Amerika Uçuşlarında Bilgisayar Yasağı Kalktı!

Ülkemizden direkt olarak gerçekleştirilen Birleşik Devletler uçuşları için alınan yasak kararında yeni bir adım atıldı. İşte tüm detaylar!

THY

Ülkemizden yapılan direkt Birleşik Devletler uçuşlarında uygulanan akıllı telefondan büyük elektronik cihazların kabine alınmaması yasağı, bugün itibariyle kaldırılmış oldu. THY tarafından direkt olarak düzenlenen Birleşik Devlet uçuşlarında, kabine bilgisayar ve tablet alınmaya başlayacak.

Amerika uçuşlarındaki elektronik yasağı kalktı!

Daha önce yapılan çalışmalar sonucu alınan tomografi temelli tarama cihazının testlerinin tamamlanması ve bugün itibariyle Amerika’dan gelen yetkililerin kontrollerinin gerçekleştirmesi ile birlikte Amerika uçuşlarındaki elektronik cihaz yasağı kalkmış oldu.

Saatte 500 bavul tarama yeteneği olan ve her türlü cihazın içerisinde yer alan patlayıcı maddeleri tespit edebilen bu tomografi temelli cihazın testlerinin tamamlanması ve yetkililerin alınan bu önlemi yeterli bulamasından sonra, en nihayetinde yasak kararından geri adım atıldı.

THY

İngiltere’nin bilgisayar yasağı henüz kalkmadı!

Ülkemizden yapılan direkt Amerika uçuşlarındaki akıllı telefondan büyük elektronik cihazların kabine alınmaması yasağının son bulmasından sonra, dikkatler İngiltere uçuşlarına çevrildi. Hatırlatmak gerekirse söz konusu bu elektronik yasağı, Amerika uçuşlarında olduğu gibi İngiltere uçuşlarında da geçerliliğini koruyordu.

Şu an için İngiltere’nin bu yasak kararını ne zaman sonlandıracağı ve yasağı uygulamaya devam edip etmeyeceği ile ilgili net bilgiler edinilmiş değil. İlerleyen dönemlerde Amerika’nın kararının değişmesi ile beraber İngiltere’nin de benzer bir adım atması umuluyor.

Amerika uçuşlarındaki bilgisayar yasağının kalkması ile birlikte, Türk Hava Yolları tarafından Business Class yolcular için uygulamaya başladığı ödünç bilgisayar servisinin de son bulması bekleniyor.

Paylaş
Eren Ertem
1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır. Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.