Google AMP Stories - Google AMP Hikayeler

AMP Stories, Türkçesi ile AMP Hikayeler anlamına gelmektedir. Tam manasıyla sosyal medya platformlarında kullanılan Stories yani Hakiyeler sisteminin, Google arama motoru sonuçlarında yansıtılmasıdır. Google üzerinde yapılan aramalar, AMP kullanan destekli internet sitelerinin sonuçlarında kendini göstermektedir. AMP Stories, daha önce de ifade edildiği gibi özellikle de Instagram kapsamındaki hikayeler bölümünün, arama sonuçları sayfası yani SERP üzerinde kullanılmasıdır.

  • Kullanıcılara daha çok görsel sunar
  • İçeriğe daha hızlı ulaşmayı kolaylaştırır
  • Arama sonuçlarına görsel açıdan zenginlik katar
  • Kullanıcıların ilgisini çekecek içerikler oluşturmayı sağlar
  • En az normal sayfalar kadar hızlı etkileşim kurar

Metinden daha çok görsel sunum ve görsel içeriğin fazla olmasına dayanan bu yenilik, uzun süredir atılan en büyük adımlardan olacak. Zira kullanım şekli ile arama motorunu çok daha farlı bir kulvara taşıma potansiyeli barındırıyor.

Google AMP Stories - Google AMP Hikayeler

Ek olarak kimi yerlerde Google Stories yani Google Hikayeler olarak da bu özelliğin kullanıldığını ifade edelim. Google’ın AMP yani Accelerated Mobile Pages-Hızlandırılmış Mobil Sayfalar desteğinin son yeniliği olarak gösterilmektedir. 2018 Google AMP konferansı kapsamında birçok detayı verilen Google AMP Stories özelliği, yakın zamanda Google’da çok sık görülmeye başlanacak gibi görünüyor.

Her ne kadar şu an için yayıncılar adına herhangi bir gelir modeli ve optimizasyon ipuçları açıklanmış olmasa da yapılan araştırmaların sonucu olarak, böyle bir yeniliğin gelecek vaat edeceği kararı alınmış. Üstelik şu an için Amerika’da yayın yapan bazı önemli internet siteleri, AMP Stories kullanımı ile okurlarına ulaşmaya başladı. İlerleyen dönemlerde kullanım oranlarının artması ile beraber, çok daha fazla ve hemen hemen her sektörden web sitesinin sonuçları ortaya çıkmaya başlayacaktır.

AMP Stories & AMP Hikayeler neden kullanıma başlandı?

Bir süre önce mobil internet kullanım oranlarının masaüstü tarafına yaklaşmasına ve daha sonrasında da mobilin masaüstünü geride bırakmasına tanıklık edilmişti.

Google AMP Stories - Google AMP Hikayeler

Bu bağlamda başta Google olmak üzere tüm diğer arama motorları, internet yayıncılarını mobil taraf için teşvik etme yoluna başvurdu. Google tarafından Accelerated Mobile Pages özelliğine verilen destek kapsamında, daha hızlı ve daha erişebilir mobil sayfaların önü açılmış oldu. Daha sonrasında ise yapılan araştırmalara göre mobil kullanıcılar, masaüstü kullanıcılara göre arama sonuçlarından eriştikleri web sitelerinde, çok daha az zaman geçiriyor. Sitede kalma sürelerinin çok ciddi manada kısalmaya başlaması, farklı bir yaklaşımın ortaya çıkmasına vesile olmuş durumda.

AMP Stories özelliği de bu araştırmaların sonuçları arasında zirvede yer alıyor. Bununla beraber sadece mobil arama sonuçlarında değil, masaüstü tarafında yapılan aramaların sonuçlarında da kullanılacağını söylemek gerekiyor.

AMP Stories masaüstü kullanım şekli

Masaüstü tarafta kart görünümlü bir tasarım ve kullanım biçimi sunulacağını da belirtmekte fayda var. Yani her ne kadar çıkış amacı mobil kullanıcıların davranış çekilleri olsa da görsel açıdan önemli bir konumda olacağı için Google, bu sonuçları masaüstü aramalarda da gösteriyor olacak ve hali hazırda gösteriyor.

