5G Nedir ve 5G Teknolojisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

5G

5G yani beşinci nesil mobil iletişim teknolojisi ile birlikte, mobil internet çok farklı bir noktaya ulaşacak. 5G teknolojisi ile ilgili bilinmesi gereken tüm detayları da HaberTekno.com olarak bu yazımızda bir araya getirdik.

5G Nedir?

5G’nin G’si “Generation” yani “Jenerasyon” anlamına geliyor. Bu G, bizlere kablosuz ağ bağlantısının jenerasyonunu gösteriyor. Yani 5 G, kablosuz ağ bağlantısının beşinci jenerasyonu olarak nitelendirilebilir. Bu teknolojinin ne olduğuna cevap vermeden önce kablosuz ağ jenerasyonlarının tanımından ve geçmişinden bahsetmek, iyi bir yaklaşım olacaktır.

5g baz istasyonları

Her bir kablosuz ağ bağlantısı jenerasyonu teknik olarak veri aktarım hızı ile tanımlanıyor. İlk jenerasyon sonrasında çıkan teknolojiler ise bir önceki jenerasyonda yaşanan sıkıntıları ve hataları düzeltmek için çeşitli arayüzlere sahip oluyor. “5G nedir?” sorusuna cevap vermek için ilk olarak önceki jenerasyonların ne ifade ettiğini bilmekte fayda var.

1G bu teknolojinin ilk jenerasyonu olarak karşımıza çıkıyor. Analog hücresel ağ olarak tanımlayabileceğimiz 1G’den sonra gelen 2G ise GSM, CDMA ve TDMA gibi teknolojilerin ilk nesli olarak biliniyor. 3G teknolojisinin diğer iki jenerasyona göre büyük yol kat ettiğini söylemek mümkün.

Elbette yeni iletişim şekli günümüz için daha uygun ve daha hızlı ancak bundan birkaç yıl öncesinde 3G’nin büyük bir teknoloji olduğuna değinmekte fayda var. 3G teknolojisi sayesinde HSPA, EVDO ve UMTS gibi teknolojiler saniyede 200 kbps’den birkaç megabite kadar hız kazanabildi. Son olarak şu anda kullanılan 4G teknolojisi ise WiMAX ve LTE gibi teknolojileri hayatımıza kattı ve ileriye dönük büyük bir atılım oldu. Şu anda 4G LTE ve 4.5G LTE Advanced sayesinde yüzlerce megabit ve hatta gigabit hıza ulaşmak son derece kolay.

5g nedir

Şimdi ise mevcut tabloya üç yeni yön kazandıracak. 5G özellikleri yani 5G’nin getirdiği yenilikler; daha hızlı bir şekilde veri aktarmak için daha fazla hız, daha duyarlı olmak için daha düşük gecikme süreleri yani düşük ping ve aynı anda pek çok cihazı bağlayabilme özelliği olarak sıralanacak. Gecikme süresi ile ilgili şu yazımıza da bakabilirsiniz: Ping Nedir, Ping Süresi Nasıl Düşürülür? & Ping Süresi Hakkında Bilinmesi Gereken Detaylar!

Bu teknolojinin en büyük avantajı şüphesiz ki 4G’nin ötesinde bir kapasite ve çok daha düşük bir gecikme sunacak olması. Yeni sistem ilk başta 4G’ye ihtiyaç duyacak zira belirli bir hıza ulaşmadan önce başlangıç bağlantısı yapması gerekecek. Bu esnada 4G teknolojisi de iyileşmesini sürdürecek. Bir süre sonra piyasaya sunulacak olan Qualcomm X20 modem sayesinde 4G’nin hızı 2 Gbps’ye kadar ulaşabilecek.

5G Nasıl Çalışır? & 5G Çalışma Prensibi

Tıpkı diğer hücresel ağlar gibi 5. nesil ağı da bölgeyi sektörlerine ayıran ve radyo dalgaları ile şifrelenmiş veri gönderen bir hücre sistemi kullanıyor. Her bir hücre kablolu ya da kablosuz fark etmeksizin bir ağın omurgasına bağlı olmalıdır. 5G ağları 4G LTE’de kullanılan kodlamaya benzer bir kodlama türü olan OFDM‘i kullanacak. Bu kodlamanın ara yüzü ise 4G LTE’ye nazaran çok daha düşük gecikme ve esneklik sunacak.

Ağ kapasitesini de ciddi anlamda genişletecek olan bu yeni teknoloji muhtemelen küçük hücrelerden oluşan ağlar barındıracak. Bu ağların küçük olması daha fazla ağ kullanılmasını sağlayacak ve bu sayede daha fazla veri girişi yapılabilecek. Yani “Nedir?” sorusunun bir diğer cevabı da “Diğer sistemlerden çok daha akıllı, şekil ve boyut değiştirmeyi sağlayan pek çok hücreye sahip olan, daha geniş bant genişliği sunan ve kapasiteyi dört kat daha fazla artırabilecek 5. nesil kablosuz ağ teknolojisi” olabilir.

5g nedir

5G kim tarafından ne zaman tanıtılacak?

Amerika’da özel bir teknoloji firması ve GSM operatörü olan AT&T, tanıtım çalışmaları için hazırlıklara başladığını duyurdu. Bu yıl sonunda yeni ağını tanıtacak olan firma bu tanıtımları 12 farklı şehirde yapacak. Şu an için bu konuda pek detay verilmemiş olsa da 5G’yi destekleyen telefonların 2019 yılından önce kullanımı mümkün olmadığı için tanıtımın yavaşlama ihtimali var.

