Android Oreo Go Edition Piyasaya Sürüldü!

Google'ın geçen yıl I/O etkinliğinde sözünü vermiş olduğu Android Oreo Go, üreticiler ve geliştiriciler için kullanıma sunuldu.

Google, geçtiğimiz Mayıs ayında gerçekleşen I/O etkinliğinde daha düşük segment telefonlar için özel olarak tasarlanan bir Android sürümünün sözünü vermişti. Bugün ise Android Oreo Go sürümü üreticiler ve geliştiriciler için kullanıma sunuldu. Elbette şu anda sürüm kullanılmaya başlanmadı ancak bu kısa bir süre içerisinde gerçekleşecek.

Android Go’nun temel aslında son derece basit. Bu temel Android Oreo sürümünün 512 MB ya da 1 GB RAM’li telefonlarda daha iyi çalışmasını sağlamak için üretilmiş durumda. Karşılaştıracak olursak pek çok amiral gemisi gibi Pixel 2 modeli 4 GB, iPhone X 3 GB ve Galaxy Note 8 de 6 GB RAM’e sahip.

Aynı işletim sistemini hem ucuz telefonlar üzerinde hem de amiral gemisi telefonlar üzerinde kullanmak elbette zor bir iş olacak ancak Google bunun üstesinden geleceğini iddia ediyor. Bu durum Go sürümünün Android Oreo’nun bir kolu olduğu anlamına gelmiyor. Yani üreticiler bu sürümü yapılandırma sayesinde ciddi anlamda geliştirebilir ve telefonlarda da etkili bir şekilde kullanabilir.

Bu yapılandırma ile birlikte Android Go sürümlerinde Google uygulamaları oldukça kolay bir şekilde kullanılabilir. Diğerlerine göre daha küçük boyutta ola Go sürümleri sayesinde telefondaki depolama alanının yarıya inmesi de mümkün olabilir.

android-oreo-go

Android Oreo Go sürümündeki iyileştirmeler

Bu yeni Android sürümünde depolama ve performans iyileştirmeleri de mevcut. Kullanıcılar bunu her Android telefon için isteyebilir ancak bu bazen doğru olmayabilir. Bir uygulamayı daha az depolama yapması için optimize etmek onu başlatmanın da zor olacağı anlamına gelecektir. Eğer ekstra depolama alanı size pahalı gelecekse telefonunuzu bunun için optimize edebilirsiniz. Üst düzey telefonlarda ise bunu yapmak pek akıllıca olmayacaktır.

Google ayrıca Android Oreo Go sürümünde pek çok veri saklama özelliği sunuyor. Örneğin Chrome’daki bütün verilerin boyutları telefona gelene kadar azaltılacak. Verilerinin nereye gittiğini öğrenmek isteyen kullanıcılar için de Datally adlı bir uygulama mevcut.

Android Go’nun Android One sürümünden de oldukça farklı olduğunu söylemek mümkün. Her ikisi de düşük segment telefonların kalitesini artırmaya yönelik olsa da bunu farklı şekillerde yapıyorlar. One, telefonda olup biten her şeyi direkt olarak üretici ile ortak çalışıyor. Go ise tamamen Google’ın uygulamalarına bağlı durumda. Bu noktada Google’ın uygulamalarının kullanılmadığını bölgelerde (Çin) bu sürümün ne kadar etkili olacağı da şu an için merak konusu.

Şimdi Android Oreo Go sürümü üreticiler için kullanılabilir durumda. Bu da çok yakında yeni cihazlar üzerinde sürümü görebileceğimiz anlamına geliyor. Tahminlere göre ilk olarak Oreo Go sürümünü Hindistan’da piyasaya sunulacak olan telefonlarda göreceğiz.

Son olarak hatırlatmak gerekirse kısa bir süre önce de Google tarafından Google Files Go uygulaması, Google Play Store üzerinde resmi olarak yayınlandı.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here