Android Minecraft Skin Paketinde Zararlı Yazılım Bulundu!

Google Play Store'da yayınlanan Minecraft skin paketinde, zararlı yazılım olduğu ortaya çıktı. İşte konu ile ilgili tüm detaylar!

Android Minecraft Skin Paketi virüs

Android dünyasındaki Google Play Store uygulamalarından kaynaklanan güvenlik sorunlarına bir yenisi daha eklendi. Geride bıraktığımız günlerde Google’ın 300 Android uygulamasını Play Store’dan kaldırması sonrasında, şimdi de mobil oyun tarafında bir güvenlik sorunu keşfedildi.

Symantec tarafından keşfedilen güvenlik sorununun kaynağı ise, şu an Google Play Store’da yer alan Minecraft skin uygulaması oldu.

Minecraft skin uygulaması, 2 milyon kişiyi etkiledi!

Android Minecraft Skin Paketi

Symantec tarafından keşfedilen zararlı yazılımın kaynağı, belirtildiği gibi Google Play Store üzerinde yer alan bir Minecraft skin uygulaması oluyor. Açıklanan bilgilere göre şimdiye kadar 2 milyondan fazla kişi tarafından indirilen ve Android cihazlara kurulan söz konusu uygulama, içerdiği malware yani zararlı yazılım ile temel olarak botnet ağını genişletiyor.

Symantec tarafından “Sockbot” olarak etiketlenmiş olan bu uygulamanın içerdiği malware, yüklendiği cihazları DDoS saldırılarında kullanmak için hazırlanan botnet ağına katmış oluyor. İndirme sayısının ciddi bir boyuta ulaştığı hesaba katıldığında, büyük bir problem oluşturmayı başardığı çıkarımını yapmak mümkün.

Oyun paketini yükleyen kullanıcıların Android cihazlarının şimdiye kadar herhangi bir DDoS saldırısına karışıp karışmadığı ile ilgili ise net bir bilgi bulunmuyor.

Paylaş
Eren Ertem

1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır.

Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.