilerlemesi ile ilgili gelişmeler bir yana dursun, AR-GE tarafına yapılan harcamalar da çok ciddi seviyelere ulaşmış durumda.

Apple, 2017’de AR-GE için 12 milyar dolar harcadı!

Firmaların 2017 yılının son çeyrek finansal bilgilerinin ortaya çıkmaya başlaması ile beraber, Apple tarafında çok dikkat çeken gelişmeler de yaşandı. Elde edilen bilgilere göre Apple, 2017 yılında AR-GE yani araştırma ve geliştirme çalışmaları için toplamda 12 milyar dolar seviyesini geride bırakan bir harcama yaptı.

apple

Başta iPhone olmak üzere iPad, Mac, Apple Watch ve Apple Car ile ilgili yürütülen çalışmalarla beraber watchOS, iOS ve macOS olmak üzere yazılım tarafındaki gelişim süreçleri, 2017 yılında Apple’a 12 milyar dolar bütçe anlamına gelmiş gibi görünüyor. Yeni teknolojilerin üretilmesi, yeni firmaların satın alınması ve diğer tüm geliştirmeler, söz konusu bu harcama içerisinde yer alıyor. Kısa bir süre önce belen Apple’ın kablosuz şarj şirketi satın aldığı haberi bilgisi de bu detaylara örnek olarak gösterilebilir.

Anlaşılan o ki teknoloji devi Apple, AR-GE konusunda keseyi hiçbir suretle kısma yönünde bir yaklaşım getirmiyor. Durumun böyle olması da bir süre sonra Apple’ın ilk trilyon dolar değerindeki şirket olmasını sağlayacak gibi görünüyor.

Paylaş
Eren Ertem
1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır. Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.