alman otomobil endustrisi

Yaklaşık olarak 130 yıl önce Alman mucit Andreas Flocken bir prototip üzerinde çalışıyordu ve bu Bavaria’da küçük bir kasaba olan Coburg’da birinin dikkatini çekti. 1888 yılında da yerel bir gazete Flocken’in atölyesinde buharlı bir araba olduğunu yazdı. Aslında bu Alman otomobil endüstrisi için büyük bir başlangıçtı ancak henüz kimse bunun farkında değildi.

Gazetede çıkan yazıda aslında yazar bu arabanın ne olduğunu bilmiyordu zira arabanın buharla bir ilgisi yoktu. Gerçekte ise Alman mucit bir elektrikli araba üretmek üzereydi. Genelde odundan yapılan ve 900 kilogram olan bu araba, bir taşıma arabası olarak tasarlanmış ve saatte maksimum 9 mil hıza kadar ulaşmıştı. Arabanın adı ise Flocken Elektrowagen olmuştu.

1888lerin sonunda Flocken yeni icat ettiği bu araç ile bir test sürüşü yaptı ve başarılı oldu. Ancak iki buçuk saatlik bir yolculuğun ardından araba birden durdu. Akü her ne kadar su gücü ile şarj ediliyor olsa da bu yolculuğun sonunda ölmüştü. Bu olay bir Alman otomobil üreticisinin akü ile ilgili sorun yaşadığı ilk an olabilir ancak aradan 130 yıl geçmiş olsa bile Alman otomobil üreticileri hala aküler ile ilgili sorun yaşıyor.

alman otomobil endustrisi

Alman otomobil endüstrisi hala kendi pillerini üretemiyor

Bu yılın sonunda Audi elektrikli araçlarını satmaya başlayacak ve şüphesiz ki marketteki vazgeçilmez rakipleri Mercedes, BMW ve Volkswagen de onu takip edecek. Ancak bunu yapsalar bile tedarikçileri yine Çin, Kore ya da Japonya olacak. Yani Alman otomotiv endüstrisi hala kendi pil hücrelerini üretecek seviyede değil, en azından artık değil.

Münster Üniversitesi’nde malzeme bilimi, enerji ve elektrokimya profesörü olan Martin Winter, pil hücrelerinin pil paketlerindeki en maliyetli parça olduğunu söylüyor. Ona göre Avrupa ve Alman firmalarının büyük ölçekli pil hücresi üretimi hızlı büyüyen pazarda yer almayı korumak için son derece önemli. Daimler, 2015 yılına kadar bir pil hücresi fabrikası yönetti. Asıl planı ise diğer Alman araba üreticilerini ortağı yapmaktı. Bu şekilde birlikte büyük bir üretim ağına sahip olabilecekler ve devasa bir kâr elde edebileceklerdi. Ancak ne yazık ki işler yolunda gitmedi zira Alman markaların portföyünde dikkat çekici elektrikli araçlar yoktu. Bu durumda neden pil hücrelerine ihtiyaç duyacaklardı ki? Sonrasında üretim miktarı oldukça düşük kaldı ve yükselen maliyetler karşısında Daimler fabrikayı kapatacağını duyurdu.

alman otomobil endustrisi

Alman hükümeti pil hücresi üretimi için oldukça istekli

Alman başbakanı ve hükümeti aslında ülkenin en önemli endüstrisinin yabancı tedarikçilere bağlı kalmasından korkuyor. Özellikle tedarikçilerin genel olarak Asya ülkeleri olması onlar için tedirginlik yaratıcı bir durum. Zira daha önce Alman otomobil endüstrisi Çin’in politik durumları nedeni ile pek çok olumsuzlukla karşılaşmıştı.

Bu konuda adım atmak isteyen Angela Merkez otomobil firmalarını teşvik etmeye çalışsa da ne yazık ki dişe dokunur bir gelişme yaşanmadı. Bu esnada The Center of Automotive Management yöneticisi olan Stefan Bratzel de Alman araba üreticilerinin ve tedarikçilerinin pil hücreleri için hazırlanması gerektiğini savundu. Bratzel, bu işe şimdi başlamanın en iyi çözüm olduğunu, zira başarılı sonuçlar elde etmenin yıllar alabileceğini söylüyor. Eğer geç kalınırsa Alman otomobil sektörü için büyük bir tehlike yaşanabileceğini de söyleyen Bratzel, bu konuda gerçekten başarılı olabileceklerinin altını çiziyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here