Google AMP Stories - Google AMP Hikayeler

Tıpkı Instagram Hikayeler özelliğinde olduğu gibi arama motorlarının sonuçlarında da görülecek olan bu Hikayeler özelliği, kullanıcıların art arda sıralanmış olan sayfaları, tek tık ile ilerletmesine imkan sunacak. Keza WhatsApp Status ve Snapchat Discovery yani Snapchat Keşfet özelliğinde de benzer bir kullanım şekli sunuluyordu. Böylece çok fazla vakit geçirmeden ulaşmak istediği bilgiye erişmek isteyen kullanıcılar, bu isteklerine pratik bir şekilde karşılık bulacaklar. Haberleri veya makaleleri, hikaye anlatır gibi sunma şekli, sosyal medyadan sonra arama motorlarının da yeni gözdesi olacak gibi görünüyor. Eğer kullanıcılardan ciddi bir ilgi gelirse, internet sayfalarının geleceği de bu yönde şekillenmeye başlamış olacaktır.

Şu an için bu konu ile ilgili net bir açıklama mevcut değil. Nitekim daha öncesinde de accelerated sayfaların hangi siteler için uygun olacağı konusunda da resmi ağızdan bir açıklama yapılmamıştı. Kullanım şekli dikkate alınarak bu konuda çıkarım yapmak mümkün. Bu başlamda şu tarz web sitelerinin yeni özellikten faydalanabileceğini ve kullanıcılarına daha iyi içerik gösterebileceğini söylemek mümkün olacaktır:

  • Haber siteleri
  • Blog siteleri
  • Galeri siteleri
  • Ürün tanıtım siteleri

E-ticaret sitelerinin bu konuda şu için ne kadar elverişli olduğu tartışılıyor. Genel yargıya göre ise çok da uygun olmadığı yönündeki fikirler kendini gösteriyor.

AMP Stories nasıl kullanılır? & AMP Story

Öncelikle belirtmek gerekirse şu an için bu özelliki final sürümü ile aktif kullanıma açılmış değil. Wired, People, Cosmopolitan, CNN, Washington Post ve Mashable gibi Amerika’nın önde gelen internet haber siteleri tarafından yürütülen beta süreçleri, yeni özelliğin geleceği ve kullanım değişiklikleri ile ilgili temelleri oluşturmuş olacak.

AMPHTML ile birlikte hazırlanmasından dolaylı olarak Google ile işbirliği sonucu önizleme sürümleri ile kullanıcılara yansıtılmaya çalışılıyor. Eğer nasıl kullanıldığı veya nasıl göründüğü ile ilgili merak ettiğiniz noktalar var ise, Washington Post tarafından hazırlanan şu yeni örnek sayfalara göz atabilirsiniz: Washington Post

Özel bir çalışma birlikteliği gerektirdiği için şu an beta yani test süreçleri, sadece belirli internet yayıncıları ile birlikte gerçekleştiriliyor. Dolayısıyla şu an için isteyen tüm dijital yayıncılar, ne yazık ki bu özelliği kendi internet sitelerinde kullanmaya başlayamıyor. Final yani son sürüm ile birlikte, tıpkı daha öncesinde Hızlandırılmış Mobil Sayfalar geçişi gibi, tüm sitelerde aktif olarak kullanılabilecek. Nasıl kullanıldığı konusunda birkaç detay daha vermek gerekirse, tıpkı çoklu sayfalı içerik oluşturma mantığına benzer bir yaklaşım olduğunu söylemek mümkün. Gerek metin, gerek görsel ve gerekse de video eklemeleri ile hikayeler oluşturulabiliyor ve doğrudan SERP üzerinde lanse edilebiliyor. Ancak tahmin edilebileceği üzere ayrı bir özel düzenleme gerekliliği bulunuyor.

Paylaşım konusunda da hikayeler sayfalarının sağ üst bölümünde, sosyal medya paylaşımları ve URL bilgileri gibi detaylar, buton olarak kendini gösteriyor olacak. Şu an için WordPress eklentileri arasında yerini alması için geçişi hızlandıracak çalışmaların başladığını da söyleyebilir. İlk geçişlerde olduğu gibi yine WP temelli internet siteleri, bu yeniliğe de en kolay şekilde geçecek siteler arasında yer almayı başaracak.

Elbette ki bu atılımı beğenen ve destekleyen bir kesim kendini göstermişken, sisteme tamamıyla karşı çıkan bir kesim de bulunuyor. Arama motorunun temel anlayışında uzaklaşıldığına ve bilgiye erişimi zorlaştırdığına dair eleştirilerin de kendini iyiden iyiye belli etmeye başladığını aktarmak gerekiyor. Hem kullanıcılar hem de webmaster’lar tarafından dile getirilen bu eleştiriler, nasıl bir karşılık bulacak ve en önemlisi de kullanıcılar tarafından nasıl karşılanacak, büyük bir merak konusu olmuş durumda. Keza beta test süreçtelerinin bu şekilde devam etmesinin de asıl nedeni tepkileri ölçmek de olduğu aşikar.

AMP Hikayeler konusundaki bilinmeyen detaylar arasında, AdSense ile reklam yerleşimi detayı da yer alıyor.

Google AMP Stories - Google AMP Hikayeler

Bilindiği gibi hızlandırılmış sayfalar için reklam gelirleri, yayıncılar için büyük bir sorun oluşturuyordu ve Google, aynı etkinlik kapsamında bu konuda iyileştirmeler yaptığını ve yapmaya da devam edeceğini ifade etti. Şimdi gelen bu yeni özellik ile reklam yerleşiminin nasıl olacağı veya bu özellik ile birlikte AdSense kullanılabilecek gibi sorular, netlik kazanmış detaylar arasında yer almıyor. Yapılan tahminlere göre ise şu an için herhangi bir AdSense reklamı veya AdSense alternatifleri reklam ajanslarının reklamları, bu özellik ile kullanılamayacak.

Ancak daha sonrasında yapılan güncellemeler ve yeni destekler ile beraber hikaye geçişleri arasına reklam yerleştirmek mümkün olabilir. Keza sayfaların belirli konumları için yerleştirmeler yapılabileceği de konuşulan detaylar arasında yer alıyor. Google tarafından net bir açıklama gelmediği sürece, bu konuda nasıl bir aksiyon alınacağı bilinmezliğini korumaya devam edecek gibi görünüyor. Bilhassa da daha önce yaşanan gelir problemleri dikkate alındığında, benzer durumların yeniden kendini göstermesi muhtemel olacaktır. İlerleyen dönemlerde Google’dan AMPHTML sistemi ile birlikte çok daha farklı yenilikler gelecek gibi görünüyor.

Üstelik bu sistemin getirdiği özellikler sayesinde, neredeyse tüm sektördeki web girişimleri, hızlandırılmış tarafa geçiş yapacak, ve getirilerinden dolayı bir nevi geçiş yapmaya mecbur kalacak. Bu süreçteki tüm gelişmeleri an be an aktarmayı sürdüreceğiz.

“Google AMP Stories nedir?” sorusuna verilebilecek tüm detayları ifade ettikten sonra, şimdilik tek yapılması gereken bu özelliğin bir an önce beta sürecini tamamlayıp, tüm web yayıncılarına açılmasını beklemek olacak. Öte yandan belirtmek gerekirse bu yeni sistemi ilk destekleyen siteler arasında, Haber Tekno isminin de yer alacağını söylemek, yanlış olmayacaktır. Son olarak bu konu ile ilgili ortaya çıkacak tüm yeni gelişmeleri ve Google’ın resmi açıklamalarını, güncel bir şekilde aktarmaya devam ediyor olacağız. Sizler de bu konu hakkındaki sorularınızı veya düşüncelerinizi, aşağıda yer alan yorum bölümünden ifade edebilirsiniz. Gelecek sorulara da mümkün olduğunda cevap vermeye çalışıyor olacağız.

4 Yorum

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here