Qualcomm tarafından yapılan açıklamaya göre 5G telefon modelleri 2019 yılı içerisinde kullanılmaya başlanacak, 2019’dan önce değil. 5G’ye uyumlu telefonlar da daha net önümüzdeki yıl kendini göstermeye başlamış ve öne çıkartılmış olacak.

5G modem ihtiyacı da bu noktada etkin bir faktör rolü üstlenecek. Verizon ise 5G ev internet servisi tanıtımı için çoktan işe koyuldu bile. 3 ila 5 şehirde tanıtım yapacak olan firma ilk tanıtımını Sacramento’da gerçekleştirecek. Sabit antenli yönlendiriciler sunan Verizon böylece sinir bozan telefon sorunlarını da ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

5G ev interneti neler vaat ediyor?

Ev interneti tarafından sağlanacak en büyük avantaj şüphesiz ki 4G’nin sunduğu kapasiteden çok daha büyük bir kapasite. Şu an 4G ev interneti için genel olarak talep edilen ortalama miktar 190 GB. Ancak 5G WiFi bundan daha fazlasını sunacak. Bu nedenle de ABD’deki ev interneti rekabeti ciddi anlamda artacak gibi görünüyor. Bunun yanı sıra internetin dağıtımı da çok daha kolay olacak. Her caddeyi kazmak yerine birkaç blokta bir hücre sistemi kurulacak ve kullanıcılar kablosuz modem edinerek internete daha hızlı bağlanabilecek.

5g nedir

T-Mobile da oldukça iddialı!

Yeni bir yaklaşım ile karşımıza çıkan T-Mobile ise 2020 yılında tüm ülkeye yayılmış olan 600 MHz bandında bir yeni ağ inşa ediyor. Milimetre dalga ağlarını kullanarak bu ağı inşa edecek olan T-Mobile, oyuncuları, otonom araçları ve akıllı şehirleri de göz önünde bulunduruyor. T-Mobile CTO’su olan Neville Ray ortalama hızları üç katına çıkarmayı istediklerini ancak bunun ciddi bir zaman alacağını söylüyor.

5G kullanım alanları neler olacak?

Verizon bu yeni sistemi ev internet hizmetleri için kullanmak istiyor ancak pek çok kişi bu teknolojinin sadece akıllı cep telefonlarına uygulanacağına odaklanmış durumda.

5g kullanım alanları

Bunun sadece teknolojinin ilk kullanımı olduğunu söylemek mümkün. Ancak 5G kullanımı bundan çok çok daha geniş bir alana yayılacak. Örneğin VR yani sanal gerçeklik ile felç rehabilitasyonu, iyileşmeyi takip eden akıllı bandajlar ve ailelerin kuvözde kalmak zorunda olan bebekleriyle iletişim halinde olmasını sağlamak beşinci jenerasyon kablosuz iletişimin arasında yer alıyor.

Bunların her biri yüksek bant genişliği, düşük gecikme ya da düşük güç ve düşük maliyet özellikleri göstermesi gerekiyor. Ayrıca otonom araçlar da bu faydalardan yararlanabilir. Sürücüsüz araçların ilk nesli her ne kadar bağımsız olacak olsa da gelecek nesillerde trafiği yönetmek ya da güvenliği artırmak için araçlar ve akıllı yollar etkileşime girecek.

Bunun için de yeni iletişim teknolojisi son derece yararlı olacak. 5G enerji konusunda da aktif rol üstlenen yenilikler arasında yer alıyor olacak. Daha önce de ifade edildiği üzere bilhassa da gecikme konusundaki iyileştirmeler, IoT tarafını da ciddi anlamda tetiklemiş olacak. IoT konusunda da daha önce yayınladığımız şu makalemize bakabilirsiniz: IoT (Internet of Things) Nedir? & Nesnelerin İnterneti Nedir?

5G Türkiye’ye ne zaman gelecek?

İnternet ve teknoloji dünyası için büyük bir fark yaratacağı aşikar. Şüphesiz ki tüm dünyada olduğu gibi 5G Türkiye için de geniş bir kullanıcı ağına sahip olacak ve ülkemizde aktif bir şekilde kullanılacak. Şu an için “Ne zaman?” sorusuna net bir cevap vermek mümkün görünmüyor. Daha önceki jenerasyonda, gecikmeli bir geçiş yapanmıştı.

Bu defa ise nasıl bir geçiş süreci ile karşı karşıya kalınacağı konusunda farklı tahminler bulunuyor. Genel anlamdaki ortak yanıtlar ise kesin olmamakla birlikte 2020 yılını gösteriyor. Son dönemde yapılan açıklamalara göre Türkiye de bu teknoloji ile tüm dünya ile birlikte tanışacak. Bu süreçte baz istasyonları ve diğer alt yapı çalışmaları konusunda da hazırlıklar yapılıyor. Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom isimleri, kuvvetle muhtemel eş zamanlı olarak bir geçiş sağlayacak ve kullanıcıların ilk deneyimlerini yaşatıyor olacak.

5G kullanan ülkeler arasında Avrupa’daki ilk isim de San Marino olacak gibi görünüyor. Bu konuda yapılacak olan açıklamaları da Haber Tekno olarak güncel bir şekilde açıklıyor olacağız. Sizler de aşağıdaki yorumlardan, konu hakkındaki düşüncelerinizi ve beklentilerinizi ifade edebilirsiniz. Ayrıca aklınızdaki soruları da yöneltebilirsiniz.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here