Altcoin nedir, Örnekleri Nelerdir?

Altcoin tarafında gelişmeler büyük bir hız kazandı. Peki, Bitcoin karşısında Altcoin nedir ve en iyi Altcoin tavsiyeleri nelerdir? İşte Altcoin yatırımları ve satın alma işlemlerinin de dahil olduğu detaylı Altcoin rehberi!

Altcoin nedir

Altcoin, Bitcoin benzeri diğer kripto para veya dijital para birimleri için verilen kısa bir isimdir. “Alternative Coin” yani alternatif coin anlamı taşımaktadır. Bitcoin dışındaki tüm dijital para birimlerine, altcoin isimlendirmesi kullanmak mümkündür. “altcoin nedir?” sorusuna verilebilecek bu kısa cevap sonrasında, konu ile ilgili birçok farklı detaylı bilgiye yer vermek gerekmektedir. Haber Tekno teknoloji kategorisi için altcoin’ler ile ilgili bilinmesi gereken tüm detayları derledik ve en iyi altcoinler konusunda da gerekli cevapları bir araya getirdik.

Altcoin, daha önce de kısaca belirtildiği üzere Bitcoin dışındaki tüm kripto para birimleri için kullanılan kısaltma bir ifadedir. Yani altcoin ifadesi, belirli bir sanal para birimini ifade etmemekle birlikte, Bitcoin’in dışındaki tüm kripto para birimlerini yani cryptocurrency olarak ifade edilen sanal coin’leri ifade eder. Temel olarak algoritmaları ile farklılık gösterilerler. Kimileri Bitcoin gibi SHA-256 algoritmasını kullanırken, kimileri ise bu algoritmadan farklı olarak scrypt algoritması, NIST5 algoritması ve X15 algoritması gibi farklı yapılar kullanmaktadır.

Altcoin nedir

Bitcoin’in ilk ortaya çıktığı dönemlerden sonra farklı amaçlar ve Bitocin’in sahip olmadığı farklı özellikleri sunmak için hazırlanmıştı. An itibariyle 1000’den fazla altcoinler çeşitli altcoin borsaları kapsamında işlem görmektedir ve yapılan analizlere göre de her gün yeni örnekler ile sayı artmaktadır. En çok bilinen altcoin ise Litecoin olarak bilinmektedir. Nitekim borsalardaki değeri konusunda da en iyi altcoin örnekleri arasında Litecoin ismini görmek mümkündür. Elbette ki buradaki “en iyi” ifadesini çok iyi anlamak gerekmektedir. Bu konuya detaylı bir şekilde değinmiş olacağız. Dünyanın ilk altcoini ise, 2011 yılının nisan ayında duyurulan Namecoin olarak bilinmektedir.

Hali hazırda Bitcoin gibi bir dijital-kripto para biriminin başarılı bir şekilde yoluna devam ettiği bir durumda, neden farklı altcoinlerin ortaya çıktığı konusu da merak edilmektedir. Bu konuda çeşitli sebepler bulunmaktadır. Örneğin Darkcoin isimli bir altcoin çeşidi, diğer kripto para birimlerinin sunmadığı kadar yüksek güvenlik sunma amacı gütmektedir. Buradaki güvenlik, exchange yani al-sat işlemlerinde tam bir gizlilik sunması anlamına gelmektedir.

Bu ve buna benzer farklı coinler, Bitocin’in sunmadığı çeşitli özellikleri sunmak amacı ile üretilmiştir ve her geçen gün yenileri de üretilmektedir.

Altcoin mining (altcoin madenciliği) nasıl yapılır?

Daha önce altcoin’in herhangi bir para birimi değil, Bitcoin dışındaki ve Bitcoin ile exchange yapılabilen diğer tüm kripto para birimlerini ifade ettiğini belirtmiştik. Nitekim “altcoin mining nasıl yapılır?” sorusuna da net bir şekilde cevap vermek mümkün değildir. Zira bu ifade bir kriptopara anlamına gelmemektedir. Lakin bazı kripto para birimleri, mining yani madencilik yapılmasına imkan sağlamaktadır. Bu mining işlemi, Bitcoin mining ile aynı şekilde gerçekleştirilmektedir. En popüler olanların başında ise Ethereum yer almaktadır. Ethereum hakkında tüm detayların yer aldığı bir makale de yayınlamıştık.

Bunların dışında bazı kripto para birimleri üretilirken, mining-madencilik yapılmaması amacı ile üretilmiştir. Örneğin temel amacı finans kuruluşları arasında para transferi yapılması için üretilen Ripple, hiçbir şekilde madencilik yani mining ile kazanılamaz. Ancak ve ancak altcoin al sat kapsamında Ripple üzerinden işlem yapmak mümkündür.

Altcoin nasıl alınır?

Altcoin nedir

İfade edildiği gibi bazı altcoinler mining imkanı sağlamaktadır. Lakin bazı cryptocurrency örnekleri buna izin vermez. Altcoin exchange işlemleri gerçekleştiren çeşitli platformlar bulunmaktadır. Bu platformlar üzerinden hem mining yapılamayan coinler satın alınabilir hem de madencilik ile kazanılan coinler satılabilir. Altcoin borsası olarak tanımlanan bu exchange sistemleri, genel anlamda dijital para birimlerinin varlığına da vesile olmaktadır.

Altcoin yatırım tavsiyeleri!

Bitcoin benzeri kripto para birimleri söz konusu olduğu zaman, daha çok “en iyi altcoinler nelerdir?” soruları ile karşılaşmak mümkündür. Ancak bu konuda net bir cevap mümkün değil. Zira henüz daha Bitcoin üzerinden birle yapılan işlemler büyük bir risk teşkil ediyorken, Bitcoin benzeri tüm diğer kriptoparalar için herhangi bir tahmin yapmak mümkün değildir.

Altcoin nedir

Lakin elbette ki çeşitli altcoin analiz çalışmaları da yapılmaktadır. Bu analiz süreçleri, çeşitli borsalar üzerindeki alım-satım işlemlerini takip etmek üzerine kuruludur. Ancak bu yöntem de tavsiye verilebilecek somut sonuçları ortaya çıkaramamaktadır. Genel itibariyle popüler altcoinler üzerinden gitmek gereklidir. İlla ki Bitcoin dışındaki bir altcoin yatırım işlemi yapmak isteyen kullanıcılar, popüler coinleri takip edebilirler. Bunların tespiti için ise çeşitli coin borsaları incelenebilir. Yükselişlerin ve düşüşlerin çok ani ve belirsiz olduğu konusu da unutulmamalıdır ve ortadaki risk gözardı edilmemelidir. Yükselen altcoinler, aniden ciddi bir düşüş gerçekleştirebilir. Bu düşüş ve yükselişlerin temel bağlantıları, kullanıcıların al sat miktarları ile orantılıdır. Nitekim birçok farklı altcoin forum platformlarında, bu satın alımlar ve satış işlemleri üzerine tartışmalar gerçekleştirilmektedir.

Toparlamak gerekirse dijital veya kripto para birimi olarak tanımlanabilecek olan bu coinler, Bitcoin’den uzak duran veya yükseleceğini tahmin eden kişiler tarafından yatırım aracı olarak kullanılmaktadır. Yüklü miktarda yatırımlar yapılmadan önce, yatırım yapılacak olan coin üzerinde bir süre analiz yapmak ve o konu ile ilgili çıkan haberleri takip etmek gerekmektedir. Bu konuda ortaya çıkan güncel haberleri, teknoloji haberleri üzerinden aktarmaya devam ediyor olacağız.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here