Airbus’tan Otonom Helikopter!

Airbus otonom helikopteri modeli VSR700, ilk test uçuşunu gerçekleştirdi. İşte Airbus'ın otonom helikopter modeli VSR700 ile ilgili detaylar!

Airbus Otonom Helikopter

Daha çok yolcu uçakları ile anılan Airbus firması, yeni otonom helikopter modeli ile ilgili bilgileri paylaştı. Airbus’ın yani insansız helikopter modeli VSR700, savunma sanayii alanında geniş bir yer bulmayı hedefliyor.

Airbus’ın yeni otonom helikopteri: Airbus VSR700

Airbus ve Guimbal ortaklığında geliştirilen yeni otonom helikopter VSR700, OPV sistemini benimsiyor. Yani talep edildiği takdirde tamamen otonom kullanımdan farklı olarak pilot kullanımına da imkan sağlıyor.

Airbus Otonom Helikopter

Dizel motorundan güç alan yeni VSR700, yaklaşık olarak 250kg’lık yük taşıma kapasitesine sahip. Bununla beraber 10 saate varan uçuş süresi vaadi ile birçok farklı durumda kullanılabilme potansiyelini barındırıyor.

Açıklanan bilgilere göre otonom helikopter modeli VSR700’ın temel hedefi, askeri operasyonlar olacak. Bilhassa da deniz ve kara üzerine yapılan keşif uçuşlarında ciddi bir rol üstlenmesi ve istihbarat edinmesi hedefleniyor.

Şu an için temel olarak tasarım sürecinin bittiği ve 2018 yılı itibariyle detaylı testlerinin sürdürüleceği vurgulanıyor. Airbus’ın yeni insansız helikopterinin uçuşa hazır bir şekilde yapılacak teslimatları ile ilgili ise henüz net bir tarih verilmiş değil.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here