Akıllı Telefon Kullanımı Serçe Parmak Şeklini mi Değiştiriyor?

Akıllı telefon kullanırken serçe parmak türlü türlü şekillere girer. Peki, serçe parmaklar gerçekten de telefon kullanımıyla şekil değiştirebilir mi?

Akıllı Telefon Kullanımı Serçe Parmak Şeklini Değiştirir mi

Geçtiğimiz yıl pek çok kullanıcı akıllı telefon kullanırken serçe parmaklarının aldığı yamuk şekilleri özellikle sosyal medya üzerinde sık sık paylaştı. Bu fotoğraflarda serçe parmakların açıkça eğik bir hal aldığı görüldü ve açıkçası fotoğraflar büyük ilgi topladı. Hatta birçok haberde akıllı telefon kullanımı nedeni ile ortaya çıkan yamuk serçe parmaklar büyük yer edindi. Üstelik akıllı telefon kullanımından dolayı yamulttuğu iddia edilen bu serçe parmaklara bir isim bile berildi: Akıllı telefon serçe parmağı!

Peki, akıllı telefon haberleri kapsamında farklı bir yönden yer eden bu tutuş şekli, gerçekten de serçe parmak yamukluğuna neden oluyor mu?

Akıllı telefon serçe parmağı hakkında açıklamalar geldi!

Akıllı Telefon Kullanımı Serçe Parmak Şeklini Değiştirir mi

Amerikan El Cerrahisi Derneği Halk Eğitim Komisyonu Başkanı Rachael Rohde, olup bitenlerin muhtemel bu fotoğraflardaki gibi olmadığını iddia ediyor. Bir telefon kullanarak parmağın deforme olmasını görmenin zor olduğunu belirten Rohde, bunun uzun yıllar sonucunda olabileceğini söylüyor. Ayrıca Rohde, akıllı telefon serçe parmağına sahip olan bu kullanıcıların aslında doğuştan bu duruma sahip olduklarını ve sebep olarak telefonları gösterdiğini de ifade ediyor.

Akıllı Telefon Kullanımı Serçe Parmak Şeklini Değiştirir mi

New York El ve Bilek Merkezi eş başkanı Dan Polatsch ise serçe parmakların ağır telefonlar nedeni ile bu hale gelebileceğini ancak bunun geçici olduğunu iddia ediyor. Bu durumun, gün boyunca giyilen sıkı çorapları gün sonunda çıkararak rahatlamak gibi bir şey olduğunu da belirtiyor.

akilli-telefon

Serçe parmaklar başka nedenlerle de şekil değişikliği yaşayabilir!

Öncelikle serçe parmak şekillerinin genellikle genetik olduğu varsayılıyor ancak stres gibi pek çok etken de bu şekillere etki edebiliyor. Ancak günümüzde teknolojinin gelişmesi ile insanlar kullandıkları cihazların kendilerini fiziksel olarak etkilediğini düşünüyor ve akıllı telefon serçe parmağı da bu düşünceden doğuyor.

Elbette sık sık kullanılan cihazların etkisiz olduğunu söylemek mümkün değil ve bu cihazlar vücudumuzda pek çok değişikliğe neden olabiliyor. Ancak akıllı cep telefonlarının serçe parmakları eğik duruma getirdiği düşüncesine veda edebilirsiniz. Zira uzmanlar akıllı telefonların böyle bir hasara yol açmasının son derece zor olduğunu düşünüyor. Eğer serçe parmağınız doğuştan eğimliyse oldukça şanslısınız çünkü telefonunuzu daha rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.

Paylaş
Merve Öziş
Merve Öziş, 2012 yılında Anadolu Üniversitesi İngilizce İktisat bölümüne başladı ve 2013 yılından bu yana makale yazıyor. Birçok elektronik yayın yapan medyada çalışmalar yapmış olan Merve Öziş, son olarak da özellikle teknoloji ve bilim ile yakından ilgileniyor ve bu konularda yayınlanan araştırmaları takip ediyor.