Akıllı Telefon Kullanımı Dikkat Dağınıklığı Yaratıyor!

Kendinizi konsantre olmakta güçlük çekerken buluyorsanız bunun sebebi gereğinden fazla akıllı telefon kullanımı olabilir. İşte detaylar!

Akıllı Telefon Kullanımı

Akıllı telefonlar artık neredeyse elimiz ayağımız gibi oldu ve dolayısıyla da akıllı telefon kullanımı, zirve yapmış durumda. Artık internet sayesinde istediğimiz her ortama sanal olarak ulaşabiliyor ve bunu da çoğunlukla akıllı telefonlar ile yapıyoruz. Ancak elbette akıllı telefon kullanımı her ne kadar hayatı kolaylaştırıyor olsa da bazı yan etkilere sebep olabiliyor. Bunlardan bir tanesi de dikkat dağınıklığı olarak nitelendiriliyor. Bunun yanı sıra hiperaktivite semptomları da fazla akıllı cep telefonu kullanımı nedeni ile ortaya çıkabiliyor. Kendinizi ne kadar zorlasanız da yapacağınız işe odaklanamıyor olmanız dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (ADHD) belirtisi olabilir.

Virginia Üniversitesi’nden bir araştırma ekibinin yakın bir zamanda yaptığı bilimsel araştırmalara göre akıllı telefon kullanımı azaltıldığı takdirde dikkat daha çabuk toplanabiliyor ve hiperaktivite semptomları da kolay kolay gözlemlenmiyor.

Akıllı telefon kullanımı deneyinde her şey apaçık ortada!

Akıllı Telefon Kullanımı

Bu çalışmaların bir kısmında 221 üniversite öğrencisi denek olarak kullanılmış. Bu öğrencilerden bildirim ya da alarmlarını bir hafta boyunca olabildiğince engellemeleri istenmiş Yani akıllı telefonlarından bir süre uzak durmaları istenmiş de diyebiliriz. Sonrasındaki bir haftada ise tam tersini yapmaları istenmiş. Bu da elbette normal hayatlarına devam etmeleri anlamına geliyor. Geçen iki haftanın sonunda sonuçlar elde edilmiş ve öğrenciler telefonlarını fazla kullandıkları zaman içerisinde birçok hiperaktivite semptomu ile karşılaşmış. Yani, odaklanmada güçlük çekme, odaklanırken kolayca sıkılma ve görevlerde ya da aktivitelerde zorluk çekme gibi birçok durum yaşanmış.

Bu araştırmanın lideri olan Dr. Kostadin Kushlev de yaptığı açıklamada söz konusu semptomların akıllı telefon kullanımı ile oldukça hızlı ve etkili bir şekilde geliştiğini ifade ediyor.

Akıllı Telefon Kullanımı

Eğer sizler de akıllı telefonlarınızı fazla kullanıyor ve bu semptomlar ile karşılaşıyorsanız günlük rutinlerinizi bir kez daha gözden geçirmelisiniz. Elbette bu cihazlar hayatı ciddi anlamda kolaylaştırıyor ancak fiziksel ve ruhsal açıdan zorlaşan bir hayatınız varsa diğer işler ne kadar kolay olabilir ki? Bu nedenle cep telefonlarınızdan olabildiğince uzak durmanız mutlaka yararınıza olacak ve emin olun ki daha mutlu bir yaşam süreceksiniz. Hangi kararı verirseniz verin, kesinlikle yalnız olmadığınızı da bilmelisiniz. Ayrıca bu konu ile ilgili olarak daha önce hazırlanmış olduğumuz şu haberimize de bakabilirsiniz: Akıllı Telefon Kullanımı Serçe Parmak Şeklini mi Değiştiriyor?

2 Yorum

  1. Akıllı telefon kullanımı bağımlılık oldu artık. Zaten telefon kullanım oranları da onu gösteriyor. Artık yaşamın merkezi akıllı telefondan geçiyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here