1000 Dolarlık iPhone'un İsmi

Apple’ın önümüzdeki hafta yani 12 Eylül tarihinde düzenleyeceği özel etkinlik ile birlikte duyuracağı yeni iPhone modelleri ile ilgili şimdiye kadar süregelen en büyük tartışma konusu, iPhone modelinin onuncu yılı için hazırlanan iPhone modelinin ismi üzerine oldu. Çıkış tarihine kısa bir süre kalmış olmasına karşın birçok özelliği ve tasarımı somut bir şekilde sızdırılmış olmasına rağmen, halen daha isimlendirme ile ilgili net bir bilgi edinilmiş değil. Touch ID özelliğinin yeni iPhone’da olup olmayacağı kadar, isimlendirme de bir o kadar konuşulmuş oldu.

Daha ilk günden bu yana hem açıklamalar hem de sızıntılar ile birlikte gündeme gelen yeni iPhone modeli, daha çok iPhone 8 isimlendirmesi ile anılmaktaydı. Lakin bilhassa da son günlerde, ortaya birden fazla isimlendirme çıkmış oldu.

Apple’ın özel olarak hazırladığı iPhone modelinin ismi ne olacak?

1000 Dolarlık iPhone'un İsmi

Şimdiye kadar ortaya atılan iddialar ışığında, yüksek ihtimaller doğrultusunda elde edikmiş 5 farklı isim bulunuyor. Sızıntılardan yola çıkarak söz konusu olan bu 5 farklı isim de Apple tarafından kullanılabilecek niteliğe sahip durumda. Keza tartışmaların halen daha devam etmesinin altında yatan temel sebepte, doğrudan doğruya bu noktadan çıkageliyor.

  • iPhone 8: Daha önce de ifade edildiği gibi şimdiye kadar çerçevesize yakın ekran tasarımı ve OLED ekranı ile birlikte hazırlanan iPhone modeli, iPhone 8 isimlendirmesi ile anılmaktaydı ve halen daha da bu isim için ihtimaller bulunuyor. Apple’n bu ismi tercih etmesini sağlayacak da mantıklı bir açıklama bunuluyor. Bilindiği gibi Apple, iPhone 7s ve iPhone 7s Plus isimlendirmesi ile 2 farklı iPhone modeli daha sunacak ve bu modeller, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modellerinin devam niteliğinde olacak. Tasarım tarafında da benzer bir yaklaşım sunulacak. Bu noktada Apple hem tasarım hem özellikleri ile birlikte geleceği yansıtan bir iPhone modeli hazırlayarak, “gelecek şimdi” gibi bir slogan ile iPhone 8 isimlendirmesini kullanabilir. Geleceğin teknolojisini şimdiden sunduğunu ifade eden bir sunum ile duyurulacak olan yeni iPhone’un, farklı bir konsept olarak dikkat çekebileceği düşünülüyor.
  • iPhone X: En az iPhone 8 kadar olası tutulan ve son günlerde daha çok sözü edilen isimlendirme ise, iPhone X olmuş durumda. Aslında “X” isimlendirmesi, Apple’a çok da yabancı değil. Zira Apple, MacOS 10 işletim sistemi sürümü için uzun bir dönem MacOS X ismini kullanmayı tercih etti. Nitekim iPhone’un da 10. Yılı olduğu hesaba katıldığında, benzer bir yaklaşımı iPhone için de sürdürebileceği tahmin ediliyor.
  • iPhone Edition: iPhone X isimlendirmesindeki “X” kullanımının Apple’a yabancı olmadığı kadar, “Edition” isimlendirmesi de yabancı değil. Zira Apple, daha önce App Watch Edition isimlendirmesi ile özel bir akıllı saat modelini satışa sunmuştu. Yeni iPhone’un da özel bir konumda yer alacağı düşünüldüğünde Apple’ın, benzer bir yaklaşımı iPhone için de getirerek iPhone Edition ismini kullanması mümkün.
  • iPhone Pro: Aslında iPhone Pro isimlendirmesi, ilk olarak geçtiğimiz yıl konuşulmaya başlanmıştı ve Apple’ın, iPhone modellerini de iPad modellerindeki gibi iki farklı kategoriye ayıracağı dile getirilmişti. Lakin Apple, geçtiğimiz yıl böyle bir yaklaşım getirmedi ve iPhone 7 serisini piyasaya sürdü. Şimdi de benzer bir şekilde bu yaklaşımın ihtimaller arasında olduğu ifade ediliyor.
  • iPhone X Edition: iPhone X ve iPhone Edition isimlendirmelerinin bir araya geldiği iPhone X Edition isimlendirmesi de Apple için gayet makul bir isimlendirme olacak potansiyele sahip. Zira doğrudan doğruya “X Edition” yani “onuncu versiyon” olarak tam manasıyla niteliğini yansıtmayı başarmış oluyor.
  • iPhone 10: Bir diğer söylenti ise Apple’ın 1000-1200 dolar fiyat seviyesi aralığında yer alacak olan yeni iPhone modeli için, 10. yıl olması sebebi ile iPhone 10 ismini tercih edebileceği yönünde şekilleniyor. Lakin bu ihtimal, diğer isimlendirmelere göre biraz daha havada kalmış oldu.

Tahmin edilebileceği gibi şu an için Apple’ın duyuracağı yeni iPhone’un özellikleri değil, isimlendirmesi konusunda tam bir karmaşa mevcut. İlk iPhone modeli hesaba katılmaz ise şimdiye kadar hiçbir iPhone modelinde, bu denli bir isim bilinmezliği yaşanmamıştı.

Anlaşılan o ki bu bilinmezlik, somut bir kutu sızıntısı olmaz ise Apple’ın etkinlik saatine kadar bilinmezliği koruyacak. Öte yandan Apple’ın, tüm bu ihtimallerden farklı olarak sürpriz bir isim tercihi ile hem kullanıcıları hem de teknoloji dünyasını şaşırtması söz konusu olabilir.

Yorumlar

Please enter your comment!
Please enter your name here