Analiz: Instagram Kullanıcılarının Emoji Kullanımı, Kelime Kullanımını Geride Bırakacak!

Çevrimiçi ortamların yaygınlaşmasından bu yana, kelime veya duyguları ifade etmek için çeşitli figürler insanlar tarafından her zaman eğlenceli ve ilgi çekici olarak kullanılmaya başlanmıştı. Mobil alanda ise özellikle 2011 yılında iOS, 2012 yılında da Android platformlarının klavyelerinde yer alması, emoji kavramını doğrudan günlük yaşantıya entegre eder hale geldi. Sosyal medya kullanımının artmasıyla da emojilerin kullanımı, yüksek bir ivme ile artmaya günümüzde dahi devam ediyor.

Analiz Instagram Kullanıcılarının Emoji Kullanımı, Kelime Kullanımından Daha Fazla! - habertekno.com - teknoloji haberleri - güncel haberler (4)

Son dönemlerin popüler fotoğraf paylaşma temelli mobil uygulaması olan Instagram, resmi blog sayfasında, uygulamalarında emoji kullanımlarıyla ilgili istatistikler paylaştı. Söz konusu istatistiklere göre Instagram kullanıcıları, fotoğraflarını açıklarken kelime kullanmak yerine daha çok emoji ifadeler kullanmayı tercih ediyor. Bunun temel sebeplerinin başlıcasını Instagram, emoji ifadelerinin duyguları kelimelere nazaran net olarak aktarması ve emojilerin evrensel bir anlayışa sahip olmasına dayandırıyor.

Analiz Instagram Kullanıcılarının Emoji Kullanımı, Kelime Kullanımından Daha Fazla! - habertekno.com - teknoloji haberleri - güncel haberler (2)

Analiz Instagram Kullanıcılarının Emoji Kullanımı, Kelime Kullanımından Daha Fazla! - habertekno.com - teknoloji haberleri - güncel haberler (3)

Analizde yer alan bir diğer çarpıcı detay ise, mobil alandaki yazışmaların yaklaşık yüzde ellilik bir kısmının emoji ifadelerden oluştuğu açıklaması oluyor. Bu bilginin yansıttığı kullanım detayının yanı sıra, bu veriyi analistlerin nasıl topladığı ise ayrı bir merak uyandıran nokta oluyor. Zira özellikle anlık mesajlaşma uygulamalarının birçoğu, iletişim ağının şifreli olarak gerçekleştiğini ve doğrudan kendilerinin dahi analiz edemediğini sık sık vurgulamaktalar.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here