AMD Radeon RX 480 Ekran Kartı, PCI Güç Standardını Karşılamıyor!

Yen gelen bir iddiaya göre AMD Radeon RX 480 ekran kartı, PCI güç standardını karşılamıyor. İşte yeni AMD Radeon RX 480 iddiasının detayları!

RX 480 Ekran Kartı

AMD’nin mütevazi seviyedeki yeni ekran kartı modeli RX 480, kısa bir süre önce raflarda yerini almaya başladı. Bundan dolayı artan kullanıcı testleri, AMD Radeon RX 480 ekran kartı ile ilgili önemli bir iddiayı ortaya çıkarmış oldu.

İddia: Radeon RX 480 PCI güç standardını aşıyor!

RX 480 Ekran Kartı

Reddit üzerinden bir paylaşımda bulunan kullanıcı, Radeon RX 480 ekran kartının güç tüketim değerlerinin, PCI Express değerlerinin üzerine çıktığını iddia etti.

Yapılan paylaşımda, Radeon RX 480 ekran kartının ortalama 12Volt-79Watt güç tüketimi sağladığı görülüyor. Halbuki PCI Express onayına sahip Radeon RX 480 ekran kartı, normal şartlarda PCI Express standardı gereği, ortalama 12Volt-66Watt skalasında yer almak zorundaydı.

Eğer ki Reddit kullanıcısının paylaştığı bu RX 480’in PCI Express standart ihlali doğru bir iddia olarak sonuçlanırsa, AMD’nin Radeon RX 480 ekran kartı modelinin, 3 ay içerisinde satışını durdurmak veyahut PCI Express standardını desteklediği ibareyi kaldırmak durumunda kalacak.

Önümüzdeki dönemlerde Radeon RX 480 ekran kartı ile ilgili bu sorunun, birçok farklı kullanıcı tarafında da ortaya çıkıp çıkmayacağı, büyük merak konusu haline geldi.

Paylaş
Eren Ertem
1997 yılında, Commodore 64 klavyesi ile tanıştığı teknoloji dünyasında yoluna, TED kolejinden sonra İngilizce eğitimli Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak devam ediyor. Birçok farklı basılı ve elektronik yayıncılık sektöründe çalışmış olan Eren Ertem, C programlama dili, Java programlama dili ve elektronik yayıncılık editörlüğü ile ilgili eğitim setleri hazırlamıştır. Popüler Bilim üzerine araştırmalarına ve yazılarına editör olarak devam ederken, öte yandan da 1947 Roswell konusu ile ilgili araştırma kitabını ve Alacaklı romanını yazıyor.