2018 iPhone Modelleri Ne Zaman Tanıtılacak?

2018 iPhone

Apple’ın 2018 yılında duyuracağı yeni iPhone modelleri ile ilgili bilgiler gelmeye devam ediyor. Sızıntıların artış göstermeye başlaması da tanıtım tarihi ile ilgili meraklı soruları da beraberinde getiriyor. Şu ana kadar Apple tarafından herhangi bir açıklama yapılmış olmasa da firmanın uzun yıllardır devam ettirdiği planlamalarını hesaba katarak, tanıtım tarihi konusunda bir çıkarım yapmak mümkün oluyor.

Apple’ın iPhone etkinliği her yıl aynı günlerde yapılıyor!

İlk 5 iPhone modelini hesaba katmazsak Apple, yeni modellerini duyurmak için her yıl eylül ayını tercih ediyor. Bununla birlikte eylül ayının belirli günlerini de etkinlikleri için sabit tutuyor. Bundan dolayı da genel olarak Apple’ın eylül etkinliği ismi ile anılmaktadır. 2012 yılından bu yana devam ettirilen bu geneleğe göre şu şekilde bir sıralama yapılabilir:

  • iPhone 5: 12 Eylül 2012
  • iPhone 5s: 10 Eylül 2013
  • iPhone 6 ve 6 Plus: 9 Eylül 2014
  • iPhone 6s ve 6s Plus: 9 eylül 2015
  • iPhone 7 ve 7 Plus: 7 Eylül 2016
  • iPhone 8, 8 Plus ve X: 12 Eylül 2017

Tim Cook sahnede

Dikkat çektiği üzere her yıl eylül ayının ilk iki haftası tercih edilmiş. Dahası ilk ya da ikinc haftanın salı ya da çarşamba günleri seçilmiş. Apple, son 6 yıldır devam ettirdiği geleneğini bir kenara bırakmaz olursa, 2018 yeni iPhone modelleri 11 Eylül 2018 ya da 12 Eylül 2018 tarihlerinde duyurulacak. Eğer farklı bir strateji izleyecek olursa da en kötü ihtimalle bir sonraki hafta için planlamalar yapılacağını söylemek mümkün. Lakin kuvvetle muhtemel bu yıl da farklı bir etkinlik tarihi belirlenmeyecek.

Bunların dışında bu yıl Apple’ın 3 farklı ekran boyutuna ve ekran teknolojisine sahip iPhone modelini tanıtması beklendiğini de hatırlatalım. Bu modeller OLED ekran ve LCD ekran taşıyor olacak. Hem iPhone X tasarımı hem de iPhone 8 tasarımı da bir sonraki yıla kadar korunmaya devam edecek. Daha çok performans iyileştirmeleri konusunda adımlar atılması bekleniyor. Keza iOS 12 ile birlikte de birçok yeni özellik kullanıma sunulacak.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here