airbus

3D yazıcı ile ortaya çıkartılan ürünler, her geçen gün daha da gelişmeye ve çeşitlenmeye devam ediyor. Son olarak da yolcu uçakları ile adından sıkça söz ettiren Airbus, 3D yazıcı ile ürettiği Thor isimli uçağını sergiledi.

3D yazıcı ile üretilen uçak: Thor!

Airbus

Şu an için bir prototip olarak hazırlanmış olan Thor, elektrikle çalışan parçaları haricinde tamamen poliamid ile üretilen Thor, 21 kilogram ağırlığında ve 4 metre uzunluğunda.

Açıklanan bilgiler arasında dikkat çeken detaylarda, normalde 270 parçalı motor enjeksiyon üretiminin, yeni geliştirilen 3D yazıcı teknolojisi ile sadece 3 parçadan oluşmasının sağlanması yer alıyor.

Airbus

Şu an için sadece bir prototip olarak üretilmiş olan Airbus Thor uçağı, geleceğin 3D yazıcı teknolojisi ile uçak üretimi için, bilgi birikimi anlamında temel oluşturacağa benziyor.

Son olarak belirtmek gerekirse 3D yazıcılar ile ortaya çıkartılan havacılık ürünler, hem maliyet hem de yakıt tüketimi için olumlu etkiler meydana getirecek. Zira gelişen 3D yazıcı teknolojisi, üretimi vakit alan parçaların ve ağırlıklarının düşüşüne imkan sunuyor.

 

>> Airbus Thor prototipi ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here