2018’de Akıllı Telefon Fiyatları Artacak mı?

Akıllı Telefon Fiyatları

Akıllı telefon fiyatları konusunda birçok kullanıcı tarafından sık sık sorular yöneltilmeye başladı. Akıllı telefon fiyatları 2018 yılında, beklentilere göre artış gösterecek. Telefon fiyatları 2017 yılında da belirli bir oranda artış göstermişti. Güncel kurlar hesaba katıldığında, pozitif anlamda bir oynama meydana gelmezse tüm markalar bu durumdan etkilenecektir. Neredeyse tüm markalarda fiyat artışı beklentileri mevcut. Üstelik Vestel gibi yerli firmalarda da fiyat artışı söz konusu olabilir. 2. el telefon fiyatları da bu durum ile ilintili olarak artış gösterebilir.

Akıllı Telefon Fiyatları & Teknoloji Fiyatları

Telefon fiyatları artış gösterebilir

Telefon fiyatları konusunda öncelikle belirtmek gerekirse, Türkiye fiyatları dolar üzerinden değil, euro üzerinden hesaplanmaktadır. Neredeyse tüm üreticiler, ülkemizi Avrupa bölgesine dahil etmektedir ve bu bağlamda da avro fiyat politikasını uygulamaktadır. Keza gümrükten mal çeken distribütör firmalar yahut firmaların resmi oluşumları da avro ile ödeme yapmaktadır. Teknoloji ürünlerinde de benzer bir durum söz konusu olmaktadır. Lakin bazı durumlarda, çeşitli teknoloji ürünleri fiyatları için dolar kurunun baz alındığını da söylemekte fayda var.

Telefon fiyatları için asıl önemli konuda da euro kuru üzerinden şekillenmektedir. Vergilerden bağımsız olarak kur üzerinden bir analiz yaparak, fiyatlandırmaların neden artma eğiliminde olduğuna açıklık getirilebilir. 1 Ocak 2018 itibariyle dolar ve euro kurları şu seviyede yer almakta idi:

  • Dolar: 3,7915
  • Euro: 4,5503

Yeni yılın ilk bölümü yani 2018’in ilk çeyreği öncesinde firmalar, bütçelerini kontrol etmektedirler ve yeni yıl stokları öncesinde hazırlık yapmaktadırlar.

2018’in ilk aylarından şimdiye kadar dolar ve euro kurlarında, yaklaşık olarak yüzde 4 ile yüzde 4,5 oranında bir artış meydana gelmiş. Elbette ki kurlar, daimi olarak değişkenlik gösteriyor. Durumun böyle olması da hem telefon fiyatları üzerinde hem de teknoloji ürünleri üzerinde fiyat artışına gidilmesi anlamına geliyor. Şu an için herhangi bir firma, somut bir adım atmış değil.

Geçtiğimiz yıl benzer bir durumdan dolayı şu anki beklentilerin gerçekleştirilmiş olması, bu yıl için de aynı yaklaşımın gerçekleştirilmesi ihtimallerini artırmış oluyor. Sektördeki beklentiler ise firmaların şu anda mevcut stokları doğrultusunda kurdaki yükselişin kalıcı olup olmayacağını izledikleri ve eğer kalıcı bir durum olursa bunun akabinde fiyatlandırma politikalarında değişiklik yapacakları yönünde beliriyor. Dolayısıyla herhangi bir fiyat artışının olup olmayacağı doğrudan kur ile ilgili olmakla beraber, kur farkının hangi düzeyde stabil hale gelmeyece başlayacağı da büyük bir önem taşıyor. Dünya genelinde de yüksel olan akıllı telefon fiyatları iPhone ve Samsung tarafında ise en çok kendini belli eden olacak gibi görünüyor.

Akıllı telefon kampanyaları önemli bir rol üstlenecek

Firmaların şu an için mevcut stoklar üzerinden fiyatlandırma politikalarını devam ettirdiklerini söylemek mümkün görünüyor.

Akıllı Telefon Fiyatları & Teknoloji Fiyatları

Bununla beraber fiyat artışı meydana gelirse, satışların olumsuz etkilenmemesi için en önemli nokta, akıllı telefon kampanyaları olacak. Bu süreçte kullanıcıların fiyat performans ürünlerine yönelmesi gibi bir durumla da karşılaşılabilir. Şimdiye kadar sektördeki analizler doğrultusunda, akıllı telefon fiyatları ucuz kelimesi ile çok da yan yana gelmeye hazırlanmıyor gibi görünüyor.

Geniş çaplı yeni stoklar edinilmesi öncesinde vergilendirme tarafında da herhangi bir değişim söz konusu olmaz ise teknoloji ürünleri fiyatları, genel anlamda artış ile karşı karşıya kalacak. Elbette ki bir diğer önemli nokta da bulunuyor ki o da kar marjları üzerinde yapılabilecek düşüşler. Eğer firmalar, satışların baltalanmaması için mevcut kar marjlarında feragat etme politikası gerçekleştiriler ise bir süre daha fiyatlandırmalarda artış meydana gelmeyebilir. Bu noktada bazı söylentilere göre çeşitli firmalar, şu an için hali hazırda bu uygulamaya geçmiş durumda ve kur üzerinde izlemelerine devam ediyorlar.

MOBİSAD tarafından açıklama geldi!

MOBİSAD başkanı tarafından yapılan açıklamaya göre, daha önce de bahsettiğimiz gibi kur tarafındaki yükselişin etkisi, akıllı telefonlar için yaklaşık olarak %20 fiyat artışı ile sonuçlanacak gibi görünüyor. En azından MOBİSAD tarafından yapılan açıklama bu doğrultuda şekillenmiş oldu. Özetlemek gerekirse, elde edilen bilgiler doğrultusunda şu an için döviz kurlarının nasıl bir yol izleyeceği üzerinde tartışmalar devam ederken, firmaların da buna göre hazırlıklar üstlendiğini söylemek mümkün oluyor. Eğer döviz kurlarının geriye doğru bir eğilimi meydana gelmezse, yıl sonuna ulaşılmadan etiketlerin değişimi ile karşı karşıya kalınabiliyor. Özellikle de yeni piyasaya çıkacak ürünlerde, fiyatlandırmaların daha farklı olma durumu ile karşı karşıya kalınacaktır.

2 Yorum

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here