Alman Otomobil Üreticileri Egzoz Testi İçin İnsan ve Hayvan Üstünde Deney Yapıyor!

Alman otomobil üreticileri Volkswagen, Mercedes ve BMW tarafından egzoz testlerinde insan ve hayvanların kullanıldığı skandal ortaya çıktı. İşte yeni Volkswagen, Mercedes ve BMW skandalı hakkında tüm detaylar!

Volkswagen, Mercedes ve BMW

Geride bıraktığımız yılın en büyük skandallarından olan dizel motorların emisyon testleri sonrasında, şimdi de Volkswagen, Mercedes ve BMW firmalarının egzoz skandalları ortaya çıktı. Hem insanlar hem de hayvanlar üzerinde skandal niteliğinde testler gerçekleştirilmiş.

Volkswagen, Mercedes ve BMW egzoz skandalı!

Mercedes egzoz skandalı

Otomobil dünyası yeni bir skandal ile çalkalanmaya başladı. Açıklanan bilgilere göre Volkswagen, Mercedes ve BMW, 25 insan denek üzerinde egzoz testi gerçekleştirmiş. Bu testler RWTH Aachen yani Aachen Teknik Üniversitesi kapsamında yapılmış ve üç markanın ortaklaşa bir çalışması olmuş.

Bu üçlü arasında Bosch isminin de yer aldığı ancak 2013 yılı itibariyle Bosch isminin bu üçlüden ayrıldığı ifade ediliyor.

Maymunların bulunduğu odaya egzoz dumanı aktarılmış!

İnsanlı deneylere ek olarak hayvanlar üzerinde de deneyler gerçekleştirildiği ifade ve bu deneyin detaylarına da yer veriliyor. 2014 yılında hava kilidi olan bir odaya koyulan 10 maymun, egzoz dumanına maruz bırakılmış. Maymunlara çizgi film izlettirilirken, dizel motorların emisyon testleri de gerçekleştirildiği ifade ediliyor.

BMW egzoz skandalı

İnsanlar üzerindeki deneyin detaylarına şu an için ulaşılmış değil. Ancak maymunlar üzerinde yapılan deneylerin bu seviyede olması, insanlı egzoz emisyon deneylerinin durumunu daha da kötü bir hale getiriyor.

Volkswagen, Mercedes ve BMW tarafından egzoz skandalı ile ilgili açıklama!

Volkswagen egzoz skandalı

Ortaya çıkan bu iddialar sonrasında, Volkswagen’dan Stephan Weil, bu konu ile ilgili araştırma yapılması gerektiğini söyledi. Mercedes tarafından ise gelen bilgilere göre böyle bir skandal olup olmadığı detaylı bir şekilde araştırılacak.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here