Haber Tekno Sosyal Medya
Android N Özellikleri

Güncelleme

Android N Özellikleri ve Çıkış Tarihi Açıklandı!

Google I/O 2016 kapsamında Android N özellikleri ve Android N çıkış tarihi açıklandı. İşte Android N 7.0 sürümü ile ilgili detaylar!

Google’ın düzenlediği Google I/O 2016 etkinliğinde, Andorid N özellikleri ile ilgili de detaylar paylaşıldı. Ek olarak Google, Android N 7.0 sürümü ile ilgili çıkış tarihi bilgisini de paylaştı.

Android N özellikleri!

Google, I/O 2016 konferansı kapsamında yeni Android N özellikleri ile ilgili 3 temel kategori üzerinden açıklamalar yaptı.

Android N özellikleri için oluşturulan bu temel başlıklar; performans, verimlilik ve güvenlik üzerine kurulmuş.

Güvenlik, performans ve verimlilik

Android N Özellikleri

Android N performans özellikleri

Google, I/O 2016 ile ilk olarak, Android N özellikleri arasından performans detayları ile söze başladı. Açıklanan bilgilere göre Android N 7.0, bundan böyle yeni Vulkan grafik API desteğine sahip olacak.

Android N 7.0 taşıyan akıllı telefonlarda, açıklananlara göre Vulkan API ile yaklaşık %75’lik oranla bir performans artışı yaşanacak.

Android N güvenlik özellikleri

Google’ın Android N özellikleri ile ilgili üzerinde durduğu bir diğer detay da, güvenlik yenilikleri oldu.

Açıklanan bilgilere göre Android N 7.0 işletim sistemi taşıyan mobil cihazlar, uygulamalar noktasında kullanıcılarına daha güvenli seçenekler sunacak.

Son kullanıcı tarafında dolaylı yoldan güvenlik katkısı sağlayacak olan Uygulama Güvenliği Geliştirme Programı, Google Play Store’da yer alacak uygulamalar ve oyunlar için uygulanacak ve daha güvenli bir mağaza haline gelecek.

Android N özellikleri arasında da bu güvenlik önlemi, dikkat çeken detaylar arasında yer alıyor.

Android N Özellikleri

Android N verimlilik özellikleri

Google’ın Google I/O etkinliğinde Android N özellikleri için üzerinde durduğu bir diğer önemli başlık, verimlilik oldu. Google tarafından açıklana bilgilere göre Android N, çoklu pencere yeteneği konusunda çok daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunacak.

Bununla beraber Android N özellikleri arasında, çoklu veri işleme yeteneği de yer alıyor. Böylece Android N 7.0 versiyonu taşıyacak olan mobil cihazlar, çoklu pencere ve çoklu işleme konusunda çok daha esnek bir güç sergileyebilecekler.

Daha önce Samsung, Galaxy Note serisinde Android işleti sisteminden başımsız olarak çoklu pencere desteği sunuyordu.

Öyle görünüyor ki bundan sonra çoklu pencere desteği, diğer tüm Android N taşıyan akıllı telefonlarda olacak ve daha verimli çalışacak.

Android N Özellikleri

Google’ın temel başlıklar ile dile getirdiği kozmik Android N yenilikleri yanı sıra, kullanıcı deneyimi iyileştirecek detaylar da aktarıldı. Bu detaylar arasında, Android N ile artık kilit ekranı üzerinden bildirimlere cevap verebilmek yer alıyor.

Yani Android N 7.0 ile kilit ekranına düşen mesaj bildirimleri, kilit açmadan doğrudan cevaplanabilecek. Bu özelliğin, uzun süredir iOS cihazlarının desteklediğini de bu noktada belirtmek gerekiyor.

Bu Android N özelliklerine ek olarak, Android N 7.0 ile yeni emojiler de kullanıma sunulacak. Bu yeni Android N 7.0 emojiler ise, Google klavye kullanıcılarına sunulmuş olacak. Yani yeni emojiler, sadece Google klavye kullanıcıları tarafından erişilebilir olacak.

Android N çıkış tarihi!

Google, I/O 2016 etkinliğinde Android N özellikleri açıklamalarından sonra, Android N çıkış tarihi bilgisine de açıkladı.

Açıklanan bilgilere göre Android N 7.0, Developer Preview versiyonu ile 18 Mayıs 2016 tarihinden itibaren Nexus 6, 9, 5X, 6P, Nexus Player, Pixel C tablet ve ülkemizin Android One platformuna sahip General Mobile 4G cihazına indirilebilecek.

Kısa bir süre içinde de General Mobile GM5 Plus cihazına da, Android N 7.0 güncellemesi gelecektir. Zira GM5 Plus modeli de, Google Andorid One platformuna sahip.

Son olarak özetlemek gerekirse Google, temel yenilikler ve geliştirmelere ek olarak toplamda 250’den fazla Android N özellikleri sunmaya hazırlanıyor.

Android N 7.0 güncellemesi, final sürümünün çıkmasından sonra ilerleyen dönemlerde diğer Android akıllı telefon üretici firmalar tarafından, kademeli olarak sunulmaya başlanacaktır.

 

>> Yeni Android N 7.0 özellikleri ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Haber Yorumları

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Güncelleme

Üste çık