Amerikan ve Rus Bilim İnsanları Birlikte Ay’a Yolculuk Yapacak!

Amerikan ve Rus bilim insanları bir uzay projesi için bir araya geliyor. Ay’a yolculuk yapmak adına yürütülen bu proje hakkındaki tüm detaylar yazımızda!

ay-a-yolculuk

Günümüzde uzay çalışmalarının hızlı ve daha başarılı bir şekilde yürütülüyor olması, insanoğlunun günden güne uzayın daha derin noktalarına gitmesine olanak tanıyor. Teknolojinin de gelişmesi ile uzay hakkında daha fazla şey öğrenirken aynı zamanda uzaydaki gezegenleri çok daha iyi tanıma imkanı buluyoruz. Uzay çalışmaları hususunda yürütülen son popüler çalışmalardan bir tanesi ise Amerikan ve Rus bilim insanlarının Ay’a yolculuk projesi. Gelin bu projeye biraz göz atalım.

Rusya’da son zamanlarda yaşanan ekonomik kriz ülkenin uzay aktivitelerine ciddi anlamda zarar vermiş durumda. Ancak bu noktada en büyük problem Moskova ve Washington arasındaki gerginlik. NASA ve Rusyan’nın uzay ajansı Rosmoskos politik durumlar çerçevesindehareket ederken, her iki tarafın endüstri mühendisleri de sadece teknik detaylara kafa yoruyor.

ay-a-yolculuk

Amerika ve Rusya Ay’a yolculuk için iş birliği içinde!

Şu anda Amerika’nın Boeing ve Lockheed Martin havacılık şirketleri ile Rusya’nın önemli uzay müteahhitleri RKK Energia ve GKNPT’s Khrunichev birlikte bir yeni bir plan yürütüyor. Ay’a yolculuk hususunda birçok strateji bu gezegenin üzerinde yaşam alanları kurmak üzerine odaklanmış halde.

Böyle büyük bir iş birliği içerisinde elbette her iki tarafın da birbirlerinin ne istediğine odaklanması ve birbirlerini anlaması gerekiyor. Bu noktada Ruslar içinde yaşanabilecek uzay modülleri üretme başarısına sahipken Amerika da bunu kullanabilecek güce sahip. Yani her iki tarafın da yapacağı işler oldukça büyük ve önemli.

ay-a-yolculuk

Amerika’nın desteği şart!

Ay’da yaşam alanı yaratmak adına yürütülen bu projede yiyecekten elektriğe, uzay araştırma araçlarından fırlatma roketlerine kadar en ince detay bile düşünülmüş. Ancak Rusya’nın tasarladığı bu fonksiyonel habitatlar ne yazık ki Amerika’nın desteği olmadan en iyi ihtimalle 2030 yılında hayata geçebilir. Amerika’nın desteği olduğu sürece 10 yıl içinde projenin tamamlanması mümkün.

Neden Ay’da yaşam alanı kurulacağını merak ediyor olabilirsiniz. Bu projenin en büyük amacı elbette Ay üzerinde çeşitli araştırmalar yapmak. Bu şekilde hem gezegen ve uzay hakkında bilgi edinmek hem de insanlar için burada bir yaşam alanı kurulup kurulamayacağını görmek mümkün olacak. 400 gün sürecek olan bu yolculuğun 2020 yılının sonlarına doğru yapılacağı söyleniyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here