Akıllı Telefon Kameraları İçin Yeni Makine Öğrenme Algoritması!

Makine öğrenimi algoritmaları artık akıllı cep telefonlarının daha etkileyici fotoğraflar çekebilmesi için kullanılacak. İşte detaylar!

makine-ogrenimi

Akıllı telefonların kamera donanımına daha fazla performans eklemek, giderek daha da zor bir hale geliyor. Buna karşın kullanıcıların beklentileri de her geçen versiyon için daha da artıyor. Bu konu ile ilgili daha önce yayınlanan akıllı telefonlarla daha iyi fotoğraf çekme rehberi kapsamında da çeşitli detaylara yer verilmişti. Keza daha önce de Kim Kardashian selfie tavsiyeleri ile dikkatleri üzerine toplamıştı. Çeşitli pratik yöntemeler kullanılsa da donanım eksiklikleri, kullanıcıları etikilemeye devam ediyor.

Bu nedenle de Google gibi pek çok firma, hesaplamalı fotoğrafçılığa yönelmiş durumda. Hesaplamalı fotoğrafçılık, algoritma ve makine öğrenimi teknolojisini kullanarak çekimleri geliştirmek anlamına geliyor. Yapılan araştırmalar sonucunda bu yeni teknik sayesinde fotoğraf çekilmeden önce pek çok rötuş yapabilen algoritmalar üretiliyor. Bu şekilde profesyonel bir fotoğrafçı gibi çekim yapmak mümkün hale geliyor.

Google ve MIT, makine öğrenme algoritmalarını akıllı telefon kameralarına taşıyacak!

Araştırmacılar makine öğrenimini yazılımları oluşturmak için kullandı ve 5 bin resimden oluşan bir veri seti ile eğitim gördü. Bu koleksiyonda yer alan her bir resim 5 farklı fotoğrafçı tarafından rötuşlandı ve Google ile MIT’in algoritmaları da farklı fotoğraflar için nasıl iyileştirmeler yapılabileceğini öğrenmek adına kullanıldı. Parlaklığı artırmak, kontrastı ayarlamak ve bu tarz işlemlerden bahsediyoruz.

makine-ogrenimi

Fotoğraflarda kullanılan makine öğrenimi teknolojisi artık daha gelişmiş!

Makine öğrenimi teknolojisi daha önce de fotoğrafları iyileştirmek için kullanılmıştı ancak bu araştırma sayesinde algoritmalar küçültüldü ve bu şekilde işlemler hem daha küçük hem de daha etkili hale geldi. Aynı zamanda cihazdaki yavaşlama ve diğer sıkıntıların da önüne geçilmiş oldu. Yazılım aslında tek bir dijital görüntüden daha büyük değil ve pek çok stilde görüntü işleyebilmek için oldukça donanımlı.

Tüm bunlar tek bir fotoğraf üzerinde pek çok işlemin yapılabileceği ve özel görünümlerin kolay bir şekilde elde edilebileceği anlamına geliyor. Akıllı telefonlar ve kameraların görüntüleme verileri gerçek zamanlı olarak işleniyor olsa da bu yeni teknikler sayesinde genel kurallar işlenmeyecek ve görüntülerin ihtiyaçlarına yanıt verilecek.

makine-ogrenimi

Google’dan tam not!

Google araştırmacıları söz konusu teknolojinin mobil platformda gerçek zamanlı görüntü iyileştirmesi için son derece yararlı olacağını ifade ediyor. Hesaplamalı fotoğrafçılıkta makine öğrenimi kullanmanın zorluğuna da değinen araştırmacılar, bu teknolojinin sorunları tamamen ortadan kaldıracağını ve pili boşaltmadan gerçek zamanlı ve elbette etkileyici fotoğraf deneyimlerinin ortaya çıkacağını ekliyor.

Şimdi akıllarda soru ise bu teknolojiyi Google’ın yeni nesil Pixel telefonlarında görüp görmeyeceğimiz. Şu an için bu olası gibi durmuyor. Firma daha önce HDR+ algoritmalarını Nexus 6 modelinde ışık ve gölgede daha fazla ayrıntı yakalamak için kullanmıştı. Yapılan açıklamaya göre de bunu sadece bir başlangıç olduğu belirtilmişti.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here