Haber Tekno Sosyal Medya

AdBlock Plus YouTube Reklamlarına İzin Vermeye Başladı!

AdBlock Plus YouTube

Haberler

AdBlock Plus YouTube Reklamlarına İzin Vermeye Başladı!

Popüler reklam engelleme yazılımı AdBlock Plus, YouTube reklamlarında esneklik göstermeye başladı. Peki, neden YouTube reklamları esnetildi?

Kullanıcılar tarafından en çok kullanılan reklam engelleme yazılımlarından olan AdBlock Plus, kısa bir süre öncesinden bu yana, kimi YouTube reklamlarına izin vermeye başladı. AdBlock Plus tarafında yaşanan bu değişim de, akıllara farklı soruları getirmiş oldu.

AdBlock Youtube reklamlarını esnetiyor mu?

Bilindiği gibi bir süre önce, AdBlock isimli reklam engelleme yazılımı, ismi açıklanmayan bir kişi veya kuruma satılmıştı. Bu gizli satın alma haberinden sonra dedikodular, Google’ın bu duruma el koyduğu yönünde şekillenmişti. Zira reklam engelleme yazılımları, hem Google’a, hem de Google iş ortaklarına ciddi zarar veriyordu.

Her ne kadar satın alma haberinden sonra AdBlock üzerinde ciddi bir değişim yaşanmasa da, AdBlock Plus tarafında yaşanan YouTube reklamlarını esnetme durumu, dikkatlerden kaçmadı.

AdBlock Plus YouTube

Ortaya atılan kimi yorumlar, AdBlock Plus’ın YouTube ile belirli bir orta nokta bulduğu yönünde. Aslında AdBlock Plus, doğrudan tüm YouTube reklamlarını engellemekten vazgeçmiyor. Bunun yerine AdBlock Plus, belirli YouTube reklamlarını, reklam engelleme açık olsa dahi kullanıcılara göstermeye devam ediyor.

Henüz AdBlock Plus, söz konusu bu YouTube reklamlarının gösterilmesi ile ilgili bir açıklama yapmadı. Zira söz konusu bu durum, çok yoğun bir şekilde henüz kendini göstermiyor.

Bu noktada da aslında, 2 farklı durum yaşanıyor olabilir: Ya AdBlock Plus Goolge ile YouTube için bir ortak anlaşmaya vardı, ya da YouTube reklamlarının yayınlanma sisteminde bir değişim yaşanıyor ve henüz AdBlock Plus bu değişime adapte olamıyor.

AdBlock yazılımının, hala bütün YouTube reklamlarını engellemeye devam etmesi, 2. seçeneğin olasılığını düzlemiş oluyor. Öte yandan, eğer ki AdBlock Plus ve Google böyle bir anlaşmaya varabiliyorsa, önümüzdeki dönemlerde reklam engelleme yazılımlarının, web sitelerini seçmeye başladığı bir döneme geçilebilir.

AdBlock Plus YouTube Reklamları

Özetlemek gerekirse reklam engelleme yazılımları, giderek hem sektörü hem de yayıncıları zarara sokuyor. İçeriğin önüne çıkan reklamlar sunan yayıncılar için kurulan reklam engelleme yazılımları, diğer yayın kaynaklarını da etkiliyor. Bu noktada kullanıcılar, değer verdiği yayınları beyaz listeye alarak, daha bilinçli bir internet kullanım deneyimi yaşayabilecekler.

Haber Yorumları

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Haberler

En Son Haberler

Netflix Barack Obama, Michelle Obama
Fortnite Android
Nokia X6

Akıllı Telefon Haberleri ve İncelemeleri

Nokia X6 Özellikleri & Çentikli Ekranlı Nokia X6 Duyuruldu

Yazar: 17 Mayıs 2018
Honor 10

Akıllı Telefon Haberleri ve İncelemeleri

Honor 10 Özellikleri, Fiyatı ve Honor 10 Karşılaştırmaları!

Yazar: 17 Mayıs 2018
OnePlus 6

Akıllı Telefon Haberleri ve İncelemeleri

OnePlus 6 Özellikleri, Fiyatı, Çıkış Tarihi ve OnePlus 6 Karşılaştırma

Yazar: 16 Mayıs 2018

Popüler Haberler

Üste çık