Akıllı Telefonlar Trump’ın Ticaret Savaşını Kazanmasını Engelleyecek mi?

Akıllı telefonlar ve daha birçok ürün için Çin’i ticari vergi ile tehdit eden Donald Trump, bu ticaret savaşını kazanabilecek mi?

akilli-telefonlar

Çin’in devasa ekonomik yükselişi bu yüzyılın en bilinen olaylarından biridir. Bu başarılı Asya ülkesi akıllı telefonlar hususunda dünyanın en büyük üreticisi ve aynı zamanda en büyük tüketicisi haline gelmiştir. Ancak geçtiğimiz haftalarda dünyanın en büyük güçlerinden bir tanesi olan ABD’nin başkanı olarak seçilen Donald Trump, Çin’i ticari vergiler ile cezalandıracaklarına dair tehdit etmesi ortalığı karıştırdı.

Trump’ın seçim kampanyalarının vazgeçilmez konularından bir tanesi de her zaman Çin ile yapılan ticaretteki adaletsizlik oldu. Trump Çin’i defalarca döviz manipülatörü olmakla suçladı ve yeni ticaret partnerleri bulacaklarını dile getirdi. Çin ise bu duruma sessiz kalmadı ve böyle bir durum olduğu takdirde iPhone satışlarında ciddi bir düşüş yaşanacağını ve aynı zamanda zarar edileceğini iddia etti.

akilli-telefonlar-trump-in-ticaret-savasini-kazanmasini-engelleyecek-mi-1

Çin’de akıllı telefonlar ve diğer ürünlerin satışı durdurulabilir!

Bu konuda açıklamalarını sürdüren Çin devlet sözcüsü, iPhone modellerinin yanı sıra Amerikan otomobillerinin, toplu Boeing siparişlerinin ve aynı zamanda soya fasülyesi ile mısır ithalatının durdurulacağını ima etti. Ayrıca akıllı telefonlar hususunda da dikkat çeken yorumlar yapan Çin devlet sözcüsü, Çin’in Apple olmadan mükemmel telefonlar üretebileceğini ancak Apple’ın Çin olmadan bir iPhone üretemeyeceğini vurguladı.

Apple’ın gelirlerinin çoğunun akıllı cep telefonu iPhone’dan geldiğini düşünürsek Çin olmadan üretilen modellerin hem maliyeti yüksek olacak hem de üretim sayısında düşüş yaşanacak. Ayrıca iPhone satışlarının Çin’de büyük bir orana ulaştığını göz önünde bulundurursak Apple bu anlamda ciddi zarar uğrayabilir. Üstelik bu durum yalnızca akıllı telefon satışları için geçerli değil. Aynı zamanda araba üretimlerinde Çin büyük bir rol oynuyor ve Amerika’nın ticari vergi tehditleri Çin’i pek de korkutuyor denemez. Zira Amerika’nın birçok alanda Çin’e ihtiyacı var.

akilli-telefonlar-trump-in-ticaret-savasini-kazanmasini-engelleyecek-mi-2

Çin üretimi gölgeye düşürebilir ancak Çin tüketimi asla!

Çin’in üretim anlamında güçlü bir ülke olduğunu zaten biliyoruz ancak tüketim kısmında da ülke son derece etkili sonuçlar ortaya çıkarıyor. Akıllı telefonlar hususunda şu an için Çin dünyadaki en büyük pazara sahip. Online alışverişlerinde bile cihaz satışı yapan ülkenin tüketim oranı her geçen gün artıyor. Yani Donald Trump tehditleri ile bir yere varamayabilir.

Neyse ki Trump’ın danışmanları şimdiden geri adım atmış durumda. Ticari vergi tehditlerinin hem ülke hem de dünya ekonomisine nasıl bir zarar vereceğini anlamış olmalılar ki seçim kampanyalarında savurulan tehditler buhar olup uçtu diyebiliriz.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here