Şeker hastalığı yani diyabet hastalığına sahip olan kişilerin günlük ya da haftalık olarak insülin enjekte etmesi gerekmektedir. Ancak diyabetik fareler üzerinde test edilmiş olan yeni bir cihaz sayesinde iğne ihtiyacı tamamen ortadan kalkabilir.

Çinli araştırmacılar bir grup diyabetik fareye insülin üretimini aktive eden hücreler yerleştirdi. Hücreler açıldıktan yaklaşık iki saat sonra hayvanlarda hipoglisemi olmamasına rağmen kan şekeri stabil duruma geldi.

Diyabetik fareler üzerinde denenen bu uygulama nasıl çalışıyor?

Bu cihazın en gelişmiş versiyonunda fare cildinin altına yerleştirilen madeni para büyüklüğündeki bir hidrojen kapsül kullanılmış. Kapsülün içerisinde ise LED lambalar ve kızılötesi ışığa yanıt olarak insülini salgılamak için tasarlanmış hücreler yer alıyor. Farelerin kan şekeri çok yüksek olduğu takdirde özel üretilmiş bir Android uygulaması ile LED lambalar değiştiriliyor ve insülin salınımı için hücreleri tetikliyor.

Ancak şu an için sistem tam anlamıyla hazır değil. Söz konusu uygulama fareleri çevreleyen bir elektromanyetik alan sargısı açabilen bir sunucuyla iletişim kuruyor. Bu alan LED lambalara güç sağlıyor ve bu nedenle fareler belirli bir alan içerisinde durduğu takdirde uygulama çalışıyor. Bu nedenle de evinden çıkmak isteyen diyabet hastaları için bu bir sorun olabilir. Bunun yanı sıra bu tasarım kan şekeri testi yapmak için bir iğne kullanmayı gerektiriyor.

Gelecek versiyonlarda sorunlar çözülecek!

Diyabetik fareler üzerinde test edilmiş olan bu uygulamanın gelecekteki versiyonlarında bu problemlerin çözüleceği tahmin ediliyor. Üstelik uygulamanın insanlar üzerinde denenmesi için oldukça uzun bir yolu olduğu da söylenirken daha pek çok hayvan üzerinde test edilmesi gerektiği belirtiliyor.

Tüm materyallerin güvende olduğundan ve reddedilmediklerinden emin olunması da bu noktada son derece önemli detaylar. Bu nedenle de uygulamanın en titiz şekilde geliştirilmesi ve pek çok test sonrasında kullanıma sunulması planlanıyor. Bakalım önümüzdeki dönemde bu uygulama gerçekten de istenildiği gibi çalışabilecek mi?

 


Ayrıca bakınız:

Karşınızda Dakikalarca Oksijensiz Kalabilen Tüysüz Köstebek Faresi!

 Böceklerin Muhteşem Renklerini Gösteren Fotoğraflar!

 Şehrinize Nükleer Bomba Düşerse Nereye Kaçmanız Gerekir?

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here