Amerika’nın 22 Milyon Dolarlık UFO Tanımlama Merkezi!

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı'nın, 22 milyon dolar bütçelik "UFO Tanımlama Merkezi" programı yürüttüğü ortaya çıktı!

UFO Tanımlama Merkezi

Pentagon ismi ile anılan Amerika Birleşik Devlerleri Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı bünyesinde, bir süredir devam ettirilen bir UFO tanımlama merkezi olduğu ortaya çıktı. İsminden de anlaşılacağı üzere söz konusu olan bu UFO tanımlama merkezi, tanımlanamayan uçan cisimleri araştırmak ve sınıflandırmak üzerine kurulmuş bir yapı profiline sahip.

ABD’nin UFO tanımlama merkezi hangi amaç ile kuruldu?

UFO Tanımlama Merkezi

Amerika’nın NYT gazetesi tarafından yapılan bir habere göre 2007 ve 2012 yılları boyunca, toplam masrafı 22 milyon dolar seviyesini geride bırakan özel bir araştırma merkezi kuruldu. Pentagon’un bünyesindeki bu merkez, UFO (Unidentified Flying Objects) yani Tanımlanamayan Uçan Cisim’ler üzerine çalışmalar gerçekleştirmiş.

Yapılan açıklamalara göre sadece sıradışı nesneler üzerine çalışmalar yapmayan bu merkez, Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri pilotlarının bildirdiği farklı konuları da tanımlamak üzerine çalışmalar gerçekleştirdi. Bu merkezin başındaki ismin ise Luis Elizondo olduğu belirtildiği Luis Elizondo, eski bir istihbarat yetkili olarak biliniyor.

ABD UFO tanımlama merkezi neden kapatıldı?

UFO Tanımlama Merkezi
Pentagon tarafından yayınlanan bir görsel

Gelişmiş Havacılık Tehdit Algılama Sistemi olarak lanse edilen bu çalışmalar, 2012 yılında son buldu. Her ne kadar bu projenin son bulmasının altında yatan sebebin, öncelik verilmesi gereken daha önemli alanlar olması gösterilse de haberin yayılması, farklı spekülasyonları da beraberinde getirdi.

UFO tanımlama merkezi tarafından kayıt altına alınmış bazı görseller de medya ile paylaşıldı. Bu görsellerin nasıl açıklandığı konusunda ise şu an net bilgiler mevcut değil.

Bu konu ile ilgili gelen çok farklı bir yorum ise, bu merkezin yeni askeri teknoloji ürünleri arasında yer alan B-2 Spirit gibi radara yakalanmayan casus uçaklar üzerinde de çalışmalar yaptığı yönünde. Elbette ki bu ve buna benzer yorumlar, resmi açıklamaların dışında kalıyor ve spekülasyon sınıfına giriyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here