Android 9 İsmi Belli Oldu: Android 9 Pie Yayınlandı!

Android 9 Pie

Android Pie sürümü resmi olarak yayınlandı. Beta sürecini sonrasında Google, ismi de Android 9 Pie olarak belirlemiş oldu. Ancak daha önce Google I/O 2018 etkinliğinde duyurulan birçok Android 9 özelliği, beta sürecinde olmasına karşın final sürümünde kullanıcılara ulaşmadı. Bu özelliklerin durumu ile ilgili de şu an için Google’dan bir açıklama da gelmiş değil. “Pie ne demek?” diye merak ediyorsanız, turta anlamına geldiğini söyleyelim.

Android Pie sürümü resmi olarak dağıtılmaya başlandı!

Şu an için Google Pixel modelleri için resmi olarak yayınlanan final sürümünde, daha önce de ifade edildiği üzere bazı özelliklerin artık bulunmadığı gözlemleniyor. Bu özellikler arasında ilk olarak uygulama zamanları ile ilgili bölüm kendini gösteriyor. Daha sonrasında ise slices özelliğinin de final sürümünde yer almadığı görülüyor. Hatırlatmak gerekirse daha önce Android 9 Pie özellikleri yazımızda belirttiğimiz üzere bu özellik, aslında uygulamaların özelliklerinin de aranmasına imkan sağlıyordu. Örneğin siz Uber benzeri Lyft uygulaması üzerinden araç çağırmak istediğinizde, daha önce uygulamayı açıp araç çağırma bölümüne geçmeniz gerekiyordu. Yeni özellik ile sadece arama bölümüne araç çağırma yazdığınızda, doğrudan ilgili uygulamanın o bölümüne geçiş yapılabiliyordu.

Android 9 Pie yüklü Google Pixel 2 XL modeli

Anlaşılan o ki uygulama geliştiricilerinin bu konuda hazır olmaması, Google’ın bu özelliği en azından şimdilik kaldırmasına neden olmuş. İlerleyen dönemlerde tekrar Android 9.1 güncellemesi ile kullanıcılara sunulması muhtemel görünüyor. Yapay zeka ile kullanıcı deneyimi artıran bazı farklı özellikler de resmi sürümde yer almıyor. Android Digital Wellbeing özelliği de şu an için beta olarak yoluna devam ediyor. Beta sürecine bu bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bilindiği gibi daha önce Sony, OnePlus, Xiaomi, Nokia, Oppo, Vivo ve Essential markalarının belirli modeller, beta sürecinde yer alıyordu. Final sürümünde de ilk olarak bu modeller, Android P alacak cihazlar arasında yer alacaktır. Daha sonrasında da diğer Android üreticilerinin güncelleme takvimlerinin açıklanması bekleniyor olacak.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here