alphabet

Alphabet’in gizli X Laboratuarı yenilenebilir enerjiyi depolamak adına yepyeni bir yol geliştiriyor ve bunu tuz ile antifriz kullanarak yapıyor. Şu anda Alphabet araştırmacıları herhangi bir yerde bulunabilen, lityum iyon pillere nazaran daha uzun süre dayanabilen, yeni hidroelektrik santralleri ve diğer enerji depolama yöntemleri ile de fiyat açısından rekabet edebilecek bir sistem geliştiriyor.

X Laboratuarı’nda müdür olan Obi Felten, Ay’a roket fırlatma işlemi, iklim değişikliği gibi bir nedenden dolayı iptal edilirse bunun belki de bir daha asla çözülemeyeceğini ifade ediyor. Bunu çözmeye başladıkları takdirde de piyasa fırsatlarında trilyonlarca dolar elde etmenin mümkün olacağını ekliyor. Söz konusu projenin kod adı Malta ancak şu anda resmi bir X projesi değil.

alphabet

Alphabet trilyonlarca dolar kazanabilir!

Malta projesi ekibi şu anda Silikon Vadisi’nde bir prototip üzerinde çalışıyor. Üzerinde çalışılan sistemde, bir boru aracılığı ile ısı pompasına bağlanmış olan dört silindirik tank yer alıyor. Bu tanklardan iki tanesi tuz, diğerleri de antifriz ya da hidrokarbon sıvı ile dolu durumda.

Sistem iki hava akışı kullanarak enerjiyi elektrik formunda depoluyor: tuzu ısıtan sıcak hava ve antifrizi donduran soğuk hava. Ayrıca bu işlemi tersine çevirmek de mümkün. bu şekilde istenen elektrik enerjisini üretmek için gereken süreç yakalanabiliyor. Tankların nasıl yalıtıldığına bağlı olarak da sistem birkaç saat ya da birkaç gün boyunca üretilen enerjiyi saklayabiliyor.

Daha önce bu sistem bilim insanları tarafından enerji depolamak için kullanılmıştır ancak Malta projesinin amacı bu iş için seramik ya da çelik gibi pahalı malzemelerin gerekmediğini kanıtlamaktır. Yani Alphabet bu proje ile hem daha ekonomik hem de daha etkili bir enerji depolama sistemi kurabilir. Bu da Tesla’ya ciddi bir rakip geliyor demek olabilir.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here