İddia: 2022’de Yıldız Çarpışması Yaşanacak!

Astronomların yaptığı tahmine göre, 2022 yılında yıldız çarpışması gerçekleşecek ve gözlemlenecek. İşte yıldız çarpışmasıyla ilgili detaylar!

Yıldız Çarpışması

Teksas’ın Grapevine bölgesinde amatör çalışmalarını sürdüren astronomlardan, dikkat çeken bir iddia geldi. Buna göre 2022 yılında yaşanacak bir yıldız çarpışması, evrenin kısa dönemi içerisinde gözlemlenmiş en parlak olay olacak.

2022 yılıda yıldız çarpışması gerçekleşecek!

2013 yılında saptanan ve KIC 9832227 kod ismi verilen yıldız sistemi, 2022 yılında başka bir yıldızla birleşmesi ve akabinde çarpışmasıyla oluşacak patlama yaşanacak.

Yıldız Çarpışması

Açıklanan bilgilere göre, an be an gözlemlenen KIC 9832227 kodlu ikili yıldız sistemi, git gide diğer eşine yaklaşmaya devam ediyor. Öyle ki aynı atmosferi yaplaşmaya dahi başlayacak kadar bir yakınlaşma yaşanacak.

Aslında yıldız çarpışması konusunda bir tahmin yürütmek oldukça güç. Zira zaman çizelgesi oluşturulamayacak kadar çabuk değişkenlikler yaşanabiliyor. V1309 Scorpii örneğinde de beklentiler çok çok öncesinde bir olay yaşanmış ve bu öngörünün ne derece zor olduğuna örnek gösterilmişti.

KIC 9832227 konusunda ise araştırmacıların tahminleri, 2022 yılını işaret ediyor. Lakin, yaşanacak bu yıldız çarpışmasının 2022 yılından çok daha önce mi yoksa çok daha sonra mı yaşanacağı, birçok kesim tarafından tam bir muamma olarak değerlendiriliyor.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here