2017 Yılının Teknoloji Skandalları tim cook

Teknoloji dünyası için 2017 yılı, birçok farklı açıdan önemli bir yıl oldu. Elbette ki tüm yıl boyunca, teknoloji dünyasında birçok skandal da ortaya çıktı. Birçok defa teknoloji haberleri ile gündeme gelen bu skandallar ve dikkat çeken olaylar, bir önceki yıla kıyasla çok daha az gibi görünse de aslında önemli gelişmeler yaşandı. 2016’nın teknoloji skandalları içeriğimiz de olduğu gibi Haber Tekno olarak 2017’nin teknoloji skandallarını da bir araya getirdik.

2017’nin teknoloji skandalları!

Birçok defa skandallara konu olan Uber’den Google, oradan da Apple’a kadar birçok firmanın skandal sayılabilecek konuları, 2017 yılında teknoloji sektöründe sıkça konuşuldu.

Uber’in hack’lendiği gizlemesi ve şirket içi cinsiyetçiliği

Uber'in hack'lendiği gizlemesi ve şirket içi cinsiyetçiliği

Uber ile ilgili skandal niteli taşıyan gelişmeler, 2017 yılıdna birden çok defa gündeme geldi. Öncelikle eski bir Uber çalışanı, şirket içerisinde cinsel tacizlerin ve ciddi anlamda var olan cinsiyet ayrımının varlığına dikkat çekti. Uzun bir blog yazısı ile gündeme getirilen bu detay, uzun süre Uber içerisinde soruşturmaların yaşanmasını sağladı.

Uber ile ilgili başka bir skandal daha 2017 yılında ortaya çıktı. Buna göre Uber, 2016 yılında 50 milyon kullanıcının ve 7 milyon sürücünün bilgilerini çaldırmış ancak hacker’lara bu bilginin açıklanmaması için ödeme yapmış. 2017 yılında ortaya çıkan bu bilgi de Uber’in karıştığı bir diğer dikkat çeken teknoloji skandalı olarak arşivlerde yer aldı.

Google çalışanlarının cinsiyet ayrımı manifestosu

Google çalışanlarının cinsiyet ayrımı manifestosu

Uber’deki gibi benzer bir cinsiyet problemi, hiç beklenmedik bir şekilde Google için de gündeme geldi. Google’daki yönetici pozisyonları için çok ciddi bir cinsiyet ayrımı yapıldığına ilişkin detayları ortaya çıkartan James Damore, cinsiyetçilik probleminin Google için de söz konusu olduğu ortaya çıkartmıştı.

Equifax veri hırsızlığı

Equifax veri hırsızlığı

Equifax tarafından yapılan bir açıklama ile kabul edilen saldırı sonucunda, 143 milyon müşterinin bilgilerinin çalındığı ortaya çıktı. Bu durumun teknoloji skandalı olarak anılmasının temel sebebi ise Equifax tarafından müşteri bilgilerinin çok basit bir şekilde saklanması oldu. Hacker’lar tarafından kolaylıkla çözülebilen bu koruma yöntemi, Equifax’ın ne derece güvensiz şekilde bilgi sakladığı gerçeğini ortaya çıkarmış oldu.

Sosyal medya reklamlarında Rusya etkisi

Sosyal medya reklamlarında Rusya etkisi

Birleşik Devletler Başkanlık Seçimi sürecinde büyük bir etkisi olduğu iddia edilen Facebook, Twitter ve Google reklamları, seçimlerden sonra da çok tartışıldı. Rusya’nın sosyal medya reklamlarını kullanarak seçimleri manipüle ettiği iddiası üzerine çok ciddi tartışmalar yaşandı ve sosyal medya reklamlarının geleceği konusunda birçok tartışma gündeme geldi.

NSA açıklarının vesile olduğu WannaCry

NSA açıklarının vesile olduğu WannaCry

Teknoloji gündeminde uzun bir süre yer alan NSA tarafından saklanan güvenlik açıklarının ortaya çıkması, hacker’ların bu dosyalardan faydalanması ile sonuçlandı. Bilhassa da Windows işletim sistemi için birçok arka kapı saklayan NSA bilgilerinin ortaya çıkmasından faydalanan hacker’lar veya hacker grupları, çok ciddi bir saldırı düzenledi ve WannaCry olarak anılan bu saldırı, birçok sistemi çalışamaz hale getirdi.

Apple, eski iPhone’ları kasken yavaşlatması

Apple, eski iPhone’ları yavaşlattığı için özür diledi

Yılın son haftalarında Apple’ın eski iPhone modellerini bilerek yavaşlattığı ortaya çıktı ve Apple bunu kabul etti. Batarya seviyesini cihazın sorun oluşturabileceği seviyenin altına düşen iPhone modellerini, kullanıcı deneyimini bozmamak için yavaşlattığını ifade eden Apple, daha sonrasında bu durum ile ilgili bir özür mektubu yayınladı ve kullanıcılara daha erken bilgi vermediği için tüm iPhone kullanıcıların özür dilemiş oldu. Bu olayın ortaya çıkması ile beraber çeşitli ülkelerdeki kullanıcılardan, Apple’a karşı açılmaya hazırlanan davalar gündeme gelmeye başladı.

Geçtiğimiz yıl olduğu gibi 2017 yılı da birçok teknoloji firmasının skandal kararları ve açıklamaları ile geride kalmış oldu. Bizler de Haber Tekno olarak 2018 yılında daha az skandalın ve güvenlik probleminin yaşandığı bir teknoloji yılı olmasını umuyoruz.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here