Haber Tekno Sosyal Medya
AIDS

Bilim

AIDS Sıfır Noktası Tarih Oluyor: AIDS İlk Nasıl Ortaya Çıktı?

İlk AIDS virüsünün görüldüğü kişi ile ilgili şok bir gelişme yaşandı.

New York ve San Francisco şehirlerinden alınan viral genom analizlerine göre HIV virüsü muhtemelen 1970’li yıllarda yani AIDS bir hastalık olarak tanımlanmadan önce Birleşmiş Milletler’e ulaştı. Söz konusu kanıtlar Fransız-Kanadalı bir uçuş görevlisinin (sıfır numaralı hasta) 1980’li yıllarda erkekler ile ilişkiye girerek ABD salgınını başlattığı efsanesini de çürütmüş oluyor.

AIDS sıfır numaralı hastası boş yere suçlandı!

1970’li yılların sonunda Hepatit B testi için birçok erkekten kan örneği alındı. Yapılan çalışmalar sonucunda da virüsün zaman içerisinde mutasyona uğradığı yani aslında fark edilenden çok daha önce yaygınlaştığı görüldü.

Yeni araştırmalara göre virüs 1967 yılında Afrika’dan Karayiplere, 1971 yılında New York şehrine ve 1976 yılında da San Francisco’ya ulaştı. Virüsün soy ağacı uluslararası hastalık uzmanları ve tıp tarihçilerinden oluşan bir grup tarafından çıkarıldı. Bu grup hastaların kan örneklerinden HIV genomlarını sıraladı ve virüsün bu sürede nasıl mutasyon yaşadığını ortaya çıkardı. Ortaya çıkan sonuçlarda 1970’li yılların sonunda zaten Birleşmiş Milletler’de virüsün yayılmış durumda olduğu görüldü.

sifir-numarali-hasta-efsanesi-yeni-kanitlar-sayesinde-tarih-oldu-1

Medya sıfır numaralı hastayı rahat bırakmadı!

Sıfır numaralı hasta yani Gaetan Dugas, tüm bu araştırmalar yapılırken araştırmacılar tarafından medyadan saklanmadı ve 1980’li yılların sonuna kadar da Dugas medyanın oyuncağı oldu diyebiliriz. Dugas’ın ölümünden 30 yıl sonra yapılan araştırmalar kapsamında ortaya çıkan gerçek ise şu anda onun yaşadığı sıkıntılar nedeni ile pek bir önem ifade etmiyor. Biz cevabı ancak o öldükten sonra alabildik.

Haber Yorumları

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Bilim

Üste çık