Duvar Arkasını Görüntüleyen Teknoloji!

Pentagon tarafından duvarın arkasını görüntüleyen bir teknoloji üzerinde çalışmalar yaptığına ilişkin bilgiler gündeme geldi!

Teknolojinin büyük gelişim gösteriyor olması, hiç şüphesiz askeri alanlarda daha da değerli bir hale geliyor. Gerek hava, gerek kara, gerekse de deniz kuvvetlerinde teknoloji geliştiren özel birimler ve bilim insanları, varlığını uzun süredir devam ettiriyor. Bu çalışmaların son sonuçları öyle görünüyor ki akıllı asker konseptine uyum ile belirtilen engel arkası görüntü imkânı sunun cihazlar için çalışmalar ile ilgili kendini gösteriyor.

Pentagon, duvarın arkasını görüntüleme üzerinde çalışıyor!

Bilindiği gibi beton gibi kalın ve ısı geçirmesi zor olan engeller arkasından, kızılötesi ve termal görüntüler elde etmek mümkün olamıyor. Ancak yapılan son sızıntılara göre Pentagon‘ da ( Amerikan Savunma Bakanlığı ), cephe savaşlarında bu durumun üstesinden gelebilecek bir teknolojiyi neticelendirme peşinde.

Bu teknolojinin sağlayacağı yarar, özellikle güvenlik birliklerinin bina veya herhangi bir siper arkasında saklanan karşı asker veya grupların saklandıklarını belirleyerek, olası bir pusunun önüne geçilebileceği olarak açıklanıyor. Bu duruma ek olarak hava devriyelerinde yoğun bulut tabakasının kara görüntüsünün engele takılması da böylelikle yine çözüme kavuşmuş olacak.

Amerikan Savunma Bakanlığı Duvar Arkasını Görebilen Teknoloji Üzerinde Çalışıyor! - habertekno.com - habertekno - teknohaber -

Her ne kadar söz konusu teknolojinin detayları hakkında net bir açıklama yapılmasa da, kızılötesinden ve termal görüntüleme teknolojisine nazaran çok daha gelişmiş ve REVEAL ( Revolutionary Enhancement of Visibility by Exploiting Active Light-fields ) temelini alan bir çalışma sonucu olduğu dile getirilenler arasında yer alıyor.

Bu tarz teknolojik gelişmeleri akıllı asker konsepti altında farklı çözümlerle sık sık görmek mümkün. Takdir edileceği üzere günlük yaşantının yanı sıra özellikle ülkeler, askeri alanda büyük teknolojik çalışmalar gerçekleştirmeye devam ediyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here