AMP için Otomatik AdSense Reklamları

Google, AMP reklam ekleme konusunda önemli bir adım attı. AMP için otomatik reklamlar, AdSense ile birlikte kullanılmaya başladı. AdSense otomatik reklam ile başlayan serüven, şimdi de AMP reklamları için geçerli oldu. AMP otomatik reklam sistemi, aslında Google tarafından daha önce kullanıma açılmıştı. Ancak belirli ülkeler ve belirli yayıncıların AdSense hesabı üzerinden kullanılabiliyordu. Şimdi ise daha yaygın bir şekilde bu kullanım başladı ve yayıncılara konu ile ilgili bilgilendirme maili gönderilmeye başlandı.

Makine öğrenme ve derin öğrenme teknolojileri ile reklam yerleşimi konusunda, isminden de anlaşılabileceği gibi otomatik bir sisteme geçilmesine imkan sağlanıyor. Otomatik reklamlar ile birlikte, belirlen kod satırı içerisine eklenen AdSense kodu, otomatik olarak tasarıma uygun olarak konumlandırılıyor. Böylece yayıncılar, reklamların yerleşimi konusunda ekstra bir uğraş içerisinde girilmemiş oluyor. Google tarafından açıklanan bilgilere göre ise AMP reklam gelirleri kapsamında, yaklaşık olarak yüzde 10’luk bir gelir artışı yaşanabilecek.

AMP otomatik reklamlar nasıl kullanılır?

AMP (Accelerated Mobile Pages Project) yani Hızlandırılmış Mobil Sayfalar sistemi, Google’ın son yıllarda üzerinde durduğu en önemli internet projeleri arasında yer alıyor. Yayıncılar için çok büyük bir uğraş gerektirmese de söz konusu gelir elde etmek olduğunda ciddi şikayetler alınıyordu. Bu konunda iyileştirmeler yapılmış olsa da halen daha mobil sayfalar karşısında yayıncıları mutsuz ediyordu. Şimdi de yeni otomatik sistemler ile birlikte gelir artıracak reklam yerleşimleri otomatik olarak yapılabilecek.

  1. Hesabınıza giriş yapın
  2. Sol bölümdeki Reklamlar alanına geçin
  3. Reklamlar alanındaki Otomatik Reklamlar bölümüne geçin
  4. Üst bölümdeki AMP Otomatik Reklamlar sekmesine geçin
  5. Yeni reklam kodlarını head ve body bölümlerine ekleyin

İlk olarak AdSense hesabına giriş yapmak gerekiyor.

Daha sonrasında ise sol bölümde yer alan Reklamlarım bölümüne geçiş yapılmalıdır. Bu bölümdeki İçerik başlığı kapsamındaki otomatik reklamlar butonuna basılmalıdır. Daha sonrasında ise sayfanın üst çubuğundaki ilgili sekmeye geçilmelidir.

Bu bölümde de 3 farklı adım bulunmaktadır. İlk adım, yeni reklamların biçimlerine otomatik olarak daha sonrasında geçiş yapılmasını onaylayan bölümdür. Daha sonra kullanıma sunulacak olan biçimler, aynı kod üzerinden etkin olarak kullanıma başlanabilir. Eğer bunu istiyorsanız, aktif etme butonunu işaretleyebilirsiniz.

Hemen sonrasında ise 2 adımdan oluşan kod bölümü yer almaktadır. İlk kodu, belirtildiği gibi <head> içerisine eklemek gerekmektedir. İkinci kodu ise <body> yani gövde bölümü etiketini içerisine eklenmelidir. Bu adımları sorunsuz bir şekilde tamamladıktan sonra, yaklaşık olarak 20 dakika ile yarım saat arasında, sistem web sitesini tarayacak ve en uygun yerlere yerleşim yapmaya başlayacaktır. Görülebileceği gibi yeni uygulama, oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. Bu konda yaşanacak olan yeni gelişmeleri, detayları ile birlikte aktarmaya devam ediyor olacağız. Bu be buna benzer diğer konularımız için, webmaster kategorimize de bakabilirsiniz.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here