10 Maddede Android 8.1 Yenilikleri ve Öne Çıkan Özellikleri!

Google son sürat Android 8.1 Oreo üstünde çalışma yaparken, yenilikler de belli oluyor. İşte detaylarıyla Android 8.1 yenilikleri!

Android 8.1 Oreo

Android 8.1 Oreo sürümü için geri sayım resmi olarak başladı. Kısa bir süre önce Google tarafından geliştiricilere ön izleme sürümü açılan Android 8.1 Oreo, son düzlükten sonra Google tarafından resmi olarak dağıtılmaya başlanacak. Android 8.1 Oreo özellikleri de dikkatleri üzerine toplamış durumda.

Daha çok performans ve hata düzeltmeleri tarafında kendini belli eden yeni sürüm, buna karşın arayüz tarafında da dikkat çeken değişimlere ev sahipliği etmiş olacak.

Android 8.1 Oreo hakkında bilinmesi gereken 10 önemli detay!

Android 8.1, daha önce de belirtildiği gibi daha çok performans tarafında kendini gösteriyor. Lakin elbette ki 10 maddede Android 8.1 yenilikleri ile arayüz tarafındaki değişimleri açıklayabilecek kadar farklılıklar mevcut. Bunun dışında Android 8 Oreo alacak modellere de bakabilirsiniz.

  • Otomatik ayarlanan siyah ve beyaz tema desteği

Android 8.1 yenilikleri

İlk olarak belirtilmesi gereken özellik, artık tıpkı Google Pixel modellerindeki gibi otomatik siyah ve beyaz tema değişikliğinin kendini göstermesi oluyor. Örneğin açık renk bir duvar kağıdı tercihi yapılırsa sistem teması beyaz, koyu renk bir duvar kağıdı seçimi yapıldığında ise siyah temanın otomatik olarak kendini göstereceğini söylemek mümkün.

  • Kontrast oranı otomatik ayarlanan sanal tuşlar

Android 8.1 yenilikleri

Tıpkı otomatik ayarlanan tema rengi gibi yeni 8.1 Oreo ile birlikte sanal tuşların kontrast değerleri de otomatik olarak ayarlanabilecek. Duvar kağıdı ile birlikte benzer tonlara geçiş yapacak olan sanal tuşlar, daha iyi bir görsel deneyim sunmanın kapısını aralayan küçük detaylardan oluyor.

  • Ayarlar bölümüne eklenen arama özelliği

Android 8.1 yenilikleri

Bir diğer yenilik ise Google tarafından ayarlar bölümüne eklenen arama özelliği oluyor. Bu bölümde arama yaparak, ulaşılmak istenen seçeneğe çok hızlı bir şekilde erişmek mümkün olacak.

Bilhassa da hangi kategoride yer aldığı kimi zaman zor tahmin edilen seçenekler için bu ayar özelliği, yenilikler arasında kullanıcı deneyimi artıran detaylardan oluyor.

  • Bluetooth cihazlarının batarya durumu özelliği

Android 8.1 yenilikleri

Android 8.1 Oreo sürümü ile birlikte artık mobil cihaza bağlanan Bluetooth aksesuarlarının pil durumunu kontrol etmek mümkün olacak. Bluetooth sembolü yanında yer alan batarya sembolü, o an bağlı olan Bluetooth cihazın pil durumunu temsil ediyor olacak.

  • Yeni Google Sans yazı tipi

Android 8.1 yenilikleri

Yazı tipinde de 8.1 Oreo güncellemesi farklı bir yaklaşım getirecek. Bundan böyle yeni Google Sans yazı tipi ile birlikte çok daha okunabilir bir arayüz kendini belli ediyor olacak. Android’in kendin özgü bir arayüzü oluşturma sürecinde, bu küçük değişimin uzun vadede önemli bir getiri olacağını söylemek mümkün.

  • Güç tuşunda tasarım değişikliği

Android 8.1 yenilikleri

Yeni Android sürümü ile birlikte güç tuşu ve yeniden başlatma tuşunun tasarımında da değişikliğe gidiliyor. Yeni bir görünüm kazanan güç tuşu, Android 8.1 ile değişen detaylar arasında kendine yer bulmuş olacak.

  • Sistem bildirim ikonunda Oreo değişimi

Android 8.1 yenilikleri

Küçük tasarım değişikleri arasında, sistem bildirim ikonu da dahil oluyor. Çift katmanlı bir görünüme geçiş yapan sistem bildirim ikonu, yeni sürüm ile birlikte kullanılmaya başlanmış olacak.

  • Sistem bildirimlerinde Oreo görseli

Android 8.1 yenilikleri

Sitem bildirim ikonundaki değişim ile benzer bir şekilde, Oreo görseli de sistem bildirimlerinde farklı bir yer elde etmiş olacak. Daha çok yeni Android sürümüne gönderme amacı ile yapılan bu değişikler, kullanıcıları memnun etme adına yapılan yenilikler arasında bulunuyor.

  • Uygulama bildirimlerine sınırlama

Android 8.1 yenilikleri arasında, uygulamaların bildirim gönderme imkanlarına da bir kısıtlama getiriliyor. Bundan böyle bildirim gönderen uygulamalar, saniyede tek bir bildirim sesi kullanabilecek. Bazı kullanıcılar tarafından art arda gelen bildirim seslerinin şikayetlere yol açması, bu konuda Google’ın da bir kısıtlama getirmesine vesile olmuşa benziyor.

  • sRGB seçeneği kaldırılıyor

Android 8.1 yenilikleri

Yeni Android ara sürümü 8.1 Oreo ile birlikte sRGB renk seçeneğine de veda edilmiş olaca. Bundan böyle ayarlarda yer alan sRGB seçeneği, artık bulunmuyor. İlk olarak geliştirici sürümünde ortadan kaldırılan sRGB renk seçeneği, son sürümde de tamamıyla ortadan yok olmuş olacak. 10 maddede Android 8.1 ile birlikte anlaşılabileceği üzere Google, yeni ara sürüm güncellemesi ile arayüz tarafında küçük değişimler getiriyor.

Daha önce de belirtildiği üzere esas değişimlerin performans iyileştirmeleri ve hata düzeltmeleri tarafında kendini göstereceğini hatırlatmakta fayda var. Buna karşın Google, bazı tasarım değişiklikleri ile beraber kullanıcı deneyimini iyileştirmek adına belirli adımları atmayı da ihmal etmemiş.

Henüz daha birçok akıllı telefon modeline Oreo sürümünün bile gelmediği düşünüldüğünde, 8.1 Oreo sürümünün ne zaman geniş bir kullanıcı kitlesine erişeceğini söylemek oldukça güç oluyor. İlerleyen dönemlerde önemli Android akıllı telefon üreticilerinin bu konuda yapacakları çalışmalar ile ilgili haberleri, Haber Tekno olarak aktarıyor olacağız.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here