3D Yazıcılar, Mülteci Krizini Çözebilir mi?

3D yazıcılar, dünyada giderek artan mülteci krizini çözebilir mi? İşte 3D yazıcıların, mülteci krizi üzerine kullanılma çalışmasının tüm detayları!

Levin ve Malahmeh, kâr amacı gütmeden yaptıkları bu iş sayesinde özellikle Suriyelilerin birçok zorlukla mücadele etmesi için çaba sarf ediyor. Suriyeliler çatışmaların içinde ya da dışında her gün ayrı bir mücadele vermek zorunda ve bu durumda psikolojileri de büyük zarar görüyor. Levin ve Malahmeh ise ellerinden gelen her şeyi yaparak bu durumla savaşmayı amaçlıyor. İkilinin projesi 3 boyutlu yazıcılar ile destekleniyor ve bu projenin büyük ses getireceğini söylemek mümkün.

Ürdün’ün başkenti Amman’da küçük bir makerspace (3 boyutlu yazıcılar ile yapılan ürünler için oluşturulan alan) yaratan ikili burada birçok 3 boyutlu (3D) yazıcı bulunduruyor ve bu yazıcıları için gereken tüm malzemeler de makerspace’de yer alıyor. Burada mülteciler kendi sorunlarını çözmek adına birçok şey üretebiliyor. Levin ve Malahmeh bu alanı Suriyelilerin çatışmalardan uzaklaşması ve birçok teknolojik çözüm bulması adına kurmuş durumda.

3-boyutlu-yazici

Suriyeliler 3 boyutlu yazıcılar konusunda oldukça yetenekli!

Suriye’deki en büyük katil Bashar al-Assas ve onun yandaşları tarafından uzun bir süredir bombalanıyor ancak bu sırada suçsuz ve günahsız insanlar ölüyor. Bu konuda harekete geçen ROW, acıları dindirmek ve yeniden yerleşmeyi sağlamak adına bir teknoloji geliştiriyor. Suriyelilerin aslında birçok yeteneği var. Bilgisayarlar ve jeneratörler için 3 boyutlu yazıcılar ile birçok ürün geliştirebilen Suriyeliler ayrıca gündelik hayatta kullanılabilecek ürünler de yapabiliyor.

Bu örnekler halkın iki olası yaklaşıma sahip olduğunu gösteriyor. Bunlardan ilki gündelik hayatta yapılacak işlerle ayakta kalmak iken diğeri ise savaşta üstüne düşeni yapmak oluyor. Bashar al-Assad’ın stratejisine bakıldığında savaş kazanmak adına birçok sivil hayatını kaybediyor ve bu ülke için büyük bir dezavantaj oluyor. Ancak 3 boyutlu yazıcılar sayesinde savaşa daha farklı bir şekilde katkı sağlamak mümkün.

3_boyutlu_yazici

Levin ve Malahmeh yazıcılar ile ayak bile üretmiş!

3D yazıcılar ile akla gelebilecek her şeyi üretmek mümkün ve Levin ile Malahmeh de bir ayak üreterek bu teknolojinin nerelere ulaşabileceğini bizlere gösteriyor. İşte bu noktada Suriye’de çatışmalar sırasında uzuvlarını kaybeden insanlar için bir umut ışığı doğuyor. Ya yüzlerce kişi için yüzlerce ayak üretilebilseydi ya da Suriyeliler bunun nasıl yapılacağını öğrenerek yurttaşlarına yardım edebilseydi?

Şimdilik mülteciler için İstanbul ve Amman şehirlerinde tıbbi destek alabilecekleri ve aynı zamanda araştırma yapabilecekleri merkezler açılmış durumda. Ancak hedef oldukça büyük! Bir sonraki hedef en az 80.000 insanın yaşadığı Zaatari Mülteci Kampı’nda büyük bir laboratuar kurmak. Şu anda Ürdün Hükümeti, Royal Hashemite Mahkemesi ve King Hussein Business Parkı Zaatari’de kurulacak olan laboratuara yer açmak adına tam destek sağlıyor.

3-boyutlu-yazici-

Levin ve Malahmeh farklı sektörlerden bu noktaya gelmiş!

Levin ve Malahmeh bu projeyi yapmadan önce farklı sektörlerde çalışıyormuş. Malahmeh, Ürdün’ün sosyal medyaya giriş yapması adına ve dijital pazarlama alanında çalışırken Levin ise yatırım dünyasında yer almış. Birçok yatırım ve fon konusunda büyük işler açığa çıkaran Levin, EU ve USAID projelerinde de yer almış. Suriye’nin durumu ve yaşanan savaşın birçok insanı etkileyişi ise bu ikiliyi harekete geçirmeyi başarmış. Sonrasında da Levin ve Malahmeh 3 boyutlu yazıcı teknolojisi sayesinde bu dertlere deva olmak adına hareket etmeye başlamış.

Levin, vizyon sahibi liderler aradıklarını ve bu liderlerin de yeterli sayıda bomba ile kafası kopmuş çocuğu görmüş olmasını istiyor. Kısacası ikili savaşın acılarına yakından şahit olmuş ve savaşta heba olan insanların derdinden anlayabilecek kişiler ile çalışmak ve kesinlikle iyi işler başarmak istiyor. Bizler de ikiliye yapacakları tüm işlerde başarılar diliyoruz.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here