AI Algoritması ile Ses Kayıtlarında Devrim!

MIT bünyesindeki CSAIL (Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory)’de çalışan 6 araştırmacı, ses efektleri ve video klipleri eşleştiren bir otomatik öğrenme sistemi geliştirdi. Ancak sizleri fazla heyecanlandırmadan şunu söyleyelim; AI adı verilen bu algoritma eski videolarda ve limitli üretilmiş ses efektlerinde işe yaramıyor. Bunun için CSAIL çalışanlarından bazıları birçok nesneye davul çubukları yardımıyla vururken kendilerini videoya çekmiş.

İlk başta grup AI algoritması için 1000 adet video çekmiş. Bu videolardaki objelerin fiziksel görüntüleri, her bir davul çubuğunun hareketi ve sonuçta elde edilen sesler bilgisayar üzerinde eşleştirilmiş. Yani bilgisayar bu eşleşmeyi yapabilmeyi öğrenmiş de diyebiliriz. Daha sonra davul çubukları ile vurma ve kazma gibi değişik işler yapılmış ve sistemin bu kez de uygun yükseklik, ses ve işitsel özellikleri hesaplayabildiği ortaya çıkmış.

AI-algoritmasi

Var olan sesler kolayca ayırt edilebilecek!

Bu algoritma kendi seslerini yaratmak yerine yüzlerce ses klibi arasından dataları çekip alıyor ve son derece yaratıcı işler ortaya koyuyor. Bu çalışmayı yürüten araştırmacılardan bir tanesi ise şu sözleri söylüyor: “Bizler sadece derinlerde öğrenilmeyi bekleyen şeyleri yeni bir çalışma alanına aktarıyoruz. Yani amacımız yeni öğrenme teknikleri geliştirmek değil, derinlerde öğrenilmeyi bekleyen şeyleri açığa çıkarmak.”

MIT tarafından üretilen ve AI algoritması henüz bir uzman gibi çalışıyor diyemeyiz. Bu konuda araştırma ekibi online bir test yaptı. Bu test kapsamında 400 katılımcıya hem orijinal hem de algoritmalar ile değiştirilmiş videolar izletildi. Sonrasında da hangi videonun daha gerçek seslere sahip olduğu sorusu katılımcılara soruldu. Katılımcıların % 22’si sonradan değiştirilmiş videoyu seçti ve bu aslında beklenen sonuçtan çok çok uzaktaydı.

AI algoritması robotlara hayat verecek!

Ancak yine de bu konuda yapılan çalışmalara ara verilmedi. Hatta araştırmacılara göre bu test sonuçları oldukça umut verici. Onların düşüncelerine göre AI algoritması günden güne gelişecek ve sadece Hollywood’da da kullanılmayacak. Aynı zamanda bu algoritma sayesinde robotlar tıpkı bebeklerin yaptığı gibi çevresindeki sesleri tekrar öğrenmeye başlayacak ve materyalleri tanımlayarak fiziksel özellikleri analiz edebilecek.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here