Akıllı Telefonlar Zika Tedavisini Bulmaya Yardım Edebilir mi?

OpenZika adlı proje Zika tedavisi için siz de bir adım atabilirsiniz. Peki, Zika tedavisi ve OpenZika arasındaki bağlantı nedir? İşte detaylar!

zika tedavisi

Bilindiği üzere Zika virüsü son derece tehlikeli ve beyin hasarlarına bile neden olabiliyor. Ancak ne yazık ki şu ana kadar bu virüsün tedavisi tam anlamı ile bulunabilmiş değil. Gündemde büyük yer edinen ve özellikle Amerika’da ve Karayip adalarında büyük bir görülme oranına ulaşan Zika, sivrisineklerden bulaşan bir hastalık. Son derece tehlikeli olan Zika virüsü için her geçen gün yeni önlemler alınıyor ve bilim insanları hem de insanlar Zika tedavisi için teşvik ediliyor.

OpenZika adlı proje kapsamında, Zika virüsü ile savaşmak ve virüsün tedavisini bulmak için bilim insanlarına yardımcı olacak detaylar hayata geçiriliyor. Bu proje kapsamında yüzlerce cihazın tedavinin bulunması yolunda bilim insanlarına yardımcı olacağı düşünülüyor. Peki, OpenZika tam olarak ne yapıyor?

zika tedavisi

Zika tedavisi OpenZika ile bulunabilecek mi?

Bu proje kapsamında bilim insanları akıllı cep telefonları üzerinden insanları projeye destek olmaları yönünde teşvik etmeyi hedefliyor. Normalde çok daha uzun bir süreçte gerçekleşecek olan Zika tedavisi deneyleri bu proje sayesinde çok daha kısa bir süre içerisinde gerçekleşerek başarıya ulaşabilir.

Bu projeye destek olmak isteyen gönüllülerin yapması gereken şey aslında oldukça basit. Sadece bir uygulama çalıştırarak bu projeye destek olabilirler. Şu ana kadar proje için birçok bağış da toplanmış durumda ve insanlar para bağışı yaparak da bu projeye destek olabilirler.

zika tedavisi

OpenZika tamamen güvenli!

Kullanıcıların bilmesi gereken bir diğer şey ise bahsi geçen bu uygulamanın kesinlikle kişisel bilgilere ulaşamıyor olması. Yani uygulama çalışırken ya da telefona yüklenmiş durumdayken telefon üzerindeki hiçbir bilgi kullanılmıyor ya da paylaşılmıyor.

Üstelik bu uygulama akıllı cep telefonlarının en büyük problemi olan şarj hususunda da yüzleri güldürüyor. Sadece şarj cihazına ya da diğer güç cihazlarına bağlı durumdayken çalışan uygulama tamamen telefonunuza dost diyebiliriz.

Paylaş
Merve Öziş
Merve Öziş, 2012 yılında Anadolu Üniversitesi İngilizce İktisat bölümüne başladı ve 2013 yılından bu yana makale yazıyor. Birçok elektronik yayın yapan medyada çalışmalar yapmış olan Merve Öziş, son olarak da özellikle teknoloji ve bilim ile yakından ilgileniyor ve bu konularda yayınlanan araştırmaları takip ediyor.