Android Kurbanı Windows Phone!

Efsanevi telefon markası Nokia ile iş birliği yapan ancak yine de istediği yere ulaşamayan Windows Phone, Android kurbanı oldu!

windows-phone

Büyük bir çıkış yakalayacağı düşünülen ancak ömrü kısa süren ve mobil sektöründe dikiş tutturamayan Windows Phone’un ölüm nedeni sanıldığı gibi bu sektöre yön veren Apple değil Android oldu. Peki, neden Windows Phone mobil sektörde beklediği başarıyı yakalayamayarak bu kadar geride kaldı ve tutulmadı?

Windows Phone’u bitiren iOS değil de Android mi oldu?

Apple mobil dünyasını baştan aşağı değiştirdi ancak zamanla daha farklı ve Apple’a rakip olabilecek modeller de piyasaya sürüldü. Ancak Apple’dan önce kimse mobil dünyasının bu kadar gelişebileceğini düşünemezdi.

Pek çok büyük telefon üreticisi Apple’a yetişmeye çalıştı ve bunlardan bir tanesi Blackberry oldu. Bir süre Blackberry telefonlar tutulmuş olsa da Apple’ın hızına yetişmek mümkün olmadı ve o da sonunda pes etti. Şu anda piyasada Blackberry’nin son derece sessiz olduğunu da görebiliyoruz.

Bu konuda Microsoft’un çabaları da takdire şayan. Yepyeni bir tasarım fikri ile piyasaya sunulmuş olan Windows Phone 7 gerçekten de dikkat çekmeyi başardı ancak çok geç geldi. Sonrasında piyasaya sürülen Windows Phone 8’le bile bu durum kurtarılamadı. Özellikle mevcut aygıtların yazılımının yükseltilmeyeceği açıklandığında kullanıcılar epey sinirlendi.

Windows Phone en güvenilir telefon markasını da bitirdi!

Asıl önemli olan şey ise Nokia ile yapılan iş birliğiydi. Ancak ne yazık ki bu hamle de son derece kötü sonuçlar doğurdu ve tarihin en güvenilir telefon markası olan Nokia bu şekilde tarihe karıştı. Ancak Microsoft’un asıl kızdığı firma Apple değil, onların hedeflerine odaklanan firma Google oldu. Google’ın asıl hedefi her zaman Microsoft’tu.

windows-phone

Google, kendi platformunu kendi yarattı ve sonra da Windows Mobile lisans ücretini aşarak ücretsiz bir şekilde herkese yayınladı. Windows Phone’u öldüren şey de tam olarak bu oldu. Android yüzünden pazarda oldukça büyük bir yenilgiye uğrayan Windows’un temelde yapmaya çalıştığı şeyler Android tarafından yapıldı.

Sonuç olarak Blackberry ve daha pek çok firma Apple’ın mobil sektördeki mükemmel yükselişi nedeni ile geride kaldı ancak Windows Phone’un ölümünün nedeni bu firmalarınkine benzemedi ve Android oldu. Ne yazık ki Microsoft çok geç hamleler yaptı ve mobilde dikiş tutturmayı başaramadı.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here