2018 iPad Pro Modellerinde Çentikli Ekran Yer Almayacak!

2018 iPad Pro

En az yeni iPhone modelleri kadar merak edilen 2018 iPad ve iPad Pro modelleri ile ilgili önemli bilgiler oraya çıktı. Buna göre yeni tablet modellerinde inceltilmiş ekran çerçeveleri yer alacakken, iPhone X modelinde olduğu gibi herhangi bir çentik bulunmayacak. Bu bilginin çıkış noktası ise beta süreçleri devam eden iOS 12 sürümü oldu.

Yeni iPad modelleri inceltilmiş çerçeve ile geliyor!

Hatırlatmak adına daha önce 2018 iPad modellerinin çerçevesiz ekran ve 3.5mm kulaklık girişsiz olacağı yönünde ortaya çıkan bilgileri haberlerimizde paylaşmıştık. O dönemler henüz daha çentikli bir yapı mı yoksa doğrudan ince çerçeve yapısı üzerinde mi çalışmalar yapıldığı konusunda herhangi bir gelişme kaydedilmişti. Lakin şu an için bu bilgiler, doğrudan doğruya Apple’ın iOS 12 sürümünün kod satırları içerisinde ortaya çıkmış oldu.

2018 iPad Pro

Yeni model ile ilgili yer alan bir ikon, yeni tabletlerin çok ince bir ekran çerçevesi ile geleceğini gözler önüne seriyor. Bununla birlikle Touch ID yani Apple’ın parmak izi okuma teknolojisi için kullanılan sensöre de veda edildiği görülüyor. Bunun yerine iPad ve iPad Pro modellerinde de Face ID yani Apple tarafından geliştirilen 3D yüz tarama teknolojisi kullanılacak. Bu haberimize başlık olan konu ise söz konusu bu ikonda, herhangi bir çentikli ekran benzetmesinin bulunmaması detayı dikkat çekiyor. Zira daha önce iPhone X modelleri gibi tablet tarafında da benzer tasarım anlayışı olabileceği aktarılıyor. Nitekim böyle bir adım atılmayacağı kesinleşmiş oldu.

Çerçevelerin incelmesinin getirisi olarak artık aynı kasa boyutlarında, çok daha büyük ekran kullanımı mümkün olacak. Bu konuda tutuş şekli gereği oluşabilecek hatalı kullanımlara da dikkat çekiliyor olsa da iOS 12 üzerinde bu konu ile ilgili önlemler alındığını da söylemekte fayda var. Keza daha önce de bu konuda önlemler alınmıştı. Son olarak belirtmek gerekirse şu an için ne zaman tanıtılacakları ile ilgili somut bir tarih kendini göstermiş değil.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here