Android Pie Yenilikleri Belli Oldu! Android 9 Pie Özellikleri, Google I/O 2018 Detayları!

Android P & Android 9.0

Android P yani Android 9 sürümü, kısa bir süre önce Google tarafından I/O 18 kapsamında tanıtıldı ve beta sürecine başladı. Android P yenilikleri konusunda son detaylar da bu etkinlik kapsamında kendini belli etmiş oldu. Android 9 P özellikleri başta olmak üzere yeni mobil işletim sistemi ile ilgili bilinmesi gereken tüm detayları, bu blog yazımızda toparladık. Google I/O 2018 yenilikleri konusunda da tüm bilgiler yer alıyor olacak.

Bu süreçte konuya çok da hakim olmayan okurlarımız için birkaç maddede konuyu özetlemekte de fayda var.

 • “Android P nedir?”: Android P, Google’ın 9. Android işletim sisteminin şimdilik bilinen ismidir.
 • “Android P ne zaman çıkacak?”: Şu an beta yani geliştirme sürecindeki güncelleme sürümünün, Ağustos 2018 gibi yayınlanması bekleniyor.
 • “Android P güncellemesi ücretli mi?”: Android P güncellemesi, akıllı telefon üreticileri tarafından belirli modelleri için ücretsiz olarak dağıtılacak.

Android 8.1 Oreo ara güncellemesi sonrasında 9. sürüm de beta olarak resmi yolculuğuna başlamış oldu.

Android P yenilikleri

Android 9.0 yenilikleri söz konusu olduğunda, belirli başlıklar altında çeşitli yeni detayların kendini gösterdiği belli oluyor.

 1. Yeni gestures
 2. Adaptif batarya ve parlaklık
 3. App Actions
 4. App Slices
 5. Dolaşım tasarımı değişikliği
 6. Ses seviyesi tasarımı değişikliği ve ekran rotasyon optimizasyonu
 7. Çentikli ekran tasarım desteği

Görülebileceği üzere çok ciddi bir yenilik ve özellik eklemesi ile karşılaşılmamakta ve genel anlamda kullanıcı deneyimini iyileştiren detayların üzerinde durulmaktadır.

Android P yeni gestures özelliği

Android 9.0 sürümü ile birlikte gestures kullanımları çok daha başka bir boyuta ulaşacak gibi görünüyor. Parmak hareketleri ile birlikte home tuşuna olan ihtiyacın minimum seviyesine indirilmesi, iPhone X ile iOS 11 sonrasında, Android tarafına da gelmiş oldu. Çeşitli parmak hareketleri ile açık uygulamalar arasında geçiş, uygulama merkezine ulaşım ve ana sayfaya dönme gibi önemli kullanım şekilleri, gestures adı altında kullanıma sunulacak. Ek bir not düşmek gerekirse bu gestures kullanımının, iPhone X ile ciddi bir benzerlik gösterdiğini söylemek, yanlış olmayacaktır.

Android 9 P Adaptif batarya ve parlaklık

Batarya kullanımı ve ekran parlaklığı konuları da yeni işletim sistemi sürümünün temel odak noktaları arasında yer alıyor. Google tarafından I/O 2018 kapsamında yapılan açıklamalara göre enerji yönetimi konusunda yenilikler aktarılıyor.

Android P Adaptif batarya ve parlaklık

İşlemcinin performans geçişlerini kontrol eden ve ekranın otomatik parlaklıklığı daha da adaptif bir yapıya geçiren yazılım geliştirmesi, yeni Android sürümü içindeki önemli özelliklerden olacak. Ayrıca uygulamaları kullanıcının hangi zaman diliminde kullandığı analiz ediliyor ve hem grafik biriminin performansı hem de işlemcinin performansı, bu bağlamda otomatik olarak özelleştirilebiliyor.

Enerji verimliliği konusunda çok daha iyi akıllı telefonlar ve tabletler ile karşılaşmak mümkün olacak. Bu yenilik için makine öğrenme kullanıldığına da dikkat çekiliyor. Hele de son yıllarda artış göstermeyen dahili batarya kapasiteleri hesaba katıldığında, Google’ın böyle bir adım atması oldukça etkili olacaktır.

Android P App Actions özelliği

Google, yapay zeka temelli çalışmaları ile birlikte uygulama tahminlerini çok daha öteye taşımayı amaçlıyor. App Actions yani Uygulama Aksiyonları olarak çevirebileceğimiz bu özellik, tam da bu amacı yansıtıyor.

Android 9 P App Actions özelliği

Daha öncelerinde uygulama önerileri sunan sistem, genel olarak uygulama kullanım sıklığına göre tahminlerde bulunuyordu. Şimdi ise bu tahminler, çok daha farklı seviyeye ulaşmış olacak. Kısa bir örnekle çok daha iyi anlaşılıyor olacaktır.

Örneğin bir kullanıcı, günün belirli saatlerinde koşu yapıyor ve bu süreçte müzik dinliyor. Söz konusu bu saat diliminde akıllı telefonunuza kulaklık takarsanız, sistem hemen hangi uygulamayı tercih edeceğinize ilişkin tahminini yansıtıyor. Bu ve buna benzer kullanım senaryolarında, bu yeniliğin kullanışlı olacağını söylemek mümkün olacaktır. Ek bir bilgi daha belirtmek gerekirse, yapılan açıklamaya göre bir sonraki kullanılacak uygulamanın tercihinde, yüzde 60 oranında doğru tahmin yapılabiliyor.

Android 9.0 P App Slices yeniliği

Google tarafından App Slices olarak sunulan yeni özellik, tamamıyla kullanıcı deneyimini iyileştirmek adına hazırlanmış gibi görünüyor. Kısaca bu sistem, uygulama içindeki adımları, daha öncesinden hızlı bir şekilde atmak üzerine kurulmuş durumda.

Android 9.0 P App Slices yeniliği

Yine bir örnekle açıklamak gerekirse, örneğin Uber’den bir araç çağırmak ve bu araç ile ev olarak kayıtlı adresinize ulaşmak istiyorsunuz. Normal şartlarda bunun için Uber uygulamasına giriş yapmak, gidilecek adresi seçmek ve sürücüyü bulunduğunuz konuma çağırmak gerekmektedir.

App Slices sistemi ile birlikte ise bu adımlar, uygulamaya girmeden sadece tek bir hamle ile çözülebiliyor. Uygulamalar altında Slices yani Dilimler olarak görünen aramalar ya da tahminler ile birlikte, sadece Uber’in çerçevesindeki ev seçeneğine tıklayarak, bulunduğunuz konuma kayıtlı ev adresiniz için araç çağırabiliyorsunuz. Arama bölümünden gerçekleştirilen bu uygulama, interaktif snippet olarak da tarih edilebilir.

Daha çok zaman kazanımı anlamında önemli bir artı sağlayacak olan bu yenilik, diğer uygulamalar için nasıl şekillenecek, merak konusu olmuş durumda. Google’ın verdiği örnekte ise Lyft uygulaması yer almaktaydı.

Dolaşım tasarımındaki yenilikler

Tasarım tarafındaki yenilikler ise, ilk olarak dolaşım menüsünde kendini belli ediyor.

Dolaşım tasarımındaki yenilikler

Gestures özelliği temel alınarak bu alanda çeşitli tasarım değişiklikleri yapılmış durumda. Yine bu noktada da iPhone X tarafına benzerlik gösterdiği, dikkatlerden kaçmıyor.

Ses seviyesi tasarımı yeniliği ve ekran rotasyon optimizasyonu

Tasarım anlamında yapılan değişikliklerin bir diğeri de ses seviyesi bölümünde kendini belli ediyor. Artık hem düzenlenmiş hem de tasarımı optimize edilmiş bir ses seviyesi bölümü ile karşılaşılıyor olunacak.

Ekran rotasyonu konusunda ise Google’dan farklı bir yaklaşım gelmiş durumda. Bilindiği gibi ekran yönü yahut rotasyonu, cihazın dikey mi yoksa yatay mı tutulduğuna göre otomatik olarak ayarlanıyor. Bu durumdan rahatsız olan kullanıcılar, genelde ekran döndürme özelliğini devre dışı bırakmayı tercih ediyor. Bu konuda orta yolu bir yenilik, kullanıcının ekranın dönüp dönmemesi gerektiğine o an kendinin karar vermesine imkan sunuyor. El ile kontrol edilerek yan duran bir telefonun ekranının da aynı doğruda olması sağlanabiliyor. Google’ın parmak hareketlerine dayalı yeni işletim sistemi kullanım alışkanlığı, bu noktada da kendini göstermiş durumda.

Çentikli ekran tasarım desteği

Çentikli ekran tercihlerinin Apple’dan sonra diğer üreticiler için de geçerli olması, Google’ın böyle bir adım atmasına vesile olmuştu. Daha önce kapalı beta programı kapsamında kendini belli eden bu özellik, doğrudan son tüketici için olmasa da geliştiriciler için verimliliği artıracağı için, dolaylı olarak son kullanıcılar için de pozitif bir deneyim anlamına geliyor olacak.

Android 9 ismi ne olacak?

Android P 9.0 ismi için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Bilindiği gibi Google, yeni işletim sistemleri sürümlerini önce tek bir harf ile, daha sonrasında da çeşitli tatlı isimleri ile duyuruyor. Çıkış tarihine yakın bir zaman kala isimlendirme konusunda anket hazırlamayı da seven firma, şimdilik dokuzuncu sürüm için bir açıklamada bulunmuş değil.

İlerleyen dönemlerde bu konuda mutabakata varılacaktır ve bizler de bu bilgileri paylaşıyor olacağız.

Android 9.0 alacak cihazlar

Şu an için akıllı telefon üreticileri tarafından resmi açıklamalar yapılmış değil. Bu süreçle ile ilgili olarak daha önce yayınladığımız haberimizi takip edebilirsiniz: Android P Alacak Cihazlar Listesi ve Tarihleri

Söz konusu Android P beta alacak cihazlar olduğu vakit ise, açıklama doğrudan Google tarafından gelmiş oldu. Buna göre şu markaların akıllı telefon modelleri, an itibariyle beta sürecinde yer alan isimler oluyor:

 • Google Pixel modelleri
 • Nokia 7 Plus
 • Sony Xperia XZ2
 • Oppo R15 Pro
 • Xiaomi Mi Mix 2S
 • OnePlus 6
 • Vivo X21
 • The Essential Phone PH-1

Açık beta sürecine katılabilen markaları, bu şekilde sıralamak mümkün oluyor. Bir ek not olarak belirtmek gerekirse, listede Essential Phone isminin de yer alması, dikkat çeken ayrıntılar arasında yer aldı.

Android P ne zaman gelecek?

Android P çıkış tarihi için şu an Google tarafından bir açıklama yapılmadı. Beklentiler ise yaz aylarının sonuna, kuvvetle muhtemel ise Ağustos 2018 tarihi yönünde şekilleniyor. Bir süre daha açık beta olarak gelişim sürecine devam edecek olan yeni mobil işletim sistemi sürümü, bu kapsamda hata düzeltmelerine ve iyileştirmelerine devam ediyor olacak. Hemen ardından ise Apple’ın iOS 12 mobil işletim sistemi sürümü, kullanıcılar ile buluşmaya başlamış olacak. Bu konuda da gerekli bilgileri, şu haberimizde bulabilirsiniz: iOS 12 Ne Zaman Gelecek ve iOS 12 Hangi iPhone Modellerinde Olacak?

Google I/O 2018 duyuruları

8 Mayıs 2018 Salı günü başlayan ve 11 Mayıs 2018 Cuma gününe kadar devam edecek olan Google I/O 2018 etkinliği kapsamında, Google servisleri adına önemli açıklamalarda bulunuldu.

Google I/O 2018 Sundar Pichai

2015 yılından bu yana şirketin CEO görevini devam ettiren Sundar Pichai tarafından önderlik edilen etkinlikte, birçok farklı konuda açıklamalar yapıldı. Bu açıklamaların başlıcalarını içeren liste ise şu şekilde sıralanıyor:

 1. Google Duplex sesli asistan
 2. Google Maps yol tarifi yeniliği ve AR desteği
 3. Google News uygulama güncellemesi
 4. Gmail sistemine Smart Compose desteği
 5. Google Lens uygulamasının daha fazla telefona ulaşması

Google Duplex: Arama yapabilen sesli asistan

I/O 2018 etkinliğinin belki de Andoid P sonrasında en çok dikkat çeken gelişmesi, Google Duplex sistemi oldu. Google Duplex sistemini kısaca açıklamak gerekirse, sizin adınıza arama yapabilen bir sesli asistan olarak tanımlamak mümkün.

Google Duplex sesli asistan

Etkinlik kapsamında verilen örnekte de kullanıcı, telefondan saç kesim randevusu yaptırmasını istiyor. Verilen tarih sonrasında doğrudan kuaföre arama yapan sesli asistan, konuşma akışında da oldukça insani cevaplar veriyor. Bir robot ile konuşuluyor olduğunu da mümkün olduğunda belli etmemek adına, ciddi anlamda bir taklit yapıldığı da dikkat çekici noktalar arasında kendine yer bulmuş oldu. Üstelik randevu talep edilen tarih ve saat için müsait olmadığı yönünde bir cevap alınmasına rağmen, yakın bir zaman içerisi için kendi isteklerde bulunabiliyor.

Konuşmayı çok iyi bir şekilde analiz edebildiğine ve anlamlandırma konusunda çok ileride olduğuna dikkat çekiliyor. Deep Learning/Derin Öğrenme teknolojisinin temel alındığını da belirtmekte fayda var. Elbette ki söz konusu bu örnek, canlı bir konuşma olsa da kayıt üzerinden aktarılıyor, etkinlik sırasında gerçekleştirilmiyor. Dolayısıyla çalışma şeklinin bir kalıp üzerine mi dayalı yoksa ciddi anlamda yapay zeka çalışması örneği mi oldu konusunda, daha şimdiden çeşitli eleştiriler kendini göstermeye başladı.

Google Maps yol tarifi yeniliği ve AR desteği

Google Maps ile mobil cihazlardaki en popüler navigasyon uygulaması hizmeti veren Google, yeni güncelleme ile birlikte AR- Augmented Reality yani Artırılmış Gerçeklik desteği sunmaya da başlamış oldu.

Google Maps yol tarifi yeniliği ve AR desteği

Kamera üzerinden yol tarifinde yönlendirmeler yapabiliyorken, etraftaki mağazalar ile ilgili de kısa açıklamalar yapılabiliyor. Bunlarla beraber mekan önerileri ve kolay paylaşma sistemi ile birlikte de Google Haritalar, bir nebze de olsun sosyal medya özellikleri ile donatılmaya başlanmış gibi görünüyor.

Google News uygulama güncellemesi

Google Newsstand olarak uzun bir süredir hem iOS hem de Android tarafında yolan devam eden mobil uygulama, bundan böyle Google News ismi ile farklı bir yaklaşım getirecek.

Google News uygulama güncellemesi

Aslında bu güncellemenin haberleri, bir süre önce basın ile paylaşılmıştı. 120’den fazla ülkede hizmet vermeye başlayacak olan yeni Google Haberler uygulaması, kullanıcılar ilgi odağına göre haberleri bir araya getirme, haber içeriklerini tam manasıyla tanımlama ve kullanıcının ilgisini çekecek haber kaynaklarını saptama üzerine gelişme göstermiş. Anlaşılan o ki hem masaüstü hem de mobil tarafta önemli bir yere sahip olan News uygulaması, sosyal medyaya göz kırpan diğer sistemler arasında yer alamaya başlayacak. Ek olarak YouTube videolarının da bu kapsamda sıkça yer almasının sağlanacağı bilgisi veriliyor.

Gmail sistemine Smart Compose desteği

Gmail uygulaması da machine learning yani makine öğrenme ile birlikte cümle tamamlama özelliğine geçiş yapmış oldu.

Gmail sistemine Smart Compose desteği

Mail yazma sırasında cümlenin geri kalanını tahmin etme üzerine kurulu olan bu geliştirme, kullanıcıların zaman kazanımı için hazırlanan bir detay olarak ifade ediliyor. Kelime tahminini ötesine geçerek, cümlelerin geri kalanını isabetli bir şekilde tahmin edebiliyor olması, ne derece ciddi bir veri analizi yapıldığını da ortaya çıkarmış oluyor.

Google Lens uygulamasının daha fazla telefona ulaşması

Google Lens uygulamasının çok daha iyi bir seviyeye ulaştırıldığına ve çok daha fazla akıllı telefon üreticisi ile kullanıcılara ulaşmaya başlanacağına ilişkin bilgiler aktarıldı.

Google Lens uygulamasının daha fazla telefona ulaşması

Söz konusu bu markalar, şu çekilde sıralanıyor:

 • Google
 • Nokia
 • Sony
 • Oppo
 • Xiaomi
 • OnePlus
 • Vivo

Google Lens ile birlikte belge üzerinden seçim yapma ve gerçek zamanlı olarak obje tarama, bu objeler ile ilgili bilgi edinme mümkün hale getirilmiş. Öne çıkan bu maddelere ek olarak, farklı duyurulda gerçekleştirildiği. Örneğin TUP 2.0 sonrasında, TPU 3.0 kendini göstermiş oldu.

Öte taraftan Google Assistan için 6 yeni ses seçeneğinin daha kullanıma sunulduğu açıklandı. Söz konusu bu yeni ses seçenekleri arasında, ünlü isimlerin de yer aldığı ifade ediliyor. Sağlık alanında da ciddi çalışmalar gerçekleştirildiğine dikkat çekiliyor.

Deep Learning yani Derin Öğrenme yardımı ile çok ciddi analizler gerçekleştirilip, doktorlara önemli bir zaman kazanımı sağlanabileceği ifade ediliyorken, yapay zekanın da sağlık alanındaki varlığının hangi noktalara ulaşabileceğine ilişkin ipuçları da gündeme getirilmiş oldu. Kullanım alışkanlıkları ile ilgi de bazı detaylar aktarıldı.

Buna göre yeni sürüm ile birlikte kullanıcı davranışları çok daha iyi ve detaylı analiz edilecek. Yapılan bu analizler doğrultusunda, kullanının hangi uygulamada ne kadar vakit geçirdiği gibi bazı analizler sunulabilecek. Böylece kullanıcı, hendi kullanım alışkanlığını da analiz edebiliyor olacak. Ayrıca telefonu yüz üstü çevirmek ile otomatik olarak rahatsız etme moduna geçirmek mümkün olacak. Herhangi bir toplantı sırasında, sadece telefonu ters çevirmek, rahatsız etme modunu aktif etmek için yeterli olacak.

Tüm bu açıklamaların ışında, yeni etkinliğe kadar Google’ın, tam manasıyla kullanıcı deneyimini iyileştirmek adına çalışmalar yaptığı anlaşılmış oluyor. Android 9.0 P sürümünden, köklü uygulamalarının yeni sürümlerine ve yeni yeteneklerine kadar, her noktada kullanıcı deneyimini iyileştiren detaylar kendini gösteriyor.

Geride bıraktığımız yıl da Apple’ın benzer şekilde kullanıcı deneyimini iyileştirmek adına çalışmalar yaptığı öğrenilmişti. Anlaşılan o ki en azından bir süre için üreticiler, temel olarak yeniliklerini daha çok kullanıcı deneyimini iyileştirmek üzerine çalışmalar yapmayı tercih etmiş. Elbette ki bu etkinlikten sonra, gözler Pixel akıllı telefonları tarafına çevrilmiş oldu.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here