ABD Siber Savaş İçin Hazırlanıyor!

Artık savaş elektronik alanda kendini daha fazla gösteriyor. ABD de siber savaş taktiklerini kullanmak isteyen ülkeler arasında!

siber-savas

ABD askerleri ve istihbarat toplulukları son yirmi yılın çoğunu hem savaş alanında hem de gerçek alanda rakiplerine üstün gelerek geçirdi. Bu süreçte ABD’nin asker avantajının yanı sıra daha gelişmiş siber savaş teknikleri mevcuttu. Ancak elbette bu avantajlar düşman üzerinde daima egemenliğe dönüşmedi. Şimdi ise ABD ordusu elektronik alanda onu alt edebilecek düşmanlar ile yüzleşmek zorunda. Ordu, Kaliforniya’da yer alan Ulusal Eğitim Merkezi’nde sahaya siber askerler koymayı denedi. Amacı ise askerleri savunma amaçlı ve saldırgan siber yetenekler sunmak adına geliştirmekti.

Siber savaş her yerde!

Siber saldırılar İran’ın nükleer tesislerine zarar verdi. Ayrıca bu saldırılar Kuzey Kore’nin füze testlerine müdahale ederek karışık sonuçlar doğurdu. Savunma Bakanlığı ise IŞİD ve DAEŞ gibi örgütlere siber savaş ilan etti ancak bunlar hayal kırıklığı yaratan sonuçlar verdi. Eski bir asker olan Ashton Carter, IŞİD’e karşı yapılan bu saldırıların yeterince etkili olmadığını, gerektiğinde bozulan sistemlerin kolayca tamir edilebileceğini belirtti. Bu sırada Ukrayna’da devam eden çatışma, Rusya’nın savaş için siber yeteneklerini geliştirdiğini ve bunları direkt olarak her savaş birimine entegre ettiğini göstermiş oldu.

siber-savas

2011 yılından bu yana ABD siber savaşçı fikrini destekliyor. Bu da Vincent Viola’nın orduya Cyber Warfare Okulu’nu kurmayı teklif ettiği tarihti. Bu okul sayesinde siber tabur oluşturulacaktı. 781. Askeri İstihbarat taburu olan siber tabur, ordu için destek ekipleri sağladı ve pek çok testten geçirildi. Army Cyber Command ise şimdi 781. Taburdaki destek ekiplerinin savaş birimlerine nasıl entegre edileceğini inceliyor.

ABD, öğrendiklerini diğer NATO üyeleri ile de paylaşıyor. Geçen Ekim ayında ordu ve birkaç NATO ülkesinden bazı birimler Georgia’daki eğitim merkezinde yeni ekipmanları ve taktikleri test etti. Bu da Hollanda Savunma Siber Komisyonu ile daha uzun bir iş birliği sağladı. Siber destek çok yakında Hollanda Özel Harekat Birimleri’ne de eklenebilir.